Raport z kombinacji. Czołowa dwuboistka zmienia dyscyplinę, oficjalny kalendarz PŚ i przegląd kadr

3 miesięcy temu

W ostatnich tygodniach w świecie kombinacji norweskiej nie pojawiło się sporo nowości. Najważniejszym newsem maja jest koniec startów czwartej zawodniczki klasyfikacji generalnej ubiegłego Pucharu Świata. Oprócz tego w podsumowaniu mowa o kalendarzach na nadchodzący sezon oraz o kadrach poszczególnych krajów.

Screen – Eurosport

Transfer do skoków

Annika Sieff zdecydowała się porzucić kombinację norweską na rzecz skoków narciarskich. Kombinacja traci zawodniczkę z czołówki, która regularnie stawała na podium, w dodatku z kraju nie należącego do czołówki narciarstwa klasycznego, jak np. Norwegia lub Niemcy. Włoszka w poprzednim sezonie meldowała się trzykrotnie na drugim miejscu zawodów Pucharu Świata, przegrywając wtedy tylko z niepokonaną w okresie Gydą Westvold Hansen.

Powodem decyzji jest ciągły brak włączenia żeńskiej kombinacji norweskiej do programu Igrzysk Olimpijskich w 2026 roku. Sieff nie chce czekać czterech dodatkowych lat na debiut na najważniejszej sportowej imprezie, zwłaszcza iż edycja w 2026 roku odbędzie się w ojczyźnie zawodniczki. Do zrezygnowania ze startów w dwuboju 19-latka czuje się zmuszona.

– Moim początkowym pomysłem było przejście na skoki narciarskie w roku olimpijskim, kontynuując w ten sposób starty w kombinacji aż do Mistrzostw Świata w Trondheim 2025, ale również dlatego, iż wciąż istniały możliwości, iż MKOl zmieni decyzję – powiedziała Sieff.

– Musiałam podjąć najlepszą decyzję na swoją przyszłość. Skoki kobiet naprawdę rozwijają się w ostatnich latach, a perspektywa domowych igrzysk olimpijskich, które mogą się odbyć tylko raz w życiu, jest zbyt kusząca, by nie spróbować – dodała.

Włoska zawodniczka chce skupić się wyłącznie na skokach narciarskich, w których na poziomie kombinacji norweskiej była drugą najlepszą zawodniczką. Oczywiście poziom skoków narciarskich kobiet jest znacznie wyższy niż w dwuboju, dlatego Annikę czeka dużo pracy. – Nie chcę pojawić się na skoczni Predazzo w 2026 roku, aby zająć trzydzieste miejsce. jeżeli wystartuję, chcę zrobić to porządnie – zapowiedziała Sieff.

W takiej więc sytuacji, jedyną zawodniczką w żeńskiej kadrze “A” Italii została Veronica Gianmoena.

Kalendarze bez zmian

Już w poprzednim podsumowaniu informowaliśmy o nowych proponowanych kalendarzach Pucharu Świata i Letniego Grand Prix. W międzyczasie pojawiły się oficjalne kalendarze, które jednak nie różnią się niczym od tych przedstawionych na początku maja. Na najbliższą zimę zaplanowano 22 zawody męskie + dwa sprinty drużynowe, 12 zawodów kobiecych + jeden sprint drużynowy oraz dwa miksty. Sam kalendarz jest pełen luk. Chociażby między 11.02 a 02.03 nie zaplanowano, póki co, żadnych zmagań w ramach Pucharu Świata.

Letnie Grand Prix

Puchar Świata kobiet

Puchar Świata mężczyzn

Puchar Kontynentalny

Koniec Korei

To koniec kombinacji norweskiej w Korei Południowej. Jedyny w ostatnich latach reprezentant tego kraju zakończył karierę. Park Je-un wystąpił na dwóch igrzyskach olimpijskich i na czterech mistrzostwach świata. W Pucharze Świata zdobył jeden punkt podczas próby przedolimpijskiej w 2017 roku.

Jednoosobowa kadra Polski

Maj stał się dla wielu federacji narciarskich miesiącem ogłaszania składów kadr narodowych na sezon 2023/24. Wśród nich znalazł się także Polski Związek Narciarski. Szczegółowo kadry przedstawiliśmy tutaj.

Wielkim zaskoczeniem nie jest to, iż jedynym członkiem kadry “A” kombinacji norweskiej jest Andrzej Szczechowicz, który jednak organizowane będzie miał szkolenie przy współpracy z kadrą Austrii. Poza tym dopiskiem nie ma więcej szczegółów, jak ta kooperacja ma wyglądać. Takie współpracy między nacjami nie są w tej chwili czymś niepowszechnym. Chociażby Kazach Czyngis Rakparow nadchodzący sezon trenować będzie w Norwegii.

