W historii Formuły 1 mieliśmy kilku szefów, których zespoły pod ich zarządami osiągały bardzo duże sukcesy. Zwolniony ostatnio z Red Bulla Christian Horner jest w ścisłej czołówce, ale nie jest najlepszy. Którzy szefowie zespołów Formuły 1 odnosili najwięcej sukcesów?
Jest lekki problem, jak konkretnie określić długość rządów poszczególnych szefów zespołów, aby móc wyliczyć osiągane przez ich zespoły sukcesy. Niektórzy szefowie zmieniali formalnie zajmowane stanowiska w czasie swojej długoletniej pracy. Dlatego o ile zobaczycie gdzieś podobne zestawienia, to mogą między nimi występować pewne różnice. Na przykład Ron Dennis przez kilka lat pracy w McLarenie nie był bezpośrednio szefem zespołu, tę funkcję pełnił ktoś inny, a on sam był wtedy prezesem całej firmy.
Najwięcej zwycięstw w wyścigach szefów zespołów F1
Zacznijmy od zestawienia zwycięstw w wyścigach osiągniętych przez zespoły F1 za czasów rządów jednego szefa, które w tym tygodniu opublikowała Formuła 1 (Źródło). W TOP5 tego zestawienia są te nazwiska, których można się było spodziewać. W dawnych czasach z powodu krótszych sezonów, wieloletni szefowie (np. Colin Chapman) nie mieli możliwości znalezienia się w czołówce zestawienia zwycięstw w wyścigach.
Ron Dennis – McLaren – 138 zwycięstw w wyścigach
Christian Horner – Red Bull – 124
Toto Wolff – Mercedes – 120
Frank Williams – Williams – 114
Jean Todt – Ferrari – 98
Ron Dennis z zespołu McLaren to najbardziej utytułowany szef zespołu F1
Ron Dennis dołączył do McLarena pod koniec 1980 roku, był szefem tej ekipy w latach 1981 – 2008. Tak uznała to Formuła 1 w swoim zestawieniu, więc zrobię podobnie. Dennis pracował w McLarenie przez kilka kolejnych lat, ale na wyższych stanowiskach zajmując się innymi kwestiami, pozostawał także udziałowcem całej firmy, aż do burzliwego rozstania w 2017 roku.
Liczba tytułów mistrzowskich konstruktorów: 7
Liczba tytułów mistrzowskich kierowców: 10
Liczba zwycięstw w wyścigach: 138
Liczba Pole Position: 123
Liczba miejsc na podium: 356
McLaren pod rządami Rona Dennisa zdobył łącznie 17 tytułów mistrzowskich, dlatego Brytyjczyk jest uznawany za najbardziej utytułowanego szefa zespołu F1.
Osiągnięcia zespołu Williams, gdy jego szefem był Frank Williams
Frank Williams założył dwa zespoły F1, które wzięły nazwę od jego nazwiska. Pierwszy z nich nie odnosił istotnych sukcesów. Drugi i funkcjonujący do dzisiaj Williams zaczął rywalizować w Formule od 1977 roku, a Frank Williams był jego szefem i właścicielem. Frank pozostał związany z zespołem Williams do jego sprzedaży w 2020 roku. W 2012 roku z powodu pogarszającego się stanu zdrowia odszedł z zarządu firmy, a jego miejsce zajęła córka Claire. Frank Williams pozostawał formalnie na stanowiska szefa zespołu do 2020 roku, ale od początku sezonu 2013 zespołem kierowała jego córka Claire, które zajmowała stanowisko zastępcy szefa zespołu. To znaczy, iż Frank Williams kontrolował swój zespół od sezonu 1977 do początku sezonu 2020 czyli przez 43 lata. W ostatnich kilkunastu latach sukcesów było już bardzo mało.
