Historyczne medale polskich lekkoatletów na Uniwersjadzie oraz EYOF-ie

18 godzin temu

Trwające w niemieckim Bochum zawody lekkoatletyczne w ramach 32. Letniej Uniwersjady – sportowego święta akademików – przyniosła Polsce historyczne medale. O takie wyjątkowe sukcesy postarali się m.in. sprinterka Magdalena Stefanowicz oraz sztafeta mieszana 4×400 m. –Nasze złoto jest pierwszym dla całej reprezentacji na tej uniwersjadzie, to świetne, bo pozwoli naszej kadrze poprawić pozycję w klasyfikacji medalowej – cieszy się Aleksandra Formella.

Stefanowicz jak Szewińska

Trudno sobie to wyobrazić, ale ostatni medal w sprincie kobiet na 100 metrów zdobyła dla Polski… Irena Kirszenstein, później znana już pod nazwiskiem Szewińska. Od jej triumfu w akademickich mistrzostwach świata mija w tym roku 60 lat. We wtorek do triumfu wybitnej polskiej lekkoatletyki nawiązała Magdalena Stefanowicz. Zawodniczka Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, na co dzień trenująca z Krzysztofem Kotułą, uzyskała czas 11.49 i zajęła drugie miejsce za Australijką.

Chciałam tutaj powalczyć o medal, którego jednak się nie spodziewałam. Rezultat, z jakim tutaj przyjechałam, nie dawał miejsca na podium. Skupiłam się, udało się fajnie pobiegać i mam srebro. Cieszę się, bo zdobyłam je w ostatnim roku, kiedy mogę startować w uniwersjadzie – mówiła Magdalena Stefanowicz.

fot. Grzegorz Michałowski

Na kartach akademickiego i polskiego sportu zapisała się także nasza sztafeta mieszana 4 x 400 metrów. Polacy wygrali bowiem konkurencję, która w Bochum debiutowała w uniwersjadowym programie. Biało-czerwoni już w przedpołudniowych eliminacjach zaprezentowali się z bardzo dobrej strony. Jeszcze lepiej było w wieczornym finale. W nim kwartet Daniel Sołtysiak, Weronika Bartnowska, Marcin Karolewski, Aleksandra Formella o blisko sekundę wyprzedził ekipę Republiki Południowej Afryki i pewnie sięgnął po złoto.

Przed biegiem ustaliliśmy sobie, iż jeżeli na każdej zmianie będziemy pierwsi przekazywać pałeczkę, to będziemy mieli złoto – powiedział Marcin Karolewski.

To pierwszy medal z najcenniejszego kruszcu wywalczony przez polskich sportowców podczas tegorocznej uniwersjady. Polakom na mecie zmierzono czas 3:15.58.

Zrobiliśmy świetną robotę, bo to nie tylko pierwsze złoto w lekkiej, ale w całej uniwersjadowej reprezentacji. To z pewnością pozwoli Polsce przesunąć się na lepsze miejsce w klasyfikacji medalowej – cieszyła się Aleksandra Formella.

Złoty Ostrowski

Kilkanaście minut po sukcesie sztafety dorobek biało-czerwonych ponownie powiększył się o złoty medal. Ten był dziełem naszego reprezentanta w biegu na 1500 metrów, czyli Filipa Ostrowskiego. Nasz zawodnik wygrał z czasem 3:46.10.

Szybka była końcówka. Wiedziałem, iż jestem świetnie przygotowany. Zgodnie z tym, co mówił trener, miałem być w czubie i być gotowy na długi finisz. Tak było, więc zrobiłem co miałem – powiedział Ostrowski.

fot. Paweł Skraba

Bliski medalu był skoczek wzwyż Mateusz Kołodziejski. Bydgoszczanin po zaliczeniu 2.20 zajął ostatecznie czwarte miejsce.

W czwartkowy wieczór na Lohrheidestadion zakończyła się także dwudniowa rywalizacja wieloboistek. Bliska zdobycia medalu była w tej konkurencji Edyta Bielska. Ostatnią konkurencję – bieg na 800 metrów – Polka wygrała z czasem 2:07.24. W globalnej klasyfikacji siedmioboju Bielska zajęła czwarte miejsce – zgromadziła 6058 pkt., a do podium zabrakło jej zaledwie 10 oczek. Druga z naszych reprezentantek – Julia Słocka – była szósta z dorobkiem 5923 pkt.

Podczas rozgrywanych w Bochum zawodów lekkoatletycznych w ramach uniwersjady czwarte miejsca zajęli młociarz Dawid Piłat i biegaczka na 400 metrów Aleksandra Formella. W męskim biegu na 400 metrów szósty był Marcin Karolewski, tuż za nim finiszował Daniel Sołtysiak.

Sukcesy młodzieży na EYOF

Dobrze radzą sobie także młodzi polscy lekkoatleci startujący w olimpijskim festiwalu młodzieży Europy. W Skopje po historycznym triumfie Nikodema Dymińskiego w biegu na 100 metrów o medal z najcenniejszego kruszcu postarała się Aleksandra Sochacka, która wygrała skok w dal. W czwartek do medalowego worka brąz dorzucił tyczkarz Wiktor Jaroszewicz, wychowanek projektu Lekkoatletyka dla wszystkich! – sztandarowego programu upowszechniania Królowej Sportu, który od ponad dekady realizowany jest przez Polski Związek Lekkiej Atletyki.

Generalnym sponsorem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki jest Grupa ORLEN.

Źródło: PZLA

fot. Grzegorz Michałowski

Idź do oryginalnego materiału