Żużel. Legenda Stali, sędzia żużlowa, wielki walczak Kudriaszow. Ich pożegnaliśmy w 2024 roku

3 tygodni temu

1 listopada zawsze jest czasem zadumy i wspomnień o tych, których już z nami nie ma. W 2024 odeszło od nas wiele wybitnych postaci naszej ukochanej dyscypliny. Przypominamy ich w poniższym materiale.

Bogusław Nowak – 10 lipca 2024

Bousław Nowak fot. Jarosław Pabijan

Bezsprzeczna legenda gorzowskiej Stali. W czasie swojej kariery zdobył w barwach Stali Gorzów 12 medali mistrzostw Polski, w tym aż 6 złotych. W latach 1985–1988 występował także jako jeżdżący trener Unii Tarnów. Jego karierę przerwał wypadek, którego doznał w 1988 w Rybniku. W wyniku tego zdarzenia Bogusław Nowak do końca życia poruszał się z pomocą wózka inwalidzkiego. Nie zrezygnował jednak z żużla i został trenerem. Był m. in. pierwszym szkoleniowcem Bartosza Zmarzlika. W 2022 roku Bogusław Nowak udzielił naszej stronie obszernego wywiadu, w którym opowiedział o swojej karierze, a także o życiu po wypadku. Rozmowa dostępna jest TUTAJ.

Irena Nadolna-Szatyłowska – 26 czerwca 2024

Była pierwszą sędzią w historii dyscypliny. Historyczne zawody to pojedynek Stali Toruń z Tramwajarzem Łódź. Nadolna-Szatyłowska czuwała nad adekwatnym przebiegiem tego spotkania dokładnie 6 września 1964 roku. Jej praca, choć nie od razu, była doceniana przez sędziów. Chwalił ją m.in. Ove Fundin. Na jej koncie są łącznie 224 posędziowane zawody, w tym 32 międzynarodowe. Pełniła też funkcję komisarza sportowego w Głównej Komisji Sportu Żużlowego. 29 maja wpisano ją do Księgi Rekordów Guinnessa. Pani Irena cieszyła się z tego upamiętnienia.

Andriej Kudriaszow – 18 maja 2024

Andriej Kudriaszow. fot. materiały prasowe

Żużlowiec ekip z Krakowa, Grudziądza, Lublina, Bydgoszczy, Łodzi, Gniezna czy Opola. Długo zmagał się z rakiem płaskonabłonkowym. Cała historia zaczęła się od rany pod kolanem, którą lekarze z początku leczyli jako ranę przewlekłą. Następnie po zabiegu i biopsji okazało się, iż Kudriaszow ma raka. W listopadzie 2021 roku wycięto mu guza, a sytuacja wydawała się na opanowaną. Niestety okazało się, iż to dopiero początek bardzo poważnych problemów zdrowotnych. Choroba postępowała w szybkim tempie i konieczna była wówczas amputacja nogi żużlowca, by uratować jego życie. Wydawało się, iż najtrudniejsze jest już za nim. Stan zdrowia Andrieja jednak się pogarszał. Zmarł w wieku 32 lat. Zostawił żonę oraz małą córeczkę.

John Louis – 5 kwietnia 2024

Urodzony w Ipswich spędził większą część kariery w swojej macierzystej drużynie. Pełnił funkcję lidera i poprowadził zespół do sporej liczby trofeów w latach 70. Indywidualnie również radził sobie świetnie – w 1975 roku został mistrzem kraju. W mistrzostwach świata z kolei jego największym osiągnięciem było trzecie miejsce na Wembley w tym samym roku. Przez całą swoją karierę żużlową nosił przydomek Tiger (tygrys – dop. red.), z uwagi na ikoniczną skórę, w której się ścigał. Po zakończeniu kariery został promotorem. Na emeryturę udał się po sezonie 2019. Prywatnie był ojcem innego świetnego przed laty zawodnika, Chrisa Louisa, który wciąż aktywnie działa w brytyjskim żużlu. Niedawno obaj zostali włączeni do Hali Sław.

Len Silver – 13 października 2024

Na zdjęciu Len Silver (z prawej).

Legendarny zawodnik i działacz angielskiego speedwaya. Jako żużlowiec rywalizował głównie w barwach drużyn Ipswich oraz Exeter. Zasłynął w nich swoim zaangażowaniem, zdobywając uznanie wśród kibiców i kolegów z toru. Jego największym sukcesem sportowym było zwycięstwo w Provincial League Riders’ Championship w 1962 roku. Niestety, kariera Lena Silvera jako zawodnika zakończyła się przedwcześnie w 1964 roku z powodu poważnej kontuzji, którą odniósł w wypadku podczas wyścigów na torze w Hackney. Po zakończeniu kariery zawodniczej, Len Silver skupił się na promocji i zarządzaniu klubami żużlowymi. Jego działalność w tej roli była niezwykle owocna i trwała kilkadziesiąt lat. Szczególnie znany był z długiej współpracy z drużyną Hackney Hawks, gdzie przez dwie dekady pełnił funkcję promotora. Polskim fanom Len Silver może kojarzyć się z tym, iż to właśnie on sprowadził do ligi angielskiej Zenona Plecha. Więcej na temat transferu opowiedział w rozmowie z naszym portalem kilka lat temu. Rozmowa dostępna jest TUTAJ.

