![](https://rallypl.com/wp-content/uploads/2025/02/20250121_The_2025_WRC_Season_kicks_off_with_Rally_Monte_Carlo_03.jpg)
Czy jajka mogą być kluczem do bardziej ekologicznych i wydajnych opon? Stellantis, jeden z gigantów motoryzacyjnych, wierzy, iż tak. Koncern opracował nową technologię, w której skorupki jaj zostają wykorzystane jako zamiennik tradycyjnych składników stosowanych w produkcji opon. Pomysł ten może zwiastować przełom w branży oponiarskiej.
Stellantis opatentowała metodę, w której wapno palone (tlenek wapnia, CaO) pozyskiwane ze skorupek jaj zastępuje sadzę oraz krzemionkę jako wypełniacz i środek łączący. Skorupki jaj zawierają ponad 90% węglanu wapnia (CaCO3), który poddawany jest obójczeniu w temperaturze co najmniej 900°C, a następnie mieleniu. W efekcie powstaje substancja, która może poprawić adekwatności opon.
Ekologiczne i efektywne
Zastosowanie skorupek jaj w produkcji opon niesie wiele korzyści. Przede wszystkim pozwala na wykorzystanie bioodpadów i redukcję odpadów na wysypiskach. Zmniejsza także uzależnienie od sadzy, która pochodzi z przetwarzania paliw kopalnych i jest jednym z źródeł zanieczyszczenia środowiska.
Ale to nie wszystko. Według Stellantis nowa mieszanka gumowa może poprawić opory toczenia opon o 20% i zwiększyć efektywność paliwową pojazdów o 3%. Co więcej, tlenek wapnia poprawia przyczepność na mokrej nawierzchni, co oznacza lepsze bezpieczeństwo na drodze.
![](https://rallypl.com/wp-content/uploads/2024/10/road-8587889_1920.jpg)
Nowa era dla opon?
Obecnie nie wiadomo, jakie będą całkowite koszty produkcji takich opon oraz czy ich wygląd pozostanie klasycznie czarny, czy może będą miały inny odcień.
Jedno jest pewne: innowacje w branży oponiarskiej są niezbędne, by ograniczyć negatywny wpływ motoryzacji na środowisko. Badania wskazują, iż zużycie opon generuje więcej zanieczyszczeń niż spaliny, a cząstki mikroplastików z opon trafiają do oceanów i wody pitnej.
Czy skorupki jaj okażą się rewolucyjnym składnikiem przyszłych opon? Czas pokaże, ale pomysł Stellantis jest krokiem w stronę bardziej zrównoważonej motoryzacji.