Nie żyje choćby 100 osób. Dramat podczas meczu w Gwinei

3 tygodni temu
Zdjęcie: ALLIANCE DES JEUNES LEADERS DE LA FOR?T / FACEBOOK


Do ogromnej tragedii doszło przy okazji meczu piłkarskiego w Gwinei. Jedna kontrowersyjna decyzja sędziego doprowadziła do wielkich zamieszek, w trakcie których życie straciło co najmniej 100 osób. Lekarze mówią, iż brakuje miejsc w kostnicach. Świadkowie nie byli w stanie zliczyć liczby ofiar, więc niewykluczone, iż może być ich więcej.
Jak informuje agencja AFP, do dramatycznych wydarzeń doszło przy okazji meczu w Nzérékoré, największym mieście w Gwinei. Nie było to spotkanie ligowe, tylko finał turnieju zorganizowanego na cześć p.o. prezydenta Mamady'ego Doumbouyi, który objął stanowisko w 2021 r. po zamachu stanu.


REKLAMA


Zobacz wideo Rodri nie zasłużył na Złota Piłkę? Żelazny: Popatrzcie sobie na Manchester City bez niego


Wielka tragedia na meczu w Gwinei
Według doniesień agencji i relacji świadków wszystko zaczęło się od decyzji sędziego w końcówce spotkania, z którą nie zgadzała się spora część kibiców. Arbiter już wcześniej miał popełniać rażące błędy, ale decyzja z ostatnich minut przelała czarę goryczy. Tłum wtargnął na boisko, składał się głównie z młodych osób. Doszło do starć z policją i wojskiem, które użyło gazu łzawiącego. Służby nie były w stanie zapanować nad sytuacją. Skala przemocy była ogromna.
W sieci krążą dość drastyczne filmy ze zdarzenia, ale francuska agencja miała problem z ich weryfikacją. "Pokazywały sceny chaosu na ulicy przed meczem i liczne ciała leżące na ziemi" - czytamy w tekstach we francuskich mediach.


Mówi się, iż życie straciło co najmniej 100 osób, w tym dzieci, ale to liczba nieoficjalna. Można spodziewać się większej liczby tragicznie zmarłych.
- Ciała są ustawione w rzędzie, tak daleko, jak okiem sięgnąć. Niektóre leżą na podłodze. Kostnica jest pełna - opisywał jeden z gwinejskich lekarzy z Nzérékoré.


Mamady Doumbouya to wojskowy, ma stopień pułkownika. Stał na czele zamachu stanu, do którego doszło we wrześniu 2021 r. Wówczas doszło do aresztowania ówczesnego prezydenta, Alphy Condego, oskarżono go o niegospodarność i działanie na szkodę państwa. Doumbouya ogłosił zawieszenie konstytucji, rozwiązanie rządu i zamknięcie granic kraju. Stanął na czele Narodowego Komitetu Pojednania i Rozwoju. Obowiązki prezydenta pełni od 1 października 2021 r. W niedalekiej przyszłości ma dojść do nowych wyborów prezydenckich w Gwinei.
Idź do oryginalnego materiału