Polacy w Dubaju na podium. Kacper Rajpold w TOP3 generalki

rallyandrace.pl 3 godzin temu

Za nami kilka najważniejszych wydarzeń kartingowych w tym sezonie. Większość zawodników szykuje się do finałów światowych serii monomarkowych , a tymczasem akademicy międzynarodowej serii Champions of the Future rywalizują w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Na starcie trzech kategorii dwunastu zawodników z Polski. Dwóch z nich zanotowało podium.

W Dubaju trwa weekend wyścigowy Champions of the Future Program Academy. Na półmetku czwartej rundy dwóch polskich kierowców na podium zawodów. To wspierany przez Orlen Team Kacper Rajpold jadący w kategorii OKN Junior i występujący w kategorii seniorskiej OKN Maksymilian Rafalik. Obaj zajmują czołowe miejsca wśród polskich zawodników w klasyfikacji generalnej swoich kategorii. Kacper Rajpold walczy o zwycięstwo w serii, bowiem kierowca Orlenu jest aktualnie trzeci w generalce z szansą choćby na pierwszą lokatę. Do końca zostały jeszcze dwa weekendy na Półwyspie Arabskim i dokończenie aktualnego. Jest więc szansa o najwyższe miejsce.

Kacpera Rajpolda doskonale znamy z występów w najważniejszych seriach w Europie. Zawodnik Orlen Team świetnie się prezentował podczas pierwszej rundy we włoskiej Cremonie, i kolejnych w hiszpańskiej Walencji i na Franciacorcie, ponownie we Włoszech. Dzisiejsze drugie miejsce i podium nie jest więc zaskoczeniem.

Tuż przed startem w Dubaju Kacper treningowo wystartował w serii Rotax Max Challenge Zjednoczonych Emiratów Arabskich i również stanął na podium, zajmując drugie miejsce.
Dzisiejszą rywalizację W OKN Junior rozpoczął od piątej czasówki, piątego i trzeciego miejsca w wyścigach kwalifikacyjnych (P5 po heatach) oraz drugiego miejsca w wyścigu finałowym, zaledwie 0.766 sekundy za Rosjaninem Maximem Bobreshovem, który zwyciężył.

Pozostali polscy kierowcy uplasowali się w finale na 16. pozycji Oskar Gałan (+P9), 20. Ksawery Dudkowski (-P11), 23. Marcel Czapla (+P4) oraz 29. Amelia Wyszomirska (DNF), która nie ukończyła wyścigu.

W kategorii OKN Senior na podium pierwszego dnia stanął Maksymilian Rafalik. On również zajmuje najwyższą pozycję wśród polskich kierowców w klasyfikacji generalnej Akademii. Jest siódmy po trzech odsłonach serii. W Dubaju Maks rozpoczął rywalizację od ósmej czasówki, w heatach był czwarty (+P4) i trzeci (+P5), a w finale zameldował się na drugim miejscu (+P1).

W kwalifikacjach błysnęli również Wojciech Woda, który był drugi w czasówce i trzeci w heacie oraz Franciszek Cegielski, który czasówkę zakończył jako siódmy kierowca, za to w drugim wyścigu kwalifikacyjnym zajął drugie miejsce. Finałowe pozycje polskich kierowców to 2. Maksymilian Rafalik (+0.824), 10. Franciszek Cegielski (-P3), 14. Kacper Bonder (=), 21, Wojciech Woda (DNF), 25. Adam Sydor (DNF).

Wśród najmłodszych kierowców mamy jednego przedstawiciela. To Jan Gardzielik, który w pierwszej odsłonie weekendu uplasował się w środku stawki, na 16. pozycji (+P8). To dobry wynik, bo w czasówce i po heatach kwalifikacyjnych był 24. Rywalizację w Mini 60 wygrał kierowca z Sankt Petersburga Nikita Dzhalilov.

Jutro druga odsłona weekendu wyścigowego Programu Akademii Champions of the Future. Start rywalizacji na Dubai Kartodrome przed południem.