Narciarskie potęgi ogłosiły kadry

Czołowe nacje kombinacji norweskiej przedstawiły członków kadr na kolejny sezon.

Niemcy

W niemieckich kadrach “A” znalazło się ośmiu mężczyzn i dziesięć kobiet.

Skład mężczyzn to: Manuel Faisst, Vinzenz Geiger, Johannes Rydzek, Julian Schmid, Fabian Riessle, Jakob Lange, Terence Weber i Tristan Sommerfeldt. Trenowac ich będą Eric Fenzel, Kai Bracht i Heinz Kuttin.

Kobiecą kadrę reprezentować będą: Jenny Nowak, Nathalie Armbruster, Svenja Wuerth, Maria Geborth, Sophia Maurus, Marie Naehring, Cindy Haasch, Magdalena Burger, Trine Gopfert, Anne Hackel,. Głównym szkoleniowcem jest Florian Aichinger.

Norwegia

Kolejne liczne drużyny przedstawiła Norwegia. Pojawiła się także informacja, iż rozwiązany został “Team 25” mający szkolić celowo pod Mistrzostwa Świata w Trondheim w 2025 roku.

Mężczyźni: Jarl Magnus Riiber, Jens Luraas Oftebro, Joergen Graabak, Espen Andersen, Einar Luraas Oftebro, Andreas Skoglund, Espen Bjoernstad, Kasper Moen Flatla oraz Simen Tiller.

Kobiety: Gyda Westvlod Hansen, Ida Marie Hagen, Mari Leinan Lund, Marte Leinan Lund, Mille Marie Hagen, Ingrid Late, Hanna Midtsunstad (trzy ostatnie nazwiska jako dodatkowy udział w kadrze)

Austria

Wielkim nieobecnym w austriackiej kadrze jest Mario Seidl. Trzydziestolatek zdecydował się o przerwaniu kariery ze względu na problemy z odpornością. – jeżeli chcę kontynuować karierę sportowca na tym poziomie, potrzebuję tego kroku. Przerwa na pewno nie oznacza końca mojej kariery. Już niedługo się zobaczymy – poinformował Seidl.

Mężczyźni: Martin Fritz, Lukas Greiderer, Johannes Lamparter, Franz-Josef Rehrl, Stefan Rettenegger

Kobiety: Lisa Hriner, Annalena Slamik

Kolejne składy

USA

Stany Zjednoczone stawiają na młodość. Najstarszy członek kadry Grant Andrews liczy 25 lat.

Mężczyźni: Ben Loomis, Carter Brubaker, Grant Andrews, Jared Shumate, Niklas Malacinski, Stephen Schumann

Kobiety: Alexa Brabec, Annika Malacinski

Francja

Francja może liczyć na utalentowaną kadrę męską. Problemem jest jednak wyłącznie jedna zawodniczka, co dalej uniemożliwiać będzie start w mikstach

Mężczyźni: Matteo Baud, Laurent Muhlethaler, Marco Heinis, Gael Blondeau, Antoine Gerard

Kobiety: Lena Brocard

Finlandia

Finowie ambitnie zapowiadają walkę o najwyższe cele. – Celem jest dołączenie do najlepszej trójki państw – przyznał Mika Kojonkoski, menedżer do spraw skoków narciarskich i kombinacji norweskiej w fińskim związku.

Mężczyźni: Ilkka Herola, Eero Hirvonen, Artuu Maekiaho, Perttu Reponen, Leevi Mutru, Otto Niittykoski, Waltteri Karhumaa

Kobiety: Minja Korhonen, Annamaija Oinas, Alva Thors, Heta Hirvonen

Włochy

O jednoosobowej kadrze kobiecej Włoch już wspomnieliśmy. Czas wiec przedstawić resztę składu Italii.

Mężczyźni: Icaopo Bortolas, Raffaele Buzzi, Samuel Costa, Aaron Kostner, Alessandro Pittin

Kobiety: Veronica Gianmoena

Czechy

Mężczyźni: Tomas Portyk, Jan Vytrval, Ondrej Pazout, Lukas Danek, Jiri Konvalinka

Kobiety: Jolana Hradilova, Tereza Koldovska

Źródło: Informacja własna, Instagram, fis-ski.com, neveitalia.it, hiihtoliitto.fi, fondoitalia.it, nordicmag.info, fisi.org, salzburg24.at

Idź do oryginalnego materiału