Panowie dalej w formie, panie mocne przed mundialem. Inny niż wszystkie 13. Amp Futbol Cup za nami

2 tygodni temu

Dla jednych to początek przygotowań do mistrzostw świata. Dla drugich to już ostatnia prosta przed światowym czempionatem. Trzynasta edycja Amp Futbol Cup, którą w dniach 14-15 września rozegrano w ośrodku Hutnik Aktywna Warszawa była absolutnie wyjątkowa i wielowymiarowa.

W zmaganiach uczestniczyły aż trzy reprezentacje Polski – młodzieżowa męska (do lat 19), kobieca i męska. Panowie mieli okazję zmierzyć się z drużyną Iraku, zaś panie z Anglią.

– Nasz ampfutbol rośnie w siłę. To zupełnie nowa drużyna. Graliśmy tylko dotąd mały sparing z Belgią, ale chłopaki są żądni krwi i chcą się pokazać z dobrej strony. Irak to dla nich dobry rywal. Ciekawie jest zobaczyć zawodników, których znamy od dziecka, wchodzących do dorosłej piłki – przyznaje Mateusz Widłak, prezes Amp Futbol Polska.

I rzeczywiście dwa mecze młodzieżowej kadry prowadzonej przez trener Kaję Ożgo były niezwykle zacięte. W sobotnim starciu lepsi okazali się rywale 1:0 po bramce Mustafy Khalida w 17. minucie, a dodatkowo mogli zwyciężyć wyżej, gdyby wykorzystali błędy polskiej defensywy.

Jednakże dzień później młodzi Polacy wyciągnęli wnioski i zagrali dużo lepiej, a przede wszystkim odważnej. Wprawdzie znów musieli gonić wynik, tym razem od 32. minuty, kiedy Bartłomieja Katę pokonał Kareem Hassan. ale w doliczonym czasie drugiej połowy dośrodkowanie Maksa Moroza na bramkę zamienił Dominik Abramczyk i wyrównał stan spotkania.

– Nasza trenerka przeanalizowała dokładnie sobotni mecz. Pokazała nam główne błędy i to, co możemy poprawić na „już”. Nie da się w tak krótkim czasie zrobić wszystkiego, ale jak widać, ta analiza bardzo pomogła. Pamiętajmy, iż graliśmy przeciwko seniorskiej drużynie Iraku. Są bardziej wybiegani i doświadczeni, a takich drużyn młodzieżowych, jak nasza, nie ma wiele na świecie – podkreślił strzelec gola na wagę remisu.

W Warszawie byliśmy też świadkami drugiego i trzeciego w historii oficjalnego meczu z udziałem reprezentacji Polski kobiet. Przed rokiem, także na Amp Futbol Cup Biało-Czerwone zmierzyły się z Amerykankami i wygrały 1:0. Tym razem przyszło im rozegrać dwa mecze z reprezentacją Anglii, która – podobnie jak nasze panie – przygotowują się do listopadowych mistrzostw świata w Kolumbii.

W pierwszym spotkaniu zespół trenera Grzegorza Skrzeczka bardzo gwałtownie przejął inicjatywę. Już w 51. sekundzie Anna Raniewicz, która dostała precyzyjne krótkie podanie od Weroniki Nowotny otworzyła wynik meczu. Kapitan reprezentacji Polski w 9. minucie podwyższyła prowadzenie po tym, jak wymieniła sobie piłkę z Martą Rumińską, a następnie pewnie uderzyła z linii pola karnego.

Druga połowa to było już dużo więcej szachów taktycznych i testowania wariantów przed mundialem. Najważniejsze jest jednak to, iż Polki dowiozły zwycięstwo do końca oraz zachowały czyste konto.

Niedzielna gra z Angielkami wyglądała nieco inaczej. Tutaj sztab reprezentacji Polski wysłał do boku nieco inny skład niż dzień wcześniej. Ale i tak trzeba powiedzieć, iż Biało-Czerwone spisywały się całkiem dobrze. Tym razem jednak długo utrzymywał się wynik bezbramkowy. Aż do 46. minuty i indywidualnej akcji Moniki Kukli, która uderzyła tak mocno, iż Tate Willis przepuściła piłkę, a następnie musiała ją wyciągać z własnej bramki.

– Osiągnęłyśmy to, co chciałyśmy, ale mankamentów pozostało sporo. Same zauważyłyśmy pewne rzeczy, które przed wylotem na mistrzostwa świata trzeba poprawić. Przy naszej grze bardzo ważna jest kondycja i umiejętne gospodarowanie siłami. Co prawda na razie gramy mecze towarzyskie, ale nam już udzielają się duże emocje. Z warunkami meczowymi wciąż jeszcze musimy się obyć – przyznała Weronika Nowotny, reprezentantka Polski.

