Za nami pierwsze mecze finałów konferencji. W najnowszym podkaście PROBASKET wróciliśmy jeszcze do spotkań z drugiej rundy, ale wszystko po to, aby je podsumować i zastanowić się nad przyszłością New York Knicks, Oklahoma City Thunder czy Denver Nuggets. Najwięcej uwagi poświęciliśmy oczywiście finałom konferencji, gdzie Boston Celtics mierzy się z Indianą Pacers, a Minnesota Timberwolves rywalizuje z Dallas Mavericks. jeżeli nie wiesz czy warto nas posłuchać, to poniżej znajdziesz kilka ciekawostek, ocen i analiz, które mamy nadzieję, iż zachęcą Cię do obejrzenia całego nagrania.
Czy wiesz, że:
- Wolves są pierwszą drużyną w historii, która w meczu numer 7 przegrywała różnicą 15 punktów do przerwy, a mimo to wygrała to spotkanie i awansowała dalej. Z -11 do przerwy w GAME 7 dwukrotnie wracali Golden State Warriors. Raz w 1975 roku i raz w 2018.
- Przed pierwszym meczem finału Wschodu drużyny, które na 10 sekund przed końcem prowadziły w play-offach trzema punktami i miały piłkę, to wygrywały 250 razy i nie przegrały ani razu. Aż do wtorku, kiedy to Celtics udało się doprowadzić do dogrywki i wygrać w dodatkowym czasie.
- Kiedy Jaylen Brown trafił na dogrywkę, to dopiero po raz ósmy w historii NBA najlepszy amerykański komentator Mike Breen dwukrotnie użył swojego słynnego hasła „BANG” po tym celnym rzucie.
- Do poniedziałku w oficjalnym sklepie Nike trwa duża promocja. Szczegóły tutaj.
- Kyrie Irving w pierwszej i drugiej rundzie grał bardzo słabo w pierwszych połowach, a uruchamiał się dopiero w drugich. Sumując serię z Clippers i Thunder Irving w pierwszych połowach notował średnio 6 punktów i miał skuteczność 41% z gry i 24% za trzy. W drugich połowach natomiast rzucał średnio 15,1 punktu ze skutecznością 52% z gry i 52% za trzy!
- Mavericks do wygranej poprowadził duet Irving–Doncić. Kyrie zdobył 24 z 30 punktów w pierwszej połowie, co pozwoliło Luce mieć dużo siły po zmianie stron i w samej czwartej zdobyć 15 punktów (33 w całym spotkaniu).
- Swoją obroną Mavs zmusili Wolves do rzucania za 3 punkty. Wcześniej Wolves tylko raz oddali 40 rzutów z dystansu w tych play-offach, a teraz oddali ich aż 49. Był to efekt bezradności zawodników Minnesoty.
Ciekawe wątki, analizy, historie i przemyślenia:
- Żeby wygrać z Mavs Minnesota musi zmienić ustawienie obrony podczas zasłon. w tej chwili grają „drop coverage”, czyli, iż wysoki odsuwa się od swojego zawodnika i chroni strefę podkoszową i teoretycznie chce zmusić rywala do rzutu z półdystansu (i liczy, iż obrońca z jego drużyny zdąży przejąć swojego gracza). W efekcie mieliśmy wejścia pod kosz Doncicia, który podwajany oddawał do swoich wysokich nad obręcz. Więcej o obronie Wolves i szczególnie świetnych założeniach taktycznych Mavericks we fragmencie o finale Zachodu.
- Edwards za wolno prowadził akcje, za długo czekał z ustawieniem zespołu – pozwalał obronie stanąć dokładnie tak jak ona chce. Nie może kozłować i szukać trójki. Wolves muszą grać szybciej, bo w pierwszym meczu byli bezsilni.
- Z tego nagrania dowiesz się też dlaczego ja mam wątpliwości wobec Boston Celtics, a Krzysiek uważa, iż idą po mistrzostwo.
Burza na Twitterze
Na koniec rozmawialiśmy o wpisie Krzyśka, który wywołał burzę na Twitterze. Ponad 10 minut, więc dużo czas na to poświęciliśmy i zanim ktoś napisze komentarz, to zachęcam do przesłuchania (tweet jest poniżej).
Być może to nagranie Rajkovicia jest wyrwane z kontekstu. Może to była próba wstrząśnięcia drużyną. To nie jest tu najważniejsze. Bardziej chodzi przyzwolenie i co gorsze wspieranie takiego zachowania. Jest cienka granica, kiedy ktoś okazuje swoją złość i próbuje tym motywować swój zespół, a kiedy ktoś jest agresywny wobec innych, poniża, wyzywa i gnoi.