Liczba tytułów mistrzowskich konstruktorów: 9
Liczba tytułów mistrzowskich kierowców: 7
Liczba zwycięstw w wyścigach: 114
Liczba Pole Position: 128
Liczba miejsc na podium: 312
Osiągnięcia zespołu Mercedes odkąd pracuje w nim Toto Wolff
Toto Wolff dołączył do Mercedesa od stycznia 2013 roku. Przez pierwszy sezon nie był bezpośrednio szefem ekipy, zajmował wyższe stanowisko, koordynując całą działalność Mercedesa. To był przejściowy okres w Mercedesie, zatrudnili wielu kompetentnych ludzi, ale dla wszystkich nie wystarczyło stanowisk. Dlatego pod koniec 2013 roku z ekipy odszedł Ross Brawn, który był jej szefem, a Toto Wolff przejął jego obowiązki. Statystyki dotyczące Wolffa obliczam od początku sezonu 2013 podobnie jak Formuła 1. Rossa Brawna w tym zestawieniu nie ma, bo on odnosił największe sukcesy jako dyrektor techniczny, a nie szef zespołu.
Liczba tytułów mistrzowskich konstruktorów: 8
Liczba tytułów mistrzowskich kierowców: 7
Liczba zwycięstw w wyścigach: 120
Liczba Pole Position: 133
Liczba miejsc na podium: 281
Toto Wolff ma realny potencjał, aby w ciągu kilku najbliższych lat zostać najbardziej utytułowanym szefem zespołu F1, jeżeli Mercedes dobrze przygotuje się do nowych regulacji technicznych.
Osiągnięcia zespołu Red Bull, gdy jego szefem był Christian Horner
W przypadku Christiana Hornera bardzo łatwo określić dokładne osiągnięcia zespołu Red Bull Racing pod jego rządami. Horner był szefem tej ekipy od samego początku (sezon 2005), do połowy sezonu 2025 czyli przez 20,5 sezonu w Formule 1. Za jego rządów Red Bull odniósł następujące sukcesy:
Liczba tytułów mistrzowskich konstruktorów: 6
Liczba tytułów mistrzowskich kierowców: 8
Liczba zwycięstw w wyścigach: 124
Liczba Pole Position: 107
Liczba miejsc na podium: 287
Jean Todt czyli złota era Ferrari
Jean Todt dołączył do Ferrari od połowy sezonu 1993 i pełnił funkcję szefa ekipy do końca sezonu 2006 (międzyczasie doszło do rozszerzenia jego obowiązków). W 2007 roku wciąż był szefem ekipy, ale nazwa jego stanowiska uległa zmianie na „specjalny doradca”. Na początku 2008 roku zrezygnował z tej funkcji, ale był jeszcze w zarządzie do marca 2009 roku. Do statystyk szefa zespołu zaliczają mu się sezony 1993 – 2007, ale z sezonu 1993 tylko jego druga połowa.
Liczba tytułów mistrzowskich konstruktorów: 7
Liczba tytułów mistrzowskich kierowców: 6
Liczba zwycięstw w wyścigach: 98
Liczba Pole Position: 85
Liczba miejsc na podium: 249
Colin Chapman – legendarny szef i konstruktor zespołu Lotus
Legendarny Colin Chapman, to jedna z najważniejszych postacie w historii Formuły 1. Genialny konstruktorów, założyciel i wieloletni szef zespołu Lotus. Jego karierę mogła być jeszcze bardziej okazała, ale zmarł tragicznie na zawał serca w wieku 54 lat. Colin Chapman założył firmę produkującą samochody sportowe oraz zespół F1 Lotus. Chapman był szefem zespołu Lotus od jego założenia w 1958 roku aż do swojej śmierci w 1982 roku.
Liczba tytułów mistrzowskich konstruktorów: 7
Liczba tytułów mistrzowskich kierowców: 6
Liczba zwycięstw w wyścigach: 72
Liczba Pole Position: 87
Liczba miejsc na podium: 137
Zespół Lotus po śmieci Colina Chapmana bardzo obniżył swoją formę, ale wytrwał w F1 do 1994 roku. W XXI wieku jego nazwa została wykorzystana przez inną ekipę.
Statystyczne podsumowania poprzednich wyścigów Formuły 1 i nie tylko znajdziecie pod tagiem Statystyki.
Na Cyrk F1 znajduje się więcej artykułów na temat Formuły 1.