Z kolei seniorska reprezentacja Polski mężczyzn dwumeczem z reprezentacją Iraku rozpoczęła przygotowania do mistrzostw świata w 2026 roku. Sobotniemu starciu towarzyszyły intensywne opady deszczu, ale i tak ekipa prowadzona przez trenera Dmytro Kameko pokazała kilka ładnych akcji zakończonych bramkami.

Pierwsze 25 minut przyniosło trzy gole dla Polski. W 10. i 12. trafił Bartosz Łastowski, zaś w 21. – Dawid Dobkowski. Po zmianie stron deszcz padał jeszcze intensywniej, a mecz się otworzył. W 43. minucie Hamza Khudair zdobył bramkę dla Iraku, na co błyskawicznie odpowiedział Marcin Oleksy trafieniem na 4:1. Po kolejnej minucie Irakijczycy znów zmniejszyli stratę do dwóch bramek za sprawą Mustafy Khalida, ale ostatnie słowo należało do reprezentacji Polski i Marcina Oleksego, który w czwartej minucie doliczonego czasu drugiej połowy zdobył gola głową i ustalił wynik spotkania na 5:2.

Niedzielny mecz polscy ampfutboliści rozegrali już na dużo większej intensywności, co przełożyło się na rezultat. Tutaj także do przerwy było 3:0 po dwóch trafieniach Marcina Oleksego i jednym Rafała Bieńkowskiego, ale trener Dmytro Kameko w przerwie cały czas apelował o dużą energię w grze i to przełożyło się na kolejne trzy trafienia – dwa Bartosza Łastowskiego (w tym ostatnie w doliczonym czasie) oraz jedno Rafała Bieńkowskiego.

– Po mistrzostwach Europy i przerwie był to dla nas cenny sprawdzian. Możemy jeszcze popracować nad tym, żeby te mecze bardziej kontrolować i strzelać więcej bramek. To dobry wstęp do kolejnego rozdziału, który nas czeka w 2026 roku, czyli mistrzostw świata. Trener Kameko cały czas nas bardzo motywuje i nakłania do większych ataków, żeby ten wysiłek przyniósł nam wymierne korzyści. jeżeli już teraz zaczynamy tak mocno, to ja się nas boję za dwa lata – podkreślił Bartosz Łastowski, gracz reprezentacji Polski, który po raz kolejny otrzymał wyróżnienie najlepszego zawodnika turnieju.

Panowie w 2024 roku mają już wolne od grania w barwach narodowych. Panie z kolei czekają pierwsze w historii mistrzostwa świata, które odbędą się w Kolumbii w dniach od 4 do 10 listopada. 26 września odbędzie się losowanie fazy grupowej tego turnieju.

Wyniki 13. edycji Amp Futbol Cup:

Sobota:

Polska U-19 – Irak 0:1 (0:1)
0:1 – Mustafa Khalid 17’

Polska: Gabriel Stańkowski – Maks Moroz, Łukasz Mazurowski, Dominik Abramczyk, Olaf Tokarski, Julian Sojka, Oktawian Śniowski.

Rezerwowi: Bartłomiej Kata – Jacek Konieczny, Bartłomiej Orzechowski, Kamil Gajda.

Irak: Jassam Mohammed – Mustafa Amdulrahman, Omar Najim, Issa Khudhair, Mustafa Khalid, Aymed Zainel, Sadiq Ali.

Rezerwowi: Ali Mohammed, Alaa Obaid – Kareem Hassan, Ali Jabbar, Hamza Khudhair, Alaa Taha, Hussein Mustafa, Abdullah Anood, Kamel Zarak

Polska – Anglia 2:0 (2:0)
1:0 – Anna Raniewicz 1’
2:0 – Anna Raniewicz 9’

Polska: Anna Płodzik – Justyna Bzdela, Marta Rumińska, Anna Raniewicz, Weronika Nowotny, Daria Majkowska, Aleksandra Matczak

Rezerwowe: Alicja Sowińska, Emilia Spunda, Malwina Kosicka – Aleksandra Płuciennik, Jolanta Ożga, Monika Kukla, Jolanta Koteras, Wiktoria Stróżna, Ewelina Kraska, Marta Oblas, Mirella Rozmiarek.

Anglia: Sacha Bowman – Isabelle Papandronicou, Dima Aktaa, Lauren Cooper, Stacey Quirk, Tayla Page, Sarah Hashkins.

Rezerwowe: Tate Willis – Marni Voak, Annabel Kiki, Rebecca Legon, Shelbee Clarke, Keeley Cerretti.

Polska – Irak 5:2 (3:0)
1:0 – Bartosz Łastowski 10’
2:0 – Bartosz Łastowski 12’
3:0 – Dawid Dobkowski 21’
3:1 – Hamza Khudair 43’
4:1 – Marcin Oleksy 44’
4:2 – Mustafa Khalid 45’
5:2 – Marcin Oleksy 50+4’

Polska: Łukasz Miśkiewicz – Adrian Bąk, Kamil Rosiek, Bartosz Łastowski, Marcel Zając, Marcin Oleksy, Mateusz Warakomski.

