Najskuteczniejsze poddania – odpowiedź w liczbach

grapplerinfo.pl 2 dni temu

Na pytanie „jakie jest najskuteczniejsze skończenie w BJJ?” można odpowiedzieć, iż cokolwiek co sprawi, iż przeciwnik się podda. Potwierdzeniem takich słów mogą być choćby dziwaczne techniki Craiga Jonesa, niewyjaśnione odklepywanie presji czy dźwignie na nadgarstki wyłaniające się z piekielnych otchłani.

Sprawę można jednak przeanalizować dokładniej, bazując na liczbach można zauważyć pewne tendencje i powtarzalność technik, które kończą walki. W takich danych widać jasno co jest najczęściej skuteczne oraz ujawnia to, iż niekonwencjonalne techniki udają się rzadko.

Poddania w kimonach (na podstawie danych IBJJF z najważniejszych zawodów)

Pierwsze na co warto zwrócić uwagę, to iż zawodnicy dużo częściej wciągają do gardy niż obalają – w przypadku MŚ 2022 było to 201 do 28, duża jest też ilość sweepów – 252, najczęściej występującą gardą jest określana jako szeroko pojęta „otwarta”. Patrząc na statystykę z jakiej pozycji zawodnicy dochodzą do poddań – z góry 51%, z dołu 49%. Statystyki te są powtarzalne na każdych zawodach IBJJF, to samo tyczy się najczęstszych poddań, które pojawiają się zawsze w czołówce:

  • Duszenie zza pleców
  • Balacha
  • Straight ankle lock/taktarov

Dodatkowo, na niektórych zawodach pojawiają się spore ilości skończeń przez duszenie trójkątem.

Poddania no-gi (na podstawie danych z ADCC)

Od lat tutaj również zauważamy powtarzalność. Królują trzy rodzaje poddań, w kolejności od najczęstszego:

  1. Duszenie zza pleców
  2. Skrętówka
  3. Balacha

Warto też zauważyć, iż z roku na rok, oraz w wypadku MŚ co dwa lata obserwujemy coraz większą ilość poddań, szczególnie duży wzrost jest w kategoriach 88kg+.

Biorąc pod uwagę ostatnie trzy Mistrzostwa Świata ADCC, w każdych proporcje poddań góra/dół ciała są niemal takie same. Widzimy, iż 70% poddań dotyczy góry ciała, 30% nóg.

Analiza BJJblog.ca

Ciekawą analizę wykonał autor jednego z blogów. Wziął on pod uwagę poddania z IBJJF, ADCC, WNO, Polaris i Quintet, łącznie 7567. Jego wnioski:

  • Święta podstawowa piątka: balacha, duszenie zza pleców, kimura, gilotyna, trójkąt stanowią 56% prób poddań
  • Najczęstszą próbą poddania jest balacha, ze skutecznością 50%.
  • Kolejność skuteczności najczęstszych technik: duszenie kołnierzem (75%), balacha 50%, duszenie zza pleców (42%), trójkąt (40%), kimura (23%), gilotyna (9,5%)
  • Mocno przeważającym rodzajem poddań są duszenia (53,6%), mniej ataki na nogi (22,4%) i ręce (24%)
  • Największą skutecznością odznacza się duszenie „Bow and Arrow” (89%), najmniejszą Buggy Choke (0%, 0 udanych na 15 prób)

Idź do oryginalnego materiału