Brak kluczowego zawodnika
Przypomnijmy, iż w ubiegłym roku złoty medal wywalczył Norick Blödorn. Zawodnik Hunters PSŻ-u Poznań był bezkonkurencyjny, wygrywając wszystkie pięć startów. Zgodnie z regulaminem, czołowa czwórka poprzedniego czempionatu ma zagwarantowany udział w kolejnej edycji. Dodatkowo, kwalifikację można uzyskać też poprzez udział w turniejach NBM, czyli polski odpowiednik Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów lub też Indywidualnego Pucharu Ekstraligi do lat 17 i 19. Niestety obrońcy trofeum zabrakło na liście startowej w Wolfslake, bo tego samego dnia (28 czerwca) Niemiec miał mieć mecz ligowy w Polsce przeciwko Autona Unii Tarnów. Ostatecznie do tego spotkania nie doszło, a 21-latek nie zdążył ponownie się zarejestrować i stąd ta nieobecność największego faworyta.
Ważył się także los występu Bena Ikena, jednak młodzieżowy reprezentant Niemiec pojawił się w obsadzie jako pierwszy rezerwowy. 20-latek wykorzystał fakt, iż z zawodów wycofał się Bruno Thomas, a jego miejsce zajął Cyrill Hofmann, wobec czego pojawił się dodatkowy wakat na pozycji właśnie zawodnika oczekującego.
Turniej przerwany
W trakcie trwania zawodów doszło do kilku kontrowersji. Zacznijmy od tego, iż część uczestników wycofywała się z dalszej rywalizacji już po pierwszym starcie, a inni przed rozpoczęciem trzeciej serii zmagań. Dodajmy, iż kilku z nich zapoznawało się z nawierzchnią, po czym naturalnie byli wykluczani. Po ponad dwugodzinnej batalii i rozegraniu dwunastu wyścigów, sędzia zdecydował się przerwać i zakończyć finał Indywidualnych Mistrzostw Niemiec U21… bez konsultacji z zawodnikami, powołując się na bezpieczeństwo.
Wywołało to spore poruszenie wśród większości startujących, gdyż ci uważali, iż może i rzeczywiście tor był wymagający, ale nie na tyle, by zmagania nie mogły dojechać do samego końca. W takich mocno kontrowersyjnych okolicznościach mistrzem został 15-letni Janek Konzack, który debiutuje w tym roku w „dorosłym” speedway’u i łączy jeszcze starty na motocyklach o pojemności 250cc/500R. Srebro wywalczył Patrick Hyjek, natomiast brąz… rezerwowy Ben Iken. Tutaj również pojawiły się duże niesnaski wobec jego osoby, ale o tym za chwilę.
Zawodnicy grzmią po wydarzeniach z Wolfslake
Kilkoro finalistów po sobotnich kontrowersyjnych wydarzeniach zdecydowało się zabrać głos na łamach swoich mediów społecznościowych. Nie szczędzą oni gorzkich słów i nie boją powiedzieć się tego, co myślą też o organizatorach.
OŚWIADCZENIE PATRICKA HYJKA:
– Jestem oszołomiony i uważam to za wstyd, iż nie dano nam szansy na uczciwe rozegranie Mistrzostw Niemiec U21. Ja, jak i większość innych zawodników, zdecydowanie chcieliśmy kontynuować rywalizację, ponieważ stan toru naszym zdaniem nie był powodem przedwczesnego zakończenia zawodów i chcieliśmy walczyć o medale na pełnym ich dystansie. W pierwszych trzech startach miałem obok siebie pretendentów do tytułu i straciłem tylko jeden punkt. To była dobra podstawa do walki o złoto.
To frustrujące, iż te wydarzenia, które mogą mieć duży wpływ na przyszłą międzynarodową karierę sportową, musiały zakończyć się w Wolfslake w ten sposób. Ostatecznie miałem szczęście w nieszczęściu, jeżeli można tak powiedzieć, bo inni zawodnicy byli w znacznie gorszej sytuacji. W jednodniowym finale równe szanse są tylko wtedy, gdy zmagania jedzie się od pierwszego do ostatniego biegu.
OŚWIADCZENIE MARIO HÄUSLA:
– Po pierwsze, wielkie podziękowania dla klubu z Wolfslake za „świetne widowisko”. Jasne, to był wymagający tor, ale możesz sobie z nim poradzić, jeżeli chcesz. Nie można w pełni winić jednak klubu z Wolfslake, ponieważ oni wypełniają tylko wolę DMSB [niemiecka federacja – dop. red.]. Teraz dochodzimy do DMSB, których ja i być może wielu pozostałych zawodników nie było w stanie zrozumieć w sobotę. Po tym, jak wszyscy przejechali trzy serie, zostaliśmy wezwani do budynku klubowego na odprawę. Wszyscy domyślaliśmy się, jaka będzie decyzja.