Rezerwowi: Igor Woźniak – Dominik Abramczyk, Rafał Bieńkowski, Dawid Dobkowski, Krystian Kapłon, Jakub Kożuch, Krzysztof Wrona, Maks Moroz, Olaf Tokarski, Łukasz Mazurowski.

Irak: Alaa Obaid – Hussein Mustafa, Alaa Taha, Hussein Mustafa, Omar Najim, Hamza Khudhair, Kareem Hassan, Abdullah Anood.

Rezerwowi: Jassam Mohammed, Ali Mohammed – Mustafa Amdulrahman, Sadiq Ali, Issa Khudhair, Kamel Zarak, Aymed Zainel, Mustafa Khalid.

Niedziela:

Polska U-19 – Irak 1:1 (0:0)
0:1 – Kareem Hassan 32’
1:1 – Dominik Abramczyk 50+2’

Polska: Bartłomiej Kata – Jacek Konieczny, Maks Moroz, Olaf Tokarski, Łukasz Mazurowski, Dominik Abramczyk, Oktawian Śniowski.

Rezerwowi: Gabriel Stańkowski – Bartłomiej Orzechowski, Kamil Gajda, Julian Sojka.

Irak: Ali Mohammed – Mustafa Abdulrahman, Ali Jabbar, Hamza Khudhair, Kareem Hassan, Kamel Zarak, Aymed Zainel.

Rezerwowi: Alaa Obaid – Alaa Taha, Sadiq Ali, Hussein Mustafa, Issa Khudhair, Jassam Mohammed, Abdullah Anood, Mustafa Khalid.

Polska – Anglia 1:0 (0:0)
1:0 – Monika Kukla 45’

Polska: Alicja Sowińska – Justyna Bzdela, Marta Rumińska, Anna Raniewicz, Weronika Nowotny, Daria Majkowska, Aleksandra Matczak.

Rezerwowe: Anna Płodzik, Emilia Spunda – Aleksandra Płuciennik, Jolanta Ożga, Monika Kukla, Jolanta Koteras, Wiktoria Stróżna, Ewelina Kraska, Marta Oblas, Mirella Rozmiarek, Malwina Kosicka.

Anglia: Tate Willis – Isabelle Papandronicou, Dima Aktaa, Stacey Quirk, Annabel Kiki, Tayla Page, Keeley Cerretti.

Rezerwowe: Sarah Hashkins – Lauren Cooper, Marni Voak, Rebecca Legon, Shelbee Clarke, Sacha Bowman.

Polska – Irak 6:0 (3:0)
1:0 – Marcin Oleksy 4’
2:0 – Rafał Bieńkowski 10’
3:0 – Marcin Oleksy 12’
4:0 – Bartosz Łastowski 33’
5:0 – Rafał Bieńkowski 43’
6:0 – Bartosz Łastowski 50+1’

Polska: Łukasz Miśkiewicz – Rafał Bieńkowski, Adrian Bąk, Kamil Rosiek, Bartosz Łastowski, Marcin Oleksy, Mateusz Warakomski.

Rezerwowi: Igor Woźniak – Krzysztof Wrona, Maks Moroz, Marcel Zając, Łukasz Mazurowski, Dominik Abramczyk, Jakub Kożuch, Dawid Dobkowski, Krystian Kapłon, Olaf Tokarski.

Irak: Jassam Mohammed – Alaa Taha, Hussein Mustafa, Omar Najim, Ali Jabbar, Hamza Khudhair, Abdullah Anood.

Rezerwowi: Ali Mohammed, Alaa Obaid – Mustafa Abdulrahman, Sadiq Ali, Issa Khudhair, Kareem Hassan, Kamel Zarak, Aymed Zaniel, Mustafa Khalid.

Sponsor Główny Reprezentacji Polski: ORLEN

Oficjalny Sponsor: PZU

Ambasador: Robert Lewandowski

Oficjalni Partnerzy: forBET, NAC

Partner Techniczny: 4F

Partner Logistyczny: IFB

Partner Medyczny: Ottobock Polska

Partnerzy: Pentagon Research, PZPN

Dostawca Floty: Grupa Cichy-Zasada

Dofinansowanie ze środków: Ministerstwo Sportu i Turystyki

Partner Reprezentacji Kobiet i Młodzieżowej: Fundacja 4F

Partner Reprezentacji Młodzieżowej: Oshee

Projekt współfinansowany ze środków: Miasto Stołeczne Warszawa, Województwo Mazowieckie

Partner Turnieju: Aktywna Warszawa

Zobacz galerię…

pr/, fot. Amp Futbol Polska

Data publikacji: 16.09.2024 r.

Idź do oryginalnego materiału