Znamy informatycznego Algorytmistrza Roku 2022!

1 rok temu
Zdjęcie: Znamy informatycznego Algorytmistrza Roku 2022!


Potyczki Algorytmiczne to ogólnopolski, prestiżowy konkurs programistyczny, który obchodzi w tym roku swoje osiemnaste urodziny. Pierwsze zawody zostały zorganizowane w 2005 roku przez Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Tegoroczny wielki finał rozgrywek odbył się 3 i 4 lutego w Zielonej Górze, a gospodarzem wydarzenia było Digital Technology Poland (DTP). Tytuł Algorytmistrza Roku 2022 zdobył Marcin Smulewicz!

Konkurs zgromadził wielu utalentowanych programistów. Dwudziestu najlepszych zawodników spośród blisko 1200 startujących, spotkało się w Zielonej Górze, aby w 5-cio godzinnej walce zmierzyć się z 9 zadaniami finałowymi. Zwycięzca został ogłoszony tego samego dnia podczas uroczystej gali. Wygrał Marcin Smulewicz, drugie miejsce zajął Antoni Buraczewski, a trzecie – Wojciech Nadara.

Potyczki Algorytmiczne to konkurs z długimi tradycjami. Historia zawodów sięga 2001 roku, kiedy to rozgrywane były pod nazwą Pogromcy Algorytmów. Uniwersytet Warszawski organizuje je wspólnie z Fundacją Rozwoju Informatyki. Digital Technology Poland jest wieloletnim partnerem Potyczek Algorytmicznych, a po raz pierwszy również ich współorganizatorem oraz gospodarzem finału.

– Poziom tego typu zawodów rośnie z roku na rok. Przyjechali tutaj informatycy, programiści i algorytmicy, którzy należą do ścisłej czołówki światowej. Do Zielonej Góry zjechali laureaci światowych olimpiad, mistrzostw świata i konkursów programistycznych oraz pracownicy topowych firm IT, co świadczy o tym, iż Potyczki Algorytmiczne są istotną imprezą w kalendarzu. Dwudziestu, według mnie, najlepszych programistów-algorytmików z całego kraju spotkało się z organizacją na najwyższym poziomie, jaką stworzyli organizatorzy – Digital Technology Poland. Mam nadzieję, iż będziemy tutaj wracać – tak skład finału komentował inicjator konkursu, prof. Krzysztof Diks z Uniwersytetu Warszawskiego.

Potyczki Algorytmiczne rozpoczynają się pięcioma rundami zdalnymi, rozgrywanymi przez internet, które polegają na napisaniu programu komputerowego rozwiązującego opisany problem. Każda runda zdalna trwa od 33 do 63 godzin i zawiera od jednego do czterech zadań. Do finału awansuje 20 najlepszych zawodników, a jego zwycięzca otrzymuje tytuł Algorytmistrza Roku.

Walka w finale była zacięta i emocjonująca. Klasyfikacja zmieniała się z minuty na minutę, a żaden z zawodników nie mógł być pewny zwycięstwa. Zmagania można było na żywo śledzić w internecie, a relacji towarzyszyły wywiady z zaproszonymi gośćmi oraz komentarze ekspertów. Można było również podejrzeć ekrany zawodników i pisany przez nich kod.

Finał Potyczek Algorytmicznych to nie tylko rozwiązywanie zadań, ale również wiele dodatkowych atrakcji. Imprezę rozpoczął wykład Tomasza Czajki na temat systemów GNC. Tomasz Czajka to sława polskiej informatyki i jeden z najlepszych programistów na świecie, znany m.in. ze swojej pracy dla SpaceX Elona Muska i udziału w projekcie wystrzelenia w kosmos rakiety Falcon Heavy w lutym 2018 roku. Czajka jest również trzykrotnym zwycięzcą Potyczek Algorytmicznych. Prezentacja gościa wywołała ogromne zainteresowanie słuchaczy, a pytaniom i dyskusjom nie było końca.

– Potyczki zawsze były świetne, bo rozwijały głowy. To jest chyba najtrudniejszy konkurs na świecie, jaki widziałem, z najtrudniejszymi zadaniami – komentował Tomasz Czajka.

Uczestnicy finału zostali również zaproszeni przez DTP do zwiedzenia siedziby głównej firmy i zapoznania się z innowacjami, którymi na co dzień zajmują się jej pracownicy. Digital Technology Poland to bowiem blisko 300-osobowe centrum badawczo-rozwojowe, realizujące projekty z zakresu tworzenia systemu i elektroniki. Innowacyjne rozwiązania wspierające Przemysł 4.0, tworzone w Zielonej Górze, są wykorzystywane w największych zakładach produkcyjnych na świecie. DTP jest częścią Friedhelm Loh Group, niemieckiego giganta, posiadającego blisko 100 oddziałów na całym globie, właściciela m.in. firmy Rittal i Eplan. Prezentacje rozwiązań wykorzystujących technologie chmurowe, sztuczną inteligencję, rozszerzoną rzeczywistość czy roboty wzbudziły duże zainteresowanie młodych adeptów programowania. Digital Technology Poland stawia na rozwój swoich pracowników oraz chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami i wiedzą. Stąd liczne akty współpracy z uczelniami wyższymi i ośrodkami naukowymi. Firma organizuje autorski cykl spotkań Software is COOL, który jest okazją do poznania najnowszych trendów IT oraz networkingu i wymiany doświadczeń między ekspertami, studentami i programistami zaczynającymi swoją karierę w branży. Działania DTP są doceniane lokalnie i w skali ogólnopolskiej – tylko w poprzednim roku firma została nagrodzona w prestiżowych konkursach mi.in. Gazele Biznesu, Lubuski Lider Biznesu czy też Symbol.

– Takie osoby, jak finaliści Potyczek Algorytmicznych, to programistyczna elita. Mają potencjał do tworzenia przełomowych innowacji, które mogą być wykorzystywane na całym świecie. Cieszę się, iż jako DTP możemy być częścią tego wydarzenia, a w tym roku przypadła nam zaszczytna rola gospodarza finału. Digital Technology Poland, które w tym roku obchodzi 10-lecie powstania, wspiera Potyczki Algorytmiczne już od wielu lat. A prof. Janusz Szajna, CEO DTP, jest jednym z inicjatorów konkursu. Gratuluję zwycięzcom i życzę im samych sukcesów oraz już teraz zapraszam do udziału w kolejnej edycji Potyczek – mówił Andrzej Szajna, Chief Digital Officer w DTP.

Jeszcze raz gratulujemy zwycięzcom i bardzo dziękujemy wszystkim 1190 zawodnikom za podjęcie wyzwania algorytmicznego i udział w tym niezwykle emocjonującym konkursie. Już teraz zachęcamy do udziału w Potyczkach Algorytmicznych 2023. Do zobaczenia w przyszłym roku w Zielonej Górze!

Idź do oryginalnego materiału