Anthony Steele – 6 sierpnia 2024

foto: Jarek Pabijan
[email protected]
tel +48 601 83 62 58

Wybitny arbiter żużlowy, który sędziował zmagania na najwyższym światowym poziomie.Steel prowadził zmagania o indywidualne mistrzostwa świata, ale także czuwał nad przebiegiem meczów na Wyspach. Był starszym członkiem Komisji Wyścigów Torowych FIM, wiceprezesem ACU i członkiem Biura Kontroli Żużla. Poza tym arbiter dał się poznać jako bardzo przyjazny i pomocny człowiek. Zawsze miał czas na krótką pogawędkę.

Krzysztof Grzelak – 20 czerwca 2024

Przez całą swoją karierę reprezentował barwy gorzowskiej Stali. Swoją przygodę ligową rozpoczął w wieku 17 lat, a zakończył ją dość wcześnie, bo w 1991 roku, czyli po 11 latach. Podczas stosunkowo krótkiej przygody z czarnym sportem zdążył czterokrotnie zdobyć medal Drużynowych Mistrzostw Polski. W 1983 zdobył złoto osiągając średnią biegopunktową na poziomie 0,75. Rok później wraz ze Stalą mógł zawiesić srebrny krążek DMP, a w latach 1982 i 1987 zdobywał brąz. Nieźle radził sobie również w rozgrywkach młodzieżowych. Za największy jego sukces można uznać 2 miejsce w finale turnieju o Srebrny Kask, który odbył się na toruńskim torze w 1983 roku. Rok później do swojej kolekcji dołożył brązowy krążek Młodzieżowych Mistrzostw Par Klubowych, w których startował wraz z Ryszardem Franczyszynem oraz Mirosławem Daniszewskim.

Maciej Pakulski – 17 maja 2024

Był wielkim miłośnikiem i specjalistą od czarnego sportu. Przeprowadzał relacje z meczów ekip z Bydgoszcz, Torunia i Grudziądza, ale także komentował zmagania indywidualnych czy drużynowych mistrzostw świata. Na koncie wybitnego sprawozdawcy są też relacje z Igrzysk Olimpijskich w Seulu oraz Atlancie. Słuchacze doskonale znają red. Pakulskiego z wielu audycji. Prowadził „Sportową zgaduj-zgadulę”, a przede wszystkim audycję „Muzyka i sport”, której był pomysłodawcą. Do redakcji Polskiego Radia dołączył już w 1973 roku. Najpierw pracował w redakcji sportowej, a potem pełnił funkcję kierownika tego działu. W latach 2000-2006 był natomiast prezesem zarządu i redaktorem naczelnym Polskiego Radia Pomorza i Kujaw.

Łukasz Kaczmarek – 27 kwietnia 2024

Były żużlowiec Stali debiutował w lidze w 2012 roku. Do jego największych osiągnięć w karierze należało zdobycie wraz z klubem srebrnego medalu Drużynowym Mistrzostw Polski oraz wraz z Bartoszem Zmarzlikiem, Adrianem Cyferem i Łukaszem Cyranem złotego medalu młodzieżowych drużynowych mistrzostw (obecne DMPJ-y). Kaczmarek wystąpił także w 2014 roku w gorzowskiej rundzie Grand Prix, podczas której zdobył 2 punkty.

Tommy Dunker – 4 lipca 2024

Był indywidualnym mistrzem świata na długim torze. Do tego był także mistrzem Niemiec, dwukrotnie występował również w finale mistrzostw świata juniorów. W polskiej lidze reprezentował barwy opolskiego Kolejarza. Zdaniem wielu, talent do żużla miał niebywały i miał wszelkie zadatki, aby zostać gwiazdą na miarę Egona Mullera, który był jego największym idolem.

Larry Huffman – 2 lipca 2024

Popularny „Supermouth” zaczął swoją przygodę w kalifornijskiej świątyni speedwaya już pod koniec lat 60. ub. wieku. Był znany ze swojej umiejętności bardzo szybkiego wypowiadania się. Przez lata elektryzował kibiców żużlowych w Stanach Zjednoczonych, których swego czasu w Costa Mesa pojawiało się choćby po 9 tysięcy na mecz. Więcej na temat legendarnego spikera można przeczytać TUTAJ.

Katarzyna Socik – 20 kwietnia 2024

Była prezes Orła Łódź. Socik stanęła na czele klubu w 2019 roku po tym, jak dotychczasowy prezes, Witold Skrzydlewski, tymczasowo zrezygnował z tej funkcji w związku z objęciem przez jego córkę stanowiska wiceprezydenta Łodzi. Katarzyna Socik z Orłem związana była jednak już dużo wcześniej. Zmarła po długiej walce z chorobą.

Idź do oryginalnego materiału