Obaj od wielu lat biegali w tego typu imprezach w byłej stolicy Kazachstanu - Ałmatach, ale tym razem nie dobiegli do mety. Podczas półmaratonu fundacji korporacyjnej "Odwaga być pierwszym" doszło do tragicznych zdarzeń, które spowodowały śmierć aż dwóch uczestników biegu.
REKLAMA
Zobacz wideo Żelazny: Jagiellonia zagrała lepszy mecz niż Legia, ale wciąż to była przepaść
Podwójna tragedia w półmaratonie w Ałmatach. Nie żyje dwóch uczestników
Jak poinformowali organizatorzy, zmarli na trasie półmaratonu to 84-letni Akkojan Rsalijew i 21-letni Nurbol Achmadi. "Organizatorzy działali zgodnie z przepisami: służby medyczne, pogotowie ratunkowe i policja działały sprawnie i terminowo. Mimo podjętych działań nie udało się uratować życia uczestników" - brzmiał ich komunikat.
84-letni Rsalijew biegał w podobnych biegach w Ałmatach regularnie od 2021 roku. W niedzielę jednak zasłabł już na pierwszym kilometrze trasy.
- O 8:15 rano funkcjonariusze policji zgłosili, iż jeden z uczestników upadł. Karetka przyjechała w ciągu minuty, nie było tętna. Działania reanimacyjne przeprowadzono zgodnie z protokołem. Wstępny wniosek: zatorowość płucna. Było przewlekłe nadciśnienie tętnicze – powiedział lekarz Alibek Chożanarow.
Zdecydowanie młodszy Nurbol Achmadi biegał ostatnio w Winter Run 2025, a w niedzielę pokonał 16 kilometrów, po czym stracił przytomność.
- Kiedy przybyliśmy o 9:18, nie było tętna w tętnicy szyjnej, nie było oddechu i zerowego ciśnienia krwi. Działania reanimacyjne przeprowadzono zgodnie z protokołem. Bezskutecznie. Śmierć nastąpiła przed przybyciem 103 brygady. Wstępna diagnoza to zatorowość płucna, ostra niewydolność serca – skomentowała Aigerim Esdauletowa, inna z obecnych na tym wydarzeniu lekarek.
Dokładne śmierci uczestników zdarzenia zostaną ustalone na podstawie wyników ekspertyzy sądowo-lekarskiej, a jej wyniki zostaną przekazane krewnym w najbliższym czasie.
- Podczas rejestracji do biegu wszyscy uczestnicy podpisują oświadczenie, iż są fizycznie gotowi do udziału w wydarzeniu sportowym i ponoszą pełną odpowiedzialność za swoje zdrowie, co jest przyjętą praktyką na świecie podczas organizacji takich maratonów. Dla uczestników Maratonu Ałmaty regularnie organizujemy bezpłatne otwarte sesje treningowe i wykłady z ekspertami na temat przygotowania i bezpiecznego biegania przez cały rok. W dniu startu personel medyczny z niezbędnymi stanowiskami pierwszej pomocy jest rozlokowany przy każdym punkcie żywieniowym. „Wszystkie trasy biegu są starannie i z wyprzedzeniem opracowywane wspólnie z policją i służbami ratownictwa medycznego" – dodała Saltanat Kazybajewa, dyrektor wykonawczy fundacji.