Żużel. Jaskinia Zmarzlika, A Kind of Magic i Jaworek fotoreporterem, czyli finał IMP w Lublinie (REPORTAŻ)

3 miesięcy temu

W sobotę w Lublinie odbył się finał Indywidualnych Mistrzostw Polski, który – jak wiemy – zakończył się wygraną wrocławianina, Macieja Janowskiego. 33-latek po raz trzeci okazał się najlepszym żużlowcem w kraju. My tradycyjnie zaglądaliśmy również za kulisy tego, co działo się na torze przy Alejach Zygmuntowskich.

Pomimo faktu, iż jeszcze w sobotę rano można było na oficjalnej platformie zakupowej nabyć bilety na zwykle wyprzedany żużel w Lublinie, na słabą frekwencję organizatorzy narzekać nie mogli. Pełne trybuny, dobra organizacja i – co ważne – emocjonujące zawody sprawiły, iż mało kto, poza oczywiście fanami Motoru Lublin, mógł po zawodach narzekać.

Żużel. Co za słowa Janowskiego! „Jestem najszczęśliwszym żużlowcem i tatą” – PoBandzie – Portal Sportowy (po-bandzie.com.pl)

– Przyjechaliśmy ze Świdnika na dzisiejsze zawody i nie mamy jakiejkolwiek wątpliwości, iż na podium stanie i Bartek i Dominik. Oni na swoim torze sobie poradzą. Najlepiej będzie jak wygra Bartek, a drugi będzie Kubera – mówił na przed zawodami kibic Motoru.

Na sobotnim finale nie zabrakło wielu fanów Bartosza Zmarzlika, którzy zaczynali dopingować go u progu zawodniczej kariery, na stadionie w Gorzowie.

– A dlaczego mielibyśmy nie przyjechać? Bartek to nasza ikona, skarb i zawsze będziemy go dopingowali. Skończą się kiedyś pieniądze w Lublinie, to znowu do nas wróci. Taki żużel, iż na najlepszych mogą sobie pozwolić Ci z najbogatszym portfelem – mówił ze śmiechem Pan Mariusz z Międzyrzecza.

Swoich fanów miał oczywiście również prowadzący przed ostatnim turniejem w klasyfikacji generalnej, Patryk Dudek. Obok rodziny najzagorzalszym kibicem był pewnie obecny w Lublinie, Andrzej Huszcza.

– Wiesz, to jest tylko żużel, a jaki on bywa doskonale wiemy. Patryk, jak widać, jest dopasowany i wierzę, iż wygra dzisiaj. Będzie dobrze – mówił po trzeciej serii zawodów popularny „Tomek”.

Żużel. Maciej III Janowski! Koniec panowania Zmarzlika! (RELACJA) – PoBandzie – Portal Sportowy (po-bandzie.com.pl)

Andrzej Huszcza pojawił się w Lublinie nie tylko ze względu na rozdanie medali najlepszym Polakom sezonu 2024. Dzień przed zawodami odbyło się po raz kolejny spotkanie byłych zawodników żużlowego toru. W sobotę „starsi” panowie solidarnie z trybuny głównej dopingowali swoich młodszych kolegów. Nie zabrakło oczywiście Marka Kępy, Andrzeja Wyglendy, Eugeniusza Błaszaka Erwina Barbańskiego, Marka Towalskiego czy Wojciecha Żabiałowicza, który w finale rozegranym w Lublinie w 1990 roku zajął siódme miejsce.

– Ja wtedy w finale nie jechałem na swoim torze ze względu, o ile dobrze pamiętam, na kontuzję ręki, której odniosłem krótko przed zawodami. A szkoda – mówił nam ojciec Jakuba Kępy, prezesa Koziołków.

– Kto dzisiaj wygra? Nie wiem Łukasz. Stawka jest tak „nabita”, iż ciężko mi typować. Wygra najmocniejszy psychicznie i tyle – dodawał ze śmiechem Marek Towalski.

Wśród weteranów nie zabrakło byłego IMP, Macieja Jaworka, który podczas zawodów z powodzeniem próbował swoich sił z trybuny jako fotograf.Fajne są te nasze spotkania i zawsze się cieszę, kiedy mogę w nich uczestniczyć – dodawał były zawodnik Falubazu.

Maciej Jaworek tym razem w roli fotoreportera

A jak o zdjęciach mowa, to koniecznie trzeba wspomnieć o jednym wydarzeniu, jakie miało miejsce podczas zawodów. W przerwie między biegamy spiker zawodów przypomniał kibicom dwóch lubelskich fotografów, którzy przed dekadami nadawali ton żużlowej fotografii. Mowa oczywiście o Stanisławie Szalaku i Mieczysławie Bielaku. Kto z nas nie pamięta ich żużlowych fotografii choćby w Tygodniku Żużlowym? Za pamięć o tych, którzy kiedyś fotografowali żużel słowa pochwały dla organizatorów przedsięwzięcia, Jarosława Pabijana i Jacka Dreczki.

Żużel. Janowski po raz trzeci! Dudek i Zmarzlik z medalami (TABELA IMP) – PoBandzie – Portal Sportowy (po-bandzie.com.pl)

Jacek Dreczka w rozmowie ze Stanisławem Szalakiem i Mieczysławem Bielakiem

– Zrobiłem dużo ciekawych zdjęć, byłem w wielu ciekawych miejscach, są znajomi z branży żużlowej, ale dziś jestem już można powiedzieć emerytem – mówił publiczności przepytywany przez Jacka Dreczkę, Stanisław Szalak.

