Od stycznia 2025 roku podniesiona została kwota emerytury olimpijskiej. Jeszcze w 2023 roku wynosiła ona 3942,81 zł brutto. Co warte podkreślenia - od tego świadczenia nie jest pobierany podatek dochodowy, ani nie są potrącane składki na ubezpieczenie zdrowotne czy społeczne.
REKLAMA
Zobacz wideo Polska sztafeta z brązowym medalem mistrzostw Europy w short tracku. Pierwszy raz od 12 lat!
Wiadomo, ile wynosi emerytura olimpijska i ile osób ją pobiera
O ile więc rząd Donalda Tuska podniósł kwotę emerytury olimpijskiej? W tej sprawie "Fakt" zwrócił się do ministerstwa sportu i turystyki. W odpowiedzi resort przekazał, iż świadczenie wynosi od stycznia bieżącego roku 4967,95 zł. Mogą na nią liczyć m.in. takie osoby jak Adam Małysz, Andrzej Gołota, czy Otylia Jędrzejczak.
Zobacz też: Andrzej Duda przerwał milczenie. Tak mówi o posadzie w MKOl
"Jego wysokość ustalana jest – zgodnie z art. 36 ust. 3 ustawy o sporcie – na podstawie kwoty bazowej dla członków korpusu służby cywilnej oraz mnożnika kwoty bazowej wynoszącego 1,8. Zmienia się ona zatem wraz ze zmianą kwoty bazowej" - przekazało ministerstwo.
Emeryturę olimpijską można pobierać po ukończeniu 40. roku życia, jeżeli zdobyło się medal igrzysk olimpijskich, paralimpijskich i Igrzysk Dobrej Woli. Ministerstwo sportu i turystyki przekazało, iż w tej chwili takie świadczenie pobiera 597 osób. Są to: medaliści olimpijscy (251), medaliści igrzysk paralimpijskich i igrzysk Głuchych (277), medaliści zawodów "Przyjaźni 84" (60) i medaliści olimpiady szachowej (9).
"Ministerstwo Sportu i Turystyki nie wypłaca innych świadczeń zawodnikom, którzy zakończyli kariery sportowe" - dodał resort cytowany przez "Fakt".