Większość monitoruje regenerację, ale niewielu przykłada do niej wagę

3 godzin temu

Ponad 77% badanych przez chińską markę Amazfit chce otrzymywać dane dotyczące regeneracji, ale tylko 32% trenujących 5 razy w tygodniu i 23% ćwiczących 3-4 razy tygodniowo traktuje ją poważnie.

Badanie zostało przeprowadzone przez Amazfit, producenta zegarków sportowych i innych urządzeń wearables. Ankietę wypełniło ponad 3 tys. respondentów z Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Niemiec i Włoch.

Wśród ankietowanych znalazły się osoby aktywne fizycznie – zarówno trenujące regularnie, jak i sporadycznie. Najliczniejszą kategorię stanowili uczestnicy ćwiczący 3-4 razy w tygodniu (33%), natomiast najmniejszą – osoby trenujące co najmniej 5 razy w tygodniu (17%).

Badanie miało na celu ustalenie, w jaki sposób osoby aktywne fizycznie monitorują swoje parametry treningowe i regeneracyjne oraz jak te dane wpływają na ich nawyki. Ankietowani odpowiadali na pytania dotyczące zarówno ich obecnych praktyk, jak i potencjalnych zmian w podejściu do treningów, gdyby mieli łatwy dostęp do bardziej zaawansowanych danych regeneracyjnych.

fot. materiały prasowe

Regeneracja wciąż na drugim planie

Badanie wykazało, iż osoby aktywne fizycznie częściej koncentrują się na monitorowaniu parametrów treningowych niż regeneracyjnych. Ponad połowa respondentów (54%) zawsze śledzi dane w trakcie ćwiczeń, a dodatkowe 25% robi to regularnie. choćby wśród osób trenujących okazjonalnie lub nie częściej niż 1-2 razy w tygodniu, większość deklaruje monitorowanie swoich wyników podczas aktywności fizycznej. Najbardziej zaangażowani w analizę danych są uczestnicy ćwiczący intensywnie, pięć razy w tygodniu lub więcej. W tej grupie aż 92% badanych regularnie sprawdza takie wskaźniki jak tempo, tętno, liczba spalonych kalorii czy dystans.

Chociaż aż 77% uczestników badania wyraziło zainteresowanie monitorowaniem parametrów regeneracyjnych, jak jakość snu, poziom zmęczenia czy zmienność rytmu serca (HRV), rzeczywista dbałość o regenerację wśród badanych pozostaje niska. W grupie najbardziej aktywnych fizycznie, którzy trenują co najmniej pięć razy w tygodniu, jedynie 32% respondentów przywiązuje dużą wagę do regeneracji. Większość z nich stara się to robić, choć nie zawsze konsekwentnie, a niewielka część nie zwraca na to uwagi w ogóle.

Podobne tendencje zaobserwowano w grupach mniej intensywnie trenujących. Spośród osób ćwiczących trzy do czterech razy w tygodniu jedynie 23% deklaruje szczególne zainteresowanie regeneracją, a wśród tych, którzy trenują rzadziej, tylko 9% przywiązuje do niej dużą wagę.

Potencjał w monitorowaniu regeneracji

Dostęp do bardziej zaawansowanych danych regeneracyjnych mógłby wpłynąć na większą świadomość sportowców w zakresie odpoczynku. Badanie wykazało, iż część respondentów, zwłaszcza ci, którzy trenują intensywnie, deklaruje gotowość do zmiany swoich planów treningowych, gdyby dysponowali szczegółowymi informacjami o swoim stanie regeneracji. W grupie najbardziej aktywnych fizycznie ponad jedna trzecia uczestników stwierdziła, iż zaktualizowałaby swoje treningi, a ponad połowa uznała to za prawdopodobne.

Choć dane sugerują, iż im bardziej intensywnie ćwiczą badani, tym większą wagę przywiązują do regeneracji, przez cały czas pozostaje pytanie, czy obecny poziom świadomości i działań jest wystarczający. Możliwości, jakie oferują zaawansowane technologie monitorowania, mogą stać się kluczowym narzędziem w budowaniu lepszego balansu między wysiłkiem a odpoczynkiem.

Źródło: ZEPP Health

Idź do oryginalnego materiału