Kto powalczy o medale Mistrzostw Polski na Pieniny Ultra Trail – zapowiedź

5 godzin temu
Zdjęcie: pieniny ultra trail


W piątek i sobotę podczas Pieniny Ultra-Trail odbędą się Mistrzostwa Polski w trzech konkurencjach. Z roku na rok obsada jest coraz mocniejsza i w tym roku ta tendencja także się potwierdzi. Tym bardziej, iż biegacze powalczą nie tylko o medale, ale także o kwalifikację na Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich i Terenowych.

Podczas Pieniny Ultra-Trail, w dniach 25-26 kwietnia zostanie rozegranych osiem biegów na dystansach od 6,5 km do 133 km. Na trzech biegach odbędą się Mistrzostwa Polski:

Mistrzostwa Polski w biegach górskich Vertical:

  • eliminacje do MŚ w konkurencji Vertical,
  • trasa: Lubań Vertical
  • start: piątek 25.04.2025., godz. 16:00

Mistrzostwa Polski w biegach górskich Mountain Classic:

  • eliminacje do MŚ w konkurencji Mountain Classic
  • trasa: Chyża Durbaszka
  • Start: sobota 26.04.2025, godz. 8:30

Mistrzostwa Polski w biegach górskich Short Trail:

  • eliminacje do MŚ w konkurencji Short Trail
  • trasa: Wielka Prehyba
  • start: sobota 26.04.2025, godz. 9:00

Zasady kwalifikacji na Mistrzostwa Świata

Zgodnie z zasadami kwalifikacji ustalonymi przez PZLA, powołanie na Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich i Terenowych – które odbędą się w terminie 25-28 września 2025 r. odbędą w Canfranc, w Hiszpanii – otrzymają:

  • zwyciężczyni i zwycięzca biegu Wielka Prehyba, Chyża Durbaszka i Lubań Vertical;
  • zawodniczki i zawodnicy z miejsc 2-6 biegu Wielka Prehyba, zawodniczki i zawodnicy z miejsc 2-4 biegu Chyża Durbaszka i Lubań Vertical, pod warunkiem uzyskania w tym biegu minimum 720 ITRA – w przypadku kobiet lub 860 ITRA – w przypadku mężczyzn.

Mimo iż na Pieniny Ultra-Trail nie realizowane są Mistrzostwa Polski, to na biegu Niepokorny Mnich liczącym 96 km i +/-4900 m przewyższenia można uzyskać kwalifikację na MŚ w konkurencji Long Trail. Bowiem obowiązuje tu odrębny tryb kwalifikacji. Powołanie na dystans ultra przysługuje:

  • zwyciężczyni i zwycięzcy biegu Chudy Wawrzyniec 80 km z 2024 r. (czyli złoci medaliści MP),
  • 5 najlepszym zawodniczkom i zawodnikom, którzy – w dowolnym biegu na dystansie 70 – 105 km (+-2 km, z kalendarza ITRA) przy minimalnym przewyższeniu +250 m na każdych 5 km dystansu, w wyznaczonym okresie 01.08.2024 – 30.06.2025 – uzyskają minimum 720 ITRA – w przypadku kobiet lub 860 ITRA – w przypadku mężczyzn.

Dodatkowo na dystansie Long Trail i Short Trail istnieje możliwość wysłania pełnego zespołu (6 kobiet + 6 mężczyzn) na podstawie średniej zespołu powyżej 720 pkt ITRA kobiety i 860 pkt ITRA mężczyźni. Wynika to z pewnością z tego, iż w tych konkurencjach PZLA upatruje największych szans na medal drużynowy.

Kto wystartuje w Mistrzostwach Polski?

Nie mamy pewności, czy wszyscy wymienieni poniżej zawodnicy wystartują w Mistrzostwach Polski, a jeżeli tak, to na którym dystansie (bowiem niektórzy zgłoszeni są na kilka). Jednak listy startowe – szczególnie na Wielkiej Prehybie – wyglądają imponująco.

