Klamka zapadła. Będzie nowa skocznia w Polsce. Żadna fanaberia

3 godzin temu
Zdjęcie: REUTERS/Kacper Pempel/Screen - Facebook: Skocznia 'Strachoczanka' w Strachocinie


Skoki narciarskie cieszą się ogromną popularnością w Polsce. Do takiego stopnia, iż w miejscowości Strachocina pod Sanokiem organizowane są skoki amatorów. Organizatorzy stworzyli choćby własny obiekt - Strachoczankę, którą krok po kroku ulepszają. Ich plany sięgają naprawdę daleko i chcą wybudować kolejną skocznię w naszym kraju. - Uważamy, iż to wstyd dla regionu i bierzemy sprawy w swoje ręce. To już nie fanaberia fanów, tylko troska o dyscyplinę - powiedział w TVP Sport budowniczy Adrian Cecuła.
Pomimo kiepskich wyników w ostatnim czasie, skoki narciarskie w Polsce cieszą się ogromną popularnością. Kibice wciąż żyją Małyszomanią czy Stochomanią oraz pamiętają kapitalne wyniki Dawida Kubackiego i Piotra Żyły.


REKLAMA


Zobacz wideo Fenomenalny Wąsek! Nowy rekord życiowy i najlepszy występ w karierze


Fani skoków wzięli sprawy w swoje ręce. Powstanie nowa skocznia w Polsce
W miejscowości Strachocina pod Sanokiem od lat 90. realizowane są skoki amatorów. Jak pisze Michał Chmielewski z TVP Sport: "Grupa miłośników nart od lat, niemalże gołymi rękami i z minimalnym budżetem, ulepsza Strachoczankę – najpierw kilkunastometrową skocznię, a dziś już taką, gdzie dało się skoczyć i ustać odległość aż 35 metrów. Mimo iż takie dystanse nie robią wrażenia na profesjonalnych zawodnikach, to w skali amatorskiej mowa już o zdecydowanie poważnym uprawianiu sportu".


Teraz na Skoczni "Strachoczanka" w Strachocinie jest już m.in. igielit, tory i drewniane bandy. W komunikacie z 9.02 czytamy, iż na nadchodzący rok organizatorzy planują m.in. "zakup działek pod wybieg skoczni K-30 oraz pod budowę skoczni K-60 tuż obok istniejącej skoczni" - czytamy. "Cele ambitne, ale jak najbardziej do zrealizowania. O postępach w działaniu będziemy informować na bieżąco" - napisano.


Budowniczy wierzy w ten projekt: Bierzemy sprawy w swoje ręce
Dziennikarze TVP Sport porozmawiali na temat budowy nowej skoczni z jednym z budowniczych - Adriana Cecułę. - Dziś, żeby poważnie potrenować, trzeba poświęcić czas i pieniądze na podróż przez pół kraju. Uważamy, iż to wstyd dla regionu i bierzemy sprawy w swoje ręce. To już nie fanaberia fanów, tylko troska o dyscyplinę. Więc to ma być profesjonalny projekt, zwrócimy się o pomoc do homologanta FIS Krzysztofa Horeckiego - poinformował.


- Jesteśmy realistami, więc sądzimy, iż wariant minimum na to przedsięwzięcie to 2-3 lata. Chcielibyśmy też zainteresować tą inicjatywą działaczy w PZN, dotąd nie zaoferowano nam żadnej pomocy, choćby proceduralnej - dodał.
Idź do oryginalnego materiału