Dzisiejszy sprzęt fotograficzny diametralnie różni się od tego, na jakim my zaczynaliśmy swoją przygodę z fotografią. To były czasy, kiedy jeden film miał przecież jeszcze trzydzieści sześć klatek – dodawał Mieczysław Bielak.

Na brak inicjatywy ze strony spikera nie mogła narzekać w sobotni wieczór stadionowa publiczność. Jacek Dreczka po raz kolejny stanął na wysokości zadania.

– Powiem Ci, iż może nie byłem zwolennikiem od początku nowej formuły mistrzostw, ale nie można patrząc na Bydgoszcz czy Lublin powiedzieć, iż pomysł nie wypalił. Mieliśmy w Lublinie świetne widowisko i świetny doping kibiców. Jestem przekonany, iż gdyby Dominik jechał dalej, to byłyby „ofiary” w ludziach, jeżeli chodzi o struny głosowe – mówił po zawodach Jacek Dreczka.

Tradycyjnie nie może zabraknąć w naszych „kuluarach” gastronomii. Na pewno na finale nie stracił browar Perła, obsługujący lubelski Motor. Piwo bez soku – 10 złotych, a z sokiem – dwanaście. Popularna stadionowa „gięta” wyceniana była na złotych osiemnaście. Na oba „towary” chętnych oczywiście nie brakowało.

– „Gięta” lubelska? Odpowiem jak Cesarzowa Internetu – dobre, smaczne, pyszne polecam – mówił ze śmiechem piszącemu te słowa jeden z kolegów po „fachu”.

Nie brakowało również chętnych na żużlowe gadżety. Zarówno na stoisku należącym do Piotra Kina, jak i w firmowej „budce” lubelskiego Motoru.

– Eeee, wie Pan, nasz sklepik jest klubowy i oczywiście najwięcej kupują tutejsi kibice Motoru dzisiaj. Całkiem nieźle idą szaliki, koszulki i kubki – mówiła jedna ze sprzedających.

Na koniec wróćmy na tor. Zawody wygrał Maciej Janowski i to on został mistrzem Polski.

– No, Maciek dzisiaj wykonał mega robotę i naprawdę miło było patrzeć jak śmigał na torze – mówił z sympatią dla kolegi Bartosz Smektała.

– Można powiedzieć, iż wiesz, ten dzisiejszy wieczór miał trochę z magii – mówił mi z euforią triumfator sobotniej imprezy.

Autor artykułu z Maciejem Janowskim już z mistrzowską szarfą oraz Jarosławem Podleśnym, sponsorem Kacpra Woryny

Z dobrej strony pokazał się w zawodach także Robert Chmiel, który jako, drugoligowiec, nie miał „strachu” przed utytułowanymi kolegami i starał się walczyć, jak równy z równym. Turniej zakończył z pięcioma punktami na czternastym miejscu, wyprzedzając w klasyfikacji zawodów między innymi Pawła Przedpełskiego, który – jak wieść „parkingowa” niosła – kuszony jest „milionami” z Celffastu.

– Jadę na ile potrafię. 1. Liga? Miałem dwie luźne propozycje, ale na tym, póki co, się skończyło. Robię swoje i tyle. Pędzę, bo jutro mecz w Opolu – mówił nam przesympatyczny zawodnik po turnieju. Czy był jakiś niesmak? A i owszem, Po zawodach w parkingu swoje prawdy życiowe głosił jeden z obecnych w parkingu, wprowadzając nie tylko intonacją i głośnością swoich wypowiedzi parę osób w zdziwienie. – Zawodnik może jeździć za złotówkę, a menadżer ma zarabiać miliony. Tak to ma wyglądać i nic nikomu do tego, ile wynosi moja prowizja – mówił „mecenas” żużlowców.

Przed 23 parking po emocjonujących zawodach pustoszał. Kibice udawali się w drogę do swoich domów, a przyjezdni fani żużla w podróż do miejsca zamieszkania.

– Bardzo dobre zawody pod każdym względem. Wracamy do domów ze smutkiem, bo Dominik nie został mistrzem Polski, ale jedziemy ligę i ona padnie naszym łupem – mówił nam po zawodach fan Motoru Lublin.

– Super impreza. Emocje do końca i złoto dla Maćka Janowskiego. W drodze do Wrocławia odpalamy YouTube i puszczamy „A kind of magic” zespołu Queen. Lepszego wieczoru być nie mogło. Pamiętamy, że w 1990 roku w finale w Lublinie, Grzegorz Malinowski, ówczesny reprezentant naszej Sparty, zaczął zawody sensacyjnie. Po pierwszej serii miał trzy punkty. 34 lata później Maciej Janowski niemal równie sensacyjnie z czwartego miejsca przed ostatnim turniejem zdołał pokonać rywali w „jaskini” Zmarzlika i Kubery oraz wywieźć złoto do Wrocławia. Żużel jest piękny – dodawali szykujący się do drogi powrotnej kibice wrocławskiej Sparty.

Idź do oryginalnego materiału