W Polsce rusza wielki cykl zawodów dla dzieci

11 godzin temu

Kolejny raz ponad dziesięć tysięcy uczniów ma szansę wziąć udział w fantastycznych lekkoatletycznych zawodach. W poniedziałek rozpocznie się kolejna edycja akcji „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie”, jednego z najważniejszych programów dla dzieci i młodzieży w polskiej lekkiej atletyce.

To będzie czwarta edycja akcji, która rokrocznie gromadzi na starcie tysiące uczestników w wieku dziesięciu i jedenastu lat. W każdym z województw realizowane są najpierw eliminacje, dzięki czemu tworzona jest reprezentacja regionu, która następnie bierze udział w ogólnopolskim finale.

W sumie zatem odbywa się szesnaście eliminacji wojewódzkich, a następnie wielki finał. Zawodnicy startują w lekkoatletycznym dwuboju, wybierając jedną konkurencję biegową oraz jedną techniczną. Do wyboru są biegi na 60, 300 i 600 metrów oraz skok w dal, skok wzwyż i rzut piłeczką palantową.

fot. Tomasz Kasjaniuk/PZLA

– Program „Lekkoatletyka dla wszystkich!” jest skierowany do dzieci, które na co dzień nie biorą udziału w rywalizacji sportowej. Zależy nam przede wszystkim na tym, by zachęcić ich do ruchu i aktywności, czyli do rozpoczęcia uprawiania sportu. Mamy nadzieję, iż ich wyborem będzie lekka atletyka, tym bardziej, gdy wezmą udział w profesjonalnie zorganizowanych zawodach i będą mogły pierwszy raz poczuć się jak gwiazda sportu – mówi Sebastian Chmara, prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Szef lekkoatletycznej centrali mówi, iż dowodem na to, iż program działa jest fakt, iż np. w składzie reprezentacji Polski na mistrzostwa świata w sztafetach, które odbędą się w maju w Kantonie jest aż dziewięciu zawodników, którzy swoją przygodę z lekkoatletyką rozpoczynali lub kontynuowali właśnie w ramach programu „Lekkoatletyka dla wszystkich!”

Natalia Bukowiecka, największa w tej chwili gwiazda polskiej lekkiej atletyki zachęca młodzież do uprawiania sportu. – Cieszę się, iż organizujemy takie imprezy, jak „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie”, bo mam wrażenie, iż najważniejsze dzisiaj jest choćby nie tyle zachęcenie, co pokazanie możliwości uprawiania sportu. Lekkoatletyka to szeroka dziedzina i jestem przekonana, iż adekwatnie każdy jest w stanie znaleźć w niej coś dla siebie. Ja akurat kocham bieganie i zawsze będę namawiała do biegania – mówi brązowa medalistka igrzysk olimpijskich.

Kiedy zawody? W jakich lokalizacjach?

Pierwsze tegoroczne eliminacje LNO w dwuboju odbędą się poniedziałek, 5 maja, w Miedzyrzeczu (Lubuskie). Kolejne imprezy planowane są na 6 maja (Lubin, Dolnośląskie), 7 maja (Ruda Śląska, Śląskie), 8 maja (Skawina, Małopolskie), 9 maja (Łódź, Łódzkie), 12 maja (Poznań, Wielkopolskie), 13 maja (Szczecinek, Zachodniopomorskie), 16 maja (Człuchów, Pomorskie), 19 maja (Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie), 20 maja (Białystok, Podlaskie), 21 maja (Warszawa, Mazowieckie), 22 maja (Lublin, Lubelskie), 24 maja (Ostrowiec Świętokrzyski, Świętokrzyskie), 26 maja (Opole, Opolskie), 27 maja (Stalowa Wola, Podkarpackie) oraz 28 maja (Włocławek, Kujawsko-Pomorskie). Finał zaplanowany jest na 13 września.

„Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie”, podczas których młodzież rywalizuje w dwuboju, nie są jedynymi tego typu zawodami. Za nami już bowiem eliminacyjne zawody z cyklu Lekkoatletycznych Nadziei Olimpijskich w biegach przełajowych. W sumie w szesnastu imprezach eliminacyjnych udział wzięło prawie pięć tysięcy uczestników. Zawodniczki i zawodnicy rywalizowali w kategoriach 12, 14 i 16 lat na dystansach od tysiąca do dwóch i pół tysiąca metrów, a zainteresowanie biegami przełajowymi było wyraźnie większe, niż w poprzednich latach. Finał LNO w biegach przełajowych zaplanowano 27 września we Włocławku.

Projekt „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie” realizowany jest przez Polski Związek Lekkiej Atletyki. Cykl imprez współfinansowany jest przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Źródło: PZLA

fot. w nagłówku Tomasz Kasjaniuk/PZLA

Idź do oryginalnego materiału