ME U-18 K: Zwycięstwo Polek na inaugurację

2 dni temu

Reprezentacja Polski U18 rozpoczęła w Grecji rywalizację w mistrzostwach Europy w swojej kategorii wiekowej. Polki na inaugurację bez straty seta pokonały Węgierki. Tylko w ostatnim secie podopieczne trenera Andrasa Horvatha przekroczyły barierę 20 punktów. We wtorek biało-czerwone zagrają z Litwinkami.

Wyrównany początek

Początek spotkania należał do wyrównanych i nic nie zwiastowało jednostronnego przebiegu seta. W pierwszych minutach rezultat stale oscylował wokół remisu (2:2, 5:5, 10:10, 12:12). Później jednak gra zaczęła toczyć się pod dyktando podopiecznych Marcina Orlika. Biało-czerwone prowadziły kolejno 18:15, 21:16. W końcówce Węgierki stanęły w miejscu, przegrywając ostatecznie 17:25. Od początku Polki wywierały presję na przeciwniczkach w bloku i na zagrywce, regularnie punktując w tych elementach. Pomocna była także liczba błędów po stronie rywalek.

W drugim secie młode reprezentantki Polski jeszcze szybciej wysunęły się na prowadzenie (6:3, 8:4, 12:8). Wypracowana przewaga dała siatkarkom komfort gry. Nieco pogubione po pierwszej odsłonie spotkania Węgierki, nie potrafiły do końca zredukować różnicy, przegrywając 19:25. Wynik seta domknęła skutecznym atakiem Zofia Pinderska, jedna z liderek zespołu.

Trzecia odsłona spotkania należała do najbardziej wyrównanych. Podopieczne trenera Andrasa Horvatha od początku były skoncentrowane. Polki ponownie gwałtownie wysunęły się na prowadzenie, nie oddając go aż do końca (8:5, 16:12, 21:16). W końcówce Węgierki postawiły wszystko na jedną kartę i starały się podreperować wynik. Sztuka ta udała im się tylko częściowo, gdyż i tak musiały uznać wyższość zawodniczek trenera Orlika (21:25).

Znakomite zawody rozegrała Zofia Pinderska, która zdobyła aż 16 punktów. Koleżance z drużyny wtórowały Natasza Ornoch i Liliana Wójcik. Bardzo dobrze zaprezentowała się także Maria Kaczmarzyk. Wśród Węgierek błyszczała Luca Nemeth. Cenne punkty dokładały od siebie również Greta Pampuch oraz Zsofia Csereklye.

Polska – Węgry 3:0
(25:17, 25:19, 25:21)

Składy zespołów
Polska: Kaczmarzyk (7), Ornoch (10), Pinderska (16), Wójcik (9), Siuda (3), Koput (3), Gucwa (libero) oraz Wika (1), Szewczyk i Robińska
Węgry: Csereklye (8), Pampuch (8), Teleki (1), Fekete (1), Gajdacs (3), Nemeth (14), Pusztai (libero) oraz Zsombok A. (3), Szabados, Zsombok E. i Klein (2)