VERTICAL: W konkurencji Vertical (6,5km i +920 m/-90 m) wystartują m.in.: Anna Celińska – wielokrotna medalistka MP, specjalistka od verticali, debiutująca w MP Weronika Matuszczak, Martyna Masłowska – w 2024 r. na Lubań Vertical wywalczyła srebrny medal MP, Katarzyna Solińska – biegaczka ultra, która może namieszać wśród biegaczek specjalizujących się w biegach alpejskich, Beata Mazan, która w 2023 r. wywalczyła podczas Lubań Vertical brązowy medal MP.

W rywalizacji mężczyzn zmierzą się m.in.: Michał Olejnik, Piotr Łobodziński, Piotr Jaśtal, Dawid Malina – każdy z nich posiada już medale MP, także z biegów verticalowych. Wystartuje rówież biegacz uliczny Krzysztof Gosiewski – złoty medalista MP w biegach przełajowych z 2013 r.

MOUNTAIN CLASSIC: W konkurencji Mountain Classic, czyli na Chyżej Durbaszce na dystansie 20 km i +910 m/-1050 m przewyższenia wystartuje Martyna Młynarczyk, wielokrotna medalistka MP, która ostatnio startuje na dystansach ultra, choć jej zapas prędkości pozwala upatrywać ją jako faworytkę choćby na krótszym dystansie. Weronika Matuszczak jest kolejną bardzo szybką zawodniczką w tej stawce. Pytanie, jak będzie się czuła dzień po verticalu. O medal powalczą także Patrycja Stanek i Aleksandra Bazułka – zeszłoroczne medalistki MP w tej konkurencji.

Rywalizacja mężczyzn na Chyżej Durbaszce także zapowiada się interesująca. Wystartują Jakub Gorzelańczyk i Gabriel Kuropatwa – zeszłoroczni medaliści MP w tej konkurencji. Piotr Łobodziński, Piotr Jaśtal, Jan Kaczor i Krzysztof Gosiewski wystartują dzień po verticalu.

SHORT TRAIL: Najwięcej mocnych biegaczy zgromadziło się na dystansie 44 km i +/-2060 m przewyższenia. Wystartują: Dominika Stelmach, Paulina Tracz, Mirosława Witowska, Sylwia Kapusta-Szydłak, Magdalena Bednarczyk, Urszula Paprocka, Alina Wyleżałek, Sylwia Byrska – każda z wymienionych zawodniczek posiada już medal MP. Oprócz nich wystartują m.in. Klaudia Petters, Justyna Kocoń, Kinga Kwiatkowska czy Magdalena Kraszpulska. Na ten dystans zgłoszona jest także Katarzyna Wilk, która widnieje także na liście startowej Niepokornego Mnicha i biegu na 89 km odbywającego się tego samego dnia we Francji w ramach Grand Raid Ventoux by UTMB. Wobec tego nie wiadomo jeszcze, na starcie którego biegu pojawi się Kasia.

Na liście startowej mężczyzn jest również mnóstwo “głośnych” nazwisk: Andrzej Witek, Miłosz Szcześniewski, Marcin Kubica, Marcin Rzeszótko, Krzysztof Bodurka, Rafał Matuszczak, Marcel Fabian, Kamil Leśniak, Dominik Tabor, Florian Pyszel, Dominik Milewski. Nie sposób choćby wymienić wszystkich osiągnięć kobiet i mężczyzn, którzy powalczą o medale na Wielkiej Prehybie, bo wyszłoby z tego artykułu dłuuugie wypracowanie.

Na Niepokornym Mnichu, na którym – dzięki bardzo dobremu wynikowi na mecie, a w efekcie odpowiedniej punktacji ITRA – można wywalczyć kwalifikację na MŚ w konkurencji Long Trail wystartują m.in: Paweł Czerniak, Tomasz Skupień, Bartosz Gorczyca, Bartosz Misiak, Marcin Świerc, Roman Ficek i Karol Matyssek. W Pieninach, będzie się działo!

Zdjęcia: Karolina Krawczyk / Pieniny Ultra-Trail

Idź do oryginalnego materiału