Jaki klub ma najwięcej kibiców na świecie?

2 dni temu

Piłka nożna od dawna jest zjawiskiem globalnym, a co za tym idzie, najpopularniejsze zespoły wspiera się na wszystkich kontynentach. Kluby z największą bazą kibicowską wywodzą się z Europy, jednak oszacowanie dokładnej liczby fanów najpopularniejszych zespołów wcale nie jest proste. W badaniach nad grupami wspierającymi kluby bierze się pod uwagę wiele czynników, od deklarowanych w ankietach sympatii kibicowskich po ilość sprzedanych klubowych gadżetów.

Jak liczymy kibiców piłkarskich?

Aby choć w przybliżeniu podać liczbę kibiców wspierających konkretne kluby, trzeba opierać się na różnych wskaźnikach. Dawno minęły czasy, gdy miarą popularności klubu była wyłącznie publiczność, która kupuje bilety i zasiada na trybunach, by dopingować ulubioną drużynę. Dziś w dobie internetu kibicowskie zaplecze szacuje się na podstawie sieciowych interakcji, a więc polubień w popularnych serwisach społecznościowych czy ilość subskrybentów i odtworzeń w serwisie YouTube. Internet skrócił dystans dzielącą klub od kibiców, w tej chwili wszelkie interakcje mogą zachodzić w czasie rzeczywistym, a to oznacza, iż dynamika kibicowskich sympatii może być zmienna choćby w trakcie jednego sezonu. Popularność klubu w sieciach społecznościowych i serwisach to tylko jedna ze składowych ogólnej liczby kibiców wspierających klub. Działy marketingów i spece od PR biorą pod uwagę również takie dane, jak sprzedaż klubowych gadżetów, w tym przede wszystkim koszulek i szali, oceniając kibicowskie zaangażowanie. W badaniach nad lojalnością kibiców i przywiązaniem do klubowych kolorów pewną rolę ogrywają też czynniki demograficzne oraz zmiany społeczne.

Angielski Numer Jeden

Kluczowe oczywiście i tak wciąż pozostają wyniki sportowe oraz związane z nimi tradycje, co sprawia, iż o laur pierwszeństwa zwykle w takich zestawieniach rywalizują kluby z Anglii oraz Hiszpanii. Według aktualnych badań liderem w świecie kibicowskim pozostaje Manchester United, który już od pewnego czasu wygodnie usadowił się na szczycie kibicowskiej popularności. Analitycy szacują, iż kibiców Manchesteru United na całym świecie jest około miliarda i 100 milionów. Wpływ na zainteresowanie angielskim klubem ma wiele czynników, istotną rolę odgrywa ogromna rozpoznawalność klubu poza Europą, zwłaszcza w Azji. To dziedzictwo znakomitych czasów dla klubu z Old Trafford jeszcze z czasów Sir Alexa Fergusona, gdy rynki azjatyckie oszalały na punkcie Czerwonych Diabłów. Rolę w piłkarskiej ekspansji Manchesteru United odgrywa też spuścizna czasów kolonialnych – Anglicy wciąż zyskują na popularności w miejscach, które znajdowały się pod dużym angielskim wpływem, i gdzie do dziś angielski futbol wciąż cieszy się żywym zainteresowaniem. Stadion Manchesteru United, nazywany „Teatrem Marzeń”, coraz częściej jest odwiedzany przez kibicowskich przybyszy z bardzo różnych części świata. Oczywiście Old Trafford nie byłby w stanie pomieścić wszystkich zainteresowanych meczami kibiców, dlatego mecze tej drużyny są transmitowane na całym świecie. Co więcej – w sukurs drużynie idzie też technologia, umożliwiająca oglądanie spotkań w warunkach jak najbardziej zbliżonych do środowiska stadionowego. Kibicowska miłość przejawia się również w ciągłym pragnieniu wygrywania, więc zwycięstwa swojej drużyny fani mogą śledzić na https://gramgrubo.pl

Kto dogoni Czerwone Diabły?

W zestawieniu Manchester United pozostawił w tyle reprezentantów hiszpańskiej La Liga, która również wykreowała globalne piłkarskie marki, a jednak wciąż nie może równać się z wynikiem Manchesteru United. Na drugim miejscu podium usadowił się więc Real Madryt z ok. 900 mln fanów na całym świecie, trzecie miejsce przypadło z kolei FC Barcelona z ok. 800 mln kibiców. Tuż za podium plasuje się FC Chelsea, której wspieranie deklaruje ok. 550 mln ludzi. Dopiero piąte miejsce okupuje przedstawiciel innej niż hiszpańska czy angielska liga – to Bayern Monachium z 500 mln kibiców.

-Artykuł powstał we współpracy z gramgrubo.pl

Idź do oryginalnego materiału