Rekordzistka świata w maratonie zawieszona przez AIU

6 godzin temu

Athletic Integrity Unit (AIU), organizacja zajmująca się walką z dopingiem w lekkiej atletyce, tymczasowo zawiesiła Ruth Chepngetich, rekordzistkę świata w maratonie. W organizmie Kenijki wykryto hydrochlorotiazyd (HCTZ), zakazaną substancję należącą do grupy środków moczopędnych.

Chepngetich to jedna z największych kenijskich gwiazd biegów długich. 13 października 2024 roku w Chicago ustanowiła aktualny rekord świata w maratonie z czasem 2:09:56.

Skąd tak wysokie stężenie HTCZ w moczu rekordzistki świata?

Próbka została pobrana 14 marca 2025 roku. Badania wykazały obecność HCTZ w stężeniu około 3800 nanogramów na mililitr moczu. Zgodnie z przepisami Światowej Agencji Antydopingowej (WADA), każda wartość powyżej 20 ng/mL uznawana jest za wynik pozytywny.

Wyniki próbki były znane AIU 3 kwietnia, a 16 kwietnia informacja o wykryciu niedozwolonej substancji została przekazana samej zawodniczce. Tego samego dnia została przesłuchana przez przedstawicieli AIU w Kenii.

Chepngetich współpracowała podczas śledztwa. Początkowo nie została zawieszona, ponieważ w przypadku diuretyków zawieszenie tymczasowe nie jest obowiązkowe. Jednak 19 kwietnia sama zgłosiła, iż dobrowolnie przerywa starty do czasu wyjaśnienia sprawy.

W 2025 roku Chepngetich wystartowała tylko raz, na 5 dni przed pobraniem próbki z przekroczonym stężeniem HTCZ. Kenijka pokonała wtedy półmaraton w Lizbonie, który ukończyła jako druga z czasem 1:06:20. Na wiosnę miała pobiec maraton w Londynie.

17 lipca AIU oficjalnie zawiesiła Chepngetich i przekazała jej zawiadomienie o naruszeniu przepisów antydopingowych. Zawodniczka ma prawo do obrony przed niezależnym trybunałem dyscyplinarnym. AIU zapowiedziała, iż do czasu zakończenia sprawy nie będzie udzielać dalszych komentarzy.

Czym jest hydrochlorotiazyd?

Hydrochlorotiazyd (HCTZ) to lek moczopędny stosowany m.in. w leczeniu nadciśnienia i obrzęków. W sporcie może być używany do maskowania obecności innych zakazanych substancji.

WADA klasyfikuje HCTZ jako „substancję specyfikowaną”. To środek zabroniony o każdej porze (zarówno w trakcie zawodów, jak i poza nimi). Standardowa kara za jego wykrycie to 2 lata dyskwalifikacji, ale w zależności od okoliczności może zostać skrócona lub wydłużona.

fot. w nagłówku Clark Adams – https://www.flickr.com/photos/185072167@N05/51579421909/, CC BY-SA 2.0, Link

Źródło: AIU, red

Idź do oryginalnego materiału