Żużel. Czas na kolejne starcie Łaguta vs. Zmarzlik! „Pobiją się” o królewskie insygnia!

2 tygodni temu

„Łączymy historię i dobry speedway” – to hasło to idealny motyw przewodni tego turnieju. Dał on niewielkiemu miastu powiew wielkiego żużlowego świata. Dzieje tej rywalizacji przypominają nieco losy klubu żużlowego w mieście jego organizatora, miewają bowiem lepsze i gorsze chwile. Teraz jednak Pierwsza Stolica Speedwaya ma szansę na swoje pięć minut i odzyskanie dawnego blasku. Czas na wydarzenie, którego skala w tym roku będzie z pewnością duża.

W Gnieźnie nie sposób nie otrzeć się o historię. Nie da się jej oddzielić od miejskiej tożsamości. Jak głosi legenda, to tutaj wszystko się zaczęło. To właśnie w grodzie, zbudowanym niczym Rzym na siedmiu wzgórzach, swoją siedzibę ulokowali piastowscy władcy. To tutaj w 1000 roku naszej ery spotkali się pielgrzymujący do grobu św. Wojciecha cesarz Otton III i polski władca, książę Bolesław. Dwadzieścia pięć lat później Bolesław Chrobry został koronowany na historycznego, pierwszego króla Polski. Rok 2025 jest pod tym względem wyjątkowy, obchodzimy bowiem 1000. rocznicę tego wydarzenia. Dla mieszkańców Gniezna oznacza to wiele atrakcji, m.in. bardziej uroczyste niż zwykle wydanie niemal dorocznej imprezy. Żużlowcy powalczą o insygnia Bolesława Chrobrego-płaszcz, koronę oraz miecz-po raz piętnasty.

To wydarzenie wpisało się na stałe w krajobraz miasta – „Bogurodzica” zamiast hymnu narodowego na otwarcie zawodów, uroczysta, specyficzna oprawa… Kto raz znalazł się na trybunach, nigdy tego nie zapomni i prawdopodobnie zechce tu wrócić.

Żużel. Wojdyło nowym królem! W Gnieźnie zakończyli sezon – PoBandzie – Portal Sportowy

Wyjątkowa obsada

Dwunastu zawodników z PGE Ekstraligi, dwóch z Metalkas 2.Ekstraligi, dwóch z Krajowej Ligi Żużlowej – tak wygląda skład personalny tegorocznej edycji. Najsilniejszą ekipę, aż czterech jeźdźców, stanowić będą reprezentanci Orlen Oil Motoru Lublin. Aktualnie panujący pięciokrotny mistrz świata Bartosz Zmarzlik i Wiktor Przyjemski przybędą tu po całkiem udanej sobocie w Grudziądzu. Lubelski tercet (tam w składzie był jeszcze Dominik Kubera, którego w Gnieźnie zabraknie) po raz czwarty z rzędu zapewnił sobie tytuł Mistrzów Polski Par Klubowych. Zawodnicy tego klubu nie mają częstej styczności z gnieźnieńskim specyficznym owalem; dość wspomnieć, iż ostatni ligowy występ Fredrik Lindgren zaliczył tutaj… dziesięć lat temu, jako zawodnik Lokomotiv Daugavpils. Może jednak klasa wicemistrza świata wywinduje go do czołowej trójki?

Żużel. Jeździł na klasycznym żużlu… z kolcami! Wygrywał z Woryną i Szczakielem! – PoBandzie – Portal Sportowy

Żużel. Śnieżne MPPK! Zmarzlik i MJJ walczyli o złoto! (RELACJA) – PoBandzie – Portal Sportowy

Dwóch kandydatów do zgarnięcia królewskich insygniów przybędzie z Gorzowa Wielkopolskiego. Jeden z nich to wychowanek gnieźnieńskiego klubu, zwycięzca z 2017 roku, czyli Oskar Fajfer. Zna na tym obiekcie każdy kąt, nic więc dziwnego, iż oczy sympatyków czarnego sportu w Pierwszej Stolicy będą zwrócone na niego. Andžejs Ļebedevs nie jest zbyt częstym gościem w Gnieźnie, jego forma może więc być sporą zagadką.

Zawodnicy z przeszłością w Starcie

Oprócz Oskara Fajfera na torze pojawią się także inni byli zawodnicy klubu z orzełkiem na plastronie. Być może nie wszyscy pamiętają, ale w latach 2009-10 przy „W25”, jak lokalizację stadionu nazywają lokalni fani, gościł Jason Doyle. Takie doświadczenie mają także za sobą Wadim Tarasienko oraz Oliver Berntzon. Czy wizyta w Gnieźnie przypomni im, jak się tutaj jeździ, i sprawią jakąś niespodziankę?

