Artur Kujawiński oficjalnie w Księdze Rekordów Guinnessa

2 dni temu

Artur Kujawiński, ultramaratończyk z Poznania, został oficjalnie wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa za najszybsze pokonanie całej Portugalii z północy na południe na własnych nogach w kategorii „The fastest crossing of Portugal on foot (male)”. Trasa liczyła 660 kilometrów, a Polak na jej przebycie potrzebował w 218 godzin i 29 minut.

Kujawiński przebiegł Portugalię w formule self-supported, co oznacza, iż organizował wszystko samodzielnie – od posiłków po noclegi. Średnio pokonywał 73 kilometry dziennie, a końcowe dni były wyjątkowo wymagające, ponieważ spał zaledwie po kilka godzin w przypadkowych miejscach, takich jak pobocza dróg czy przystanki autobusowe.

– Jak podkreślali miejscowi kibice bieg solo przez cały kraj nie należy do bezpiecznych i wymagał dużej odwagi i samozaparcia. To zupełnie inna kategoria wyczynu niż popularne na świece bicie rekordów wraz z całym zapleczem, kamperem i obsługą, czyli supportem. Miłą niespodzianką jest zawarta na portalu Guinness World Records informacja, iż dokonałem tego sam – podkreśla Artur Kujawiński.

Spełnił marzenie z dzieciństwa

Ultramaratończyk z Poznania przyznaje, iż rekord Guinnessa był jego marzeniem od dzieciństwa, kiedy po raz pierwszy przeczytał polskie wydanie tej publikacji. Podkreśla jednak, iż samo spełnienie wymagań stawianych przez komisję Guinnessa było równie trudne, co przebiegnięcie trasy.

– Jednym z wymagań komisji było zebranie minimum dwóch oświadczeń dziennie składanych na specjalnym formularzu od lokalnych osób stających się tym samym świadkami wyzwania. Wymagało to czasu w znalezienie i przekonanie chętnych osób w kraju, w którym w mniejszych miejscowościach trudno o osoby anglojęzyczne – tłumaczy Kujawiński.

Artur Kujawiński jest jednym z najbardziej doświadczonych polskich ultramaratończyków. W 2021 roku obiegł granice Polski, pokonując 4000 kilometrów w zaledwie 69 dni, co zostało wpisane na listę Fastest Known Times. Brał udział w legendarnych wyścigach, takich jak Spartathlon w Grecji czy Badwater w Dolinie Śmierci, które należą do najtrudniejszych ultramaratonów na świecie.

Na swoim koncie poznaniak ma również ukończenie biegów o długości ponad 200 mil, takich jak Across Scotland czy Ultra Great Britain, a także 151 ukończonych maratonów i ultramaratonów.

red

Idź do oryginalnego materiału