XXII Bieg Europejski już w sobotę. Kto powalczy o wygraną?

1 dzień temu

XXII Bieg Europejski wystartuje z gnieźnieńskiego Rynku w sobotę (5 kwietnia) o godz. 16:00. Mimo iż w ten sam weekend odbędą się mocno obsadzone maratony w Gdańsku, Krakowie i Łodzi, organizatorom udało się zgromadzić wielu ciekawych zawodników, którzy powalczą o zwycięstwo w zawodach.

Trasa Biegu Europejskiego jest całkiem płaska i ma formę jednej pętli prowadzącej ulicami Gniezna. Zawodnicy wystartują z rynku i przebiegną m.in. w pobliżu Katedry Gnieźnieńskiej, obok firmy Altom oraz przez tereny fabryki Velux. Na prośbę biegaczy organizatorzy zlikwidowali tzw. agrafkę na 6. kilometrze trasy.

Głogowscy czy Semenowycze?

W sobotę w Gnieźnie zobaczymy ubiegłorocznych zwycięzców – Katarzynę Pobłocką-Głogowską oraz Dmytro Didovodiuka, którzy będą bronili swoich tytułów. Nie zabraknie jednak mocnej konkurencji. Wśród kobiet wystartują m.in. Izabela Paszczyńska, czterokrotna triumfatorka Biegu Europejskiego, wszechstronna Dominika Stelmach, Beata Niemyjska, Agnieszka Przybyła oraz Natalia Semenowych z Ukrainy.

Wśród mężczyzn o zwycięstwo powalczą Adam Głogowski, mistrz Polski w półmaratonie z 2023 roku, Adrian Przybyła, Ukrainiec Bogdan Semenowych, Szymon Gumkowski oraz Jakub Centka – szybki zawodnik z Gniezna, który 10 kilometrów pokonał już w czasie poniżej 33 minut.

Nagrody czekają

Organizatorzy przewidzieli nagrody finansowe dla najlepszych biegaczy o łącznej puli ponad 17 tys. złotych oraz nagrody rzeczowe w postaci produktów firmy Altom. Dodatkowym bonusem będzie premia w wysokości 500 zł za pobicie rekordu trasy – 33:21 (kobiety) i 28:51 (mężczyźni). Nagrody finansowe i rzeczowe trafią również do najszybszych mieszkańców Gniezna oraz zwycięzców w kategoriach wiekowych.

Wszyscy uczestnicy na mecie otrzymają medal, który będzie swoistym hołdem dla historii. Jego wygląd nawiąże do hasła „Teraz Polska” i przedstawi wizerunek Katedry Gnieźnieńskiej – miejsca koronacji pierwszych królów Polski sprzed 1000 lat.

Bieg Europejski w Gnieźnie to jedno z najważniejszych wydarzeń biegowych w Wielkopolsce. Impulsem do organizacji imprezy było podpisanie w 2003 roku przez Polskę Traktatu Ateńskiego, który umożliwił naszemu krajowi dołączenie do Unii Europejskiej. Każda edycja odbywa się pod innym hasłem związanym z państwem członkowskim UE.

W tym roku organizatorzy zdecydowali, iż bieg promować będzie hasło „Teraz Polska!”. Wydarzenie objęte zostało patronatem Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej i będzie częścią obchodów tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego oraz Mieszka II Lamberta.

Zapisy wciąż otwarte

Na liście startowej sobotniego biegu znajduje się już ponad 1,2 tys. zawodników. Zapisy wciąż realizowane są – spóźnialscy mogą dołączyć na stronie biegeuropejski.pl.

red

Idź do oryginalnego materiału