Na pewno najświeższa w zakresie poruszania się po gnieźnieńskim obiekcie jest pamięć Roberta Chmiela. Trzeci najskuteczniejszy zawodnik Krajowej Ligi Żużlowej 2024 (średnia 2,273 pkt./bieg) i zarazem najlepszy Polak w drugoligowym gronie był tu w ubiegłym sezonie. Z półfinału KLŻ przywiózł piętnaście punktów. Także wcześniejsze spotkanie w okresie zasadniczym zakończył jako najlepszy zawodnik Kolejarza z dorobkiem trzynastu oczek i bonusu. Teraz pojawi się tu jako członek pierwszoligowego H.Skrzydlewska Orła. Jak będzie wyglądała jego postawa tym razem?

Z całą pewnością kibice czarno-czerwonych będą trzymać kciuki za tych, których oglądają zwykle w ligowych meczach. Casper Henriksson, Adam Ellis i Kevin Fajfer nie wprowadzili zespołu do Metalkas 2.Ekstraligi, przez cały czas jednak plasują się wśród najskuteczniejszych na tym szczeblu ligowym. Czy będą w stanie zaskoczyć innych uczestników i zdobyć miejsca na podium?

Niestety, w obsadzie zabraknie uczestników podium z ostatniego turnieju z 2023 roku – nie pojawi się ani zwycięzca Patryk Wojdyło, ani Kacper Gomólski, tak jak i Jakub Jamróg. Kto ich zastąpi? Dowiemy się prawdopodobnie około godz. 19.00-pierwszy bieg zawodów zaplanowano na godz. 16.00. Warto jednak pojawić się przy Wrzesińskiej 25 nieco wcześniej, czyli o 15.30-na tę godzinę organizatorzy przewidzieli prezentację.

Wyjątkowość zawodów w Pierwszej Stolicy

Choć już wcześniej w Pierwszej Stolicy gościły turnieje w klasowej obsadzie, jak Lech Premium Cup czy specjalne zawody o nazwie Gniezno 2000, to właśnie Turniej o Koronę Bolesława Chrobrego stał się gnieźnieńskim oknem na świat. Pierwsze z tego cyklu zawody odbyły się 29 czerwca 2008 roku. Cztery dni wcześniej spłonęło jedenaście motocykli, które drużyna z Gniezna zabrała na ligowy mecz w ukraińskim Równem. Triumfator Rafał Dobrucki zrzekł się wówczas swojego honorarium za występ, przekazując je na potrzeby gnieźnieńskiego parku maszyn. Ten gest został mu zapamiętany na długo. Stawka rywalizacji rosła z każdym rokiem, a przed legendarną trybuną główną pokazywali się naprawdę klasowi zawodnicy. Stąd na liście triumfatorów mistrzowie świata: Greg Hancock, Tomasz Gollob oraz Nicki Pedersen. Koronę i czerwony królewski płaszcz odbierali także m.in. Emil Sajfutdinow, Ryan Sullivan, a z polskiego podwórka-Patryk Dudek, Rafał Okoniewski, Maciej Janowski czy Przemysław Pawlicki. Niestety, historia turnieju nie jest ciągła i ma trzy poważne dziury: rok 2016, kiedy w Gnieźnie zabrakło ligowej drużyny; 2020, kiedy nie odbyła się z powodu pandemii COVID-19, oraz 2024. Teraz jednak ma szansę powrócić do żużlowego kalendarza. Czy na stałe? Przyjdzie nam się przekonać w przyszłości.

Lista startowa XV Turnieju o Koronę Bolesława Chrobrego-Pierwszego Króla Polski:

1. Wiktor Przyjemski (Orlen Oil Motor Lublin)

2. Oskar Fajfer (Gezet Stal Gorzów)

3. Bartosz Zmarzlik (Orlen Oil Motor Lublin)

4. Wadim Tarasienko (Bayersystem GKM Grudziądz)

5. Patryk Dudek (KS Toruń)

6. Casper Henriksson (Ultrapur Start Gniezno)

7. Fredrik Lindgren (Orlen Oil Motor Lublin)

8. Andžejs Ļebedevs (Gezet Stal Gorzów)

9. Jason Doyle (Krono-Plast Włókniarz Częstochowa)

10. Adam Ellis (Ultrapur Start Gniezno)

11. Artiom Łaguta (Betard Sparta Wrocław)

12. Kevin Fajfer (Ultrapur Start Gniezno)

13. Robert Chmiel (H.Skrzydlewska Orzeł Łódź)

14. Piotr Pawlicki (Krono-Plast Włókniarz Częstochowa)

15. Jack Holder (Orlen Oil Motor Lublin)

16. Oliver Berntzon (Moonfin Malesa Ostrów Wielkopolski)

Idź do oryginalnego materiału