Obaj z Krzyśkiem dorastaliśmy w latach 90-tych. Ja widziałem i słyszałem zachowania trenerów czy choćby nauczycieli w liceum na które dziś są po prostu paragrafy. Świat był wtedy inny. Było powszechne przyzwolenie na takie zachowania. Nie bójmy się użyć tego słowa – było przyzwolenie na przemoc. Przemoc słowną, przemoc psychiczną, a choćby na przemoc fizyczną.
Dziś świat jest już inny i pewnie cały podcast moglibyśmy nagrać o tym, co jest OK, a co nie jest. Dlatego, kiedy rok temu nagrywałem samemu podcasty, to ważne było dla mnie, aby w każdym odcinku nawiązywać do wątków psychologicznych. Efektem tego jest odcinek z najlepszymi historiami, czyli zebrane wszystkie najciekawsze wątki ponadczasowe w jednym odcinku – polecam tutaj – jest spis treści, można przewijać do wybranych fragmentów. Tam odpowiadam na te wszystkie hasła zaklęcia, którą ktoś nam kiedyś wcisnął do głowy, a my je wzięliśmy bez zastanowienia. To nieprawda, iż każdy jest kowalem swojego losu, albo iż sportowcy nie mogą odczuwać presji. Nie jest prawdą, iż „możesz być kim chcesz”, a perfekcjonizm wcale nie jest fajny. Dowiesz się też czym jest rezyliencja i jak się jej uczyć, jak ją ćwiczyć.
Wracając jednak do tej burzy na Twitterze. Niewiarygodne jak wiele osób stanęło w obronie, choćby nie samego trenera Śląska Wrocław, ale ogólnie „takiego” zachowania. Chciałbym im wszystkim powiedzieć, iż może trudno to sobie wyobrazić, ale ludzie nie muszą się do siebie w taki sposób odzywać. Naprawdę. Nigdy.
Każdy zasługuje na szacunek i uznanie, dlatego tak piękną ideą jest „porozumienie bez przemocy„, czyli NVC. Po sobie wiem, iż jak się dorastało w terrorze, to ma się zamknięty umysł. Dlatego ten tekst może wywołać jeszcze większą złość. Mam jednak dobrą wiadomość! jeżeli się złościsz, to znaczy, iż jesteś już blisko tego odkrycia. Może jednak potrzebujesz jeszcze trochę pocierpieć.
Mi zajęło kilka lat, żeby uwolnić się od takiego sposobu myślenia i przekonania, iż „tak trzeba”, iż czasami tak się trzeba komunikować z innymi, bo przecież tylko to tak naprawdę zadziała. Kilka lat, bo nikt wcześniej nie powiedział mi, iż można inaczej. Momentem przełomowym były narodziny mojej córki 10 lat temu. Wiedziałem wtedy, iż chcę inaczej – bez kar i nagród, w szacunku, zaufaniu i uczciwości relacji. Potem okazało się, iż NVC, to nie jest coś, czego można się nauczyć i tak mówić do dziecka, a w relacjach z dorosłymi przez cały czas tkwić w zapętleniu złości, agresji i lęku. Dopiero jak się puści tę potrzebę kontroli, to można zobaczyć więcej.
O czym tak naprawdę powinna być ta dyskusja? O empatii i o szacunku do drugiego człowieka. O uznaniu, ale też o smutku i współczuciu wobec tych, którzy nie potrafią zareagować. Nie potrafią stanąć za sobą, w obronie siebie. Każdy z nas był kiedyś w takiej sytuacji i prawdopodobnie dlatego może to nas czasem tak poruszać.
Czy wiesz, iż każdy odcinek podcastu PROBASKET ogląda i słucha ponad 15 tysięcy osób? Korzystają z tych narzędzi:
- SoundCloud (audio)
- YouTube (audio i video)
- Apple Podcasts (audio)
- Spotify (audio)
- Podcasty Google (audio)
SPIS TREŚCI:
00:00 – Rozgrzewka.
9:56 – Podsumowanie play-offów w wykonaniu Knicks i co dalej?
28:01 – Mavericks kosztem Thunder w finale konferencji. Transfer w OKC pewny?
35:11 – Dlaczego Nuggets odpadli? Będzie nowy mistrz NBA.
44:19 – Minnesota w finale konferencji. Co dalej z Wolves?
51:24 – Pacers o włos od zwycięstwa Game 1. To nie będzie spacerek dla Celtics.
1:19:34 – Konkurs.
1:26:39 – Mavericks – Wolves. Dallas znalazło sposób na Wilki?
1:49:01 – Luka będzie grać do 40-stki? Jak długo wytrzyma w NBA?
1:52:41 – Dogrywka i wpis Krzyśka, który wywołał burzę na Twitterze.
Kolejny podcast WE WTOREK 4 CZERWCA o godz. 21.00.