Stwierdzenia, które niektórzy uczestnicy tam wygłosili, sprawiły, iż nie wiesz co odpowiedzieć. Pojawiły się stwierdzenia takie jak: „Nic nie widzimy, jest zbyt ciemno”. Wtedy pomyślałem sobie: „Chłopaki, jeżdżę w okularach przeciwsłonecznych i widzę każdą małą dziurkę na torze!” A potem byli tacy, którzy mówili: „Boję się tu jeździć i nie chcę tu jeździć.” Pomyślałem sobie: „Więc możesz się wycofać, ale nie psuj rywalizacji innym zawodnikom, którzy wciąż mają duże szanse i nie narzekają na urzędników przez cały czas!”. Chociaż większość przez cały czas chciała kontynuować starty, ludzie z federacji i tak zdecydowali się je przerwać i zakończyć, tym samym pozbawiając wielu zawodnikom szans na uczciwoą rywalizację.
Nie zdziw się więc, jeżeli sport w naszym kraju (Niemcy) upadnie i wielu przestanie się dobrze bawić lub nie będzie chciało brać udziału w podobnych wydarzeniach z powodu takich działań. Można również rozważyć pozostawienie pary, jako rezerwowych, która omawia i planuje wszystko od samego początku, aby drugi zawodnik mógł przez cały czas dostać się do strefy medalowej w łatwy sposób. Z drugiej strony, choćby młodszy żużlowiec nie puszcza sprzęgła od razu i wjeżdża w taśmę, gdy w tym momencie zapala się zielone światło, aby jego partner życiowy mógł czekać już w parku maszyn gotowy do jazdy.
OŚWIADCZENIE MIKI FREHSE:
– Jak prawdopodobnie już słyszeliście, turniej został przerwany po wyścigu dwunastym z niewytłumaczalnych powodów. Wielu zawodników, w tym ja, chciało go kontynuować i uczciwie walczyć o tytuł, ale inni byli temu przeciwni. Z moimi punktami (1,3,2) wciąż było o co grać. Po jego przedwczesnym zakończeniu, zająłem finalnie szóste miejsce w drodze losowania, mimo iż nie brałem w nim udziału i nie nie miałem o nim pojęcia. Jestem głęboko rozczarowany sobotnim wieczorem i życzyłem sobie uczciwych zawodów.
Słowa zawodnika Landshut rozgrzewają
Bardzo interesujące słowa wypowiedział właśnie Mario Häusl, który uderzył tym samym w Alinę Sassenhagen i Bena Ikena. Dodajmy, iż prywatnie duet ten na co dzień tworzy wspólny związek. Młodzieżowiec Landshut Devils zarzuca celowość zachowania Niemki, która zrywając taśmę umożliwiła tym samym dodatkowy start swojemu chłopakowi, który dzięki temu zapewnił sobie medal krajowych mistrzostw.
Zarówno Sassenhagen jak i Iken stanowczo odpierają te zarzuty, mówiąc, iż nie jest to prawda. Niestety doszło też do tego, czego nikt nie chciał dopuścić, a więc hejtu w stronę tej dwójki. Niemka jasno stwierdza, iż nie powinno się mieszać życie prywatne ze sportem, bo ten aspekt do wydarzeń z Wolfslake nie ma żadnych racji. Niemiec z kolei dodał, iż nie rozumie zarzutów Häusla, bowiem o tym, iż będą rezerwowymi dowiedzieli się raptem kilkanaście godzin przed turniejem, a jego partnerka wracała dopiero do ścigania po ponad rocznej przerwie, spowodowanej problemami osobistymi.
WYNIKI
1. Janek Konzack (3,3,3) 9
2. Patrick Hyjek (2,3,3) 8
3 (R1). Ben Iken (1,3,3) 7
4. Mario Häusl (3,3,W) 6
5. Louis Ruhnke (3,1,2) 6
6. Mika Frehse (1,3,2) 6
7. Hannah Grunwald (2,2,2) 6
8. Jonny Wynant (3,2,W) 5
9. Tim Arnold (2,2,0) 4
10. Paul Weisheit (1,2,1) 4
11. Carl Wynant (2,1,-) 3
12. Patricia Erhart (W,0,2) 2
13. Tom Meyer (1,0,1) 2
14. Cyrill Hofmann (0,1,0) 1
15. Marc Winkler (0,W,1) 1
16 (R2). Alina Sassenhagen (0,T,1) 1
17. Jenny Apfelbeck (0,-,-) 0
26. Tim Widera (W,-,-) 0
Bieg po biegu:
1. Häusl, Hyjek, Meyer, Hofmann
2. Wynant, Wynant, Weisheit, Winkler
3. Ruhnke, Arnold, Erhart (W), Widera (W)
4. Konzack, Grunwald, Frehse, Apfelbeck
5. Konzack, Weisheit, Ruhnke, Meyer
6. Hyjek, Wynant, Iken, Erhart
7. Häusl, Grunwald, Wynant, Sassenhagen
8. Frehse, Arnold, Hofmann, Winkler (W)
9. Iken, Frehse, Meyer, Wynant (W)
10. Hyjek, Grunwald, Weisheit, Arnold
11. Iken (Sassenhagen T), Ruhnke, Winkler, Häusl (W)
12. Konzack, Erhart, Sassenhagen, Hofmann




