Imane Khelif jest kobietą. Urodziła się jako kobieta, a IBA - rządzona przez Rosjanina Umara Kremlowa - nie przedstawiła żadnych dowodów na to, iż posiada ona chromosomy XY. Organizacja upiera się jednak, iż testy płci wykluczają udział Khelif w organizowanych przez IBA zawodach.
REKLAMA
Zobacz wideo Niewiarygodne co powiedział Smuda przed meczem z Grecją. "Tam brakowało tylko liścia"
Imane Khelif nie weźmie udziału w mistrzostwach świata. Sekretarz generalny IBA zabrał głos
Twierdzenia IBA nie przeszkadzały Międzynarodowemu Komitetowi Olimpijskiemu, który znajduje się w konflikcie z organizacją. Imane Khelif mogła więc wziąć udział w zeszłorocznych igrzyskach olimpijskich, gdzie zdobyła złoty medal - w finale kategorii do 66 kilogramów pokonała Chinkę Yang Liu. Wybuchła burza - Khelif była oskarżana o to, iż tak naprawdę jest mężczyzną. W nagonce na nią wziął udział choćby prezydent USA Donald Trump, który podpisując rozporządzenie wykluczające osoby transpłciowe z rywalizacji sportowej z kobietami i dziewczynkami, odwołał się m.in. do jej przypadku.
W serbskim Niszu już w marcu odbędą się organizowane przez IBA zawody World Boxing Championship. Sekretarz generalny tej organizacji - Chris Roberts - odniósł się do sprawy Imane Khelif podczas konferencji prasowej.
- Imane Khelif nie spełnia warunków do udziału w World Championships. Nie spełnia kryteriów kwalifikacyjnych - powiedział Roberts, cytowany przez portal boxingnewsonline.net. - Nasze przepisy techniczne jasno określają wymagania i kryteria kwalifikacji do zawodów - dodał. - Losowo przeprowadzamy testy i będziemy testować również tutaj podczas World Championships - zapewnił.
Imane Khelif w przeszłości brała udział w zawodach organizowanych przez IBA. Organizacja zdyskwalifikowała ją w 2023 roku tuż przed finałem World Boxing Championships i po tym jak w półfinale pokonała - niepokonaną wówczas - Rosjankę Azalię Aminiewę. Rządzący IBA Umar Kremlow stwierdził później, iż przyczyną dyskwalifikacji były testy DNA, które miały potwierdzić, iż Khelif posiada chromosomy XY.