AWS współpracuje z Formułą 1 (F1) od połowy 2018 roku. „Naszą współpracę stworzyliśmy strategicznie” – mówi Neil Ralph, główny menedżer ds. partnerstwa sportowego AWS. Dane są gromadzone podczas każdego weekendu wyścigowego, przetwarzane i analizowane w celu zapewnienia fanom F1 wglądu i umożliwienia nadawcom dostarczania nowych spostrzeżeń milionom ludzi oglądających F1 na całym świecie.
„Zbieramy ogromną ilość danych. W rzeczywistości ta generacja samochodów Formuły 1 tworzy ponad milion punktów danych na sekundę. Ilość danych dostępnych z czujników znajdujących się na pokładzie samochodu oraz z urządzeń przytorowych, które Formuła 1 wykorzystuje na każdym torze wyścigowym, zapewnia samym zespołom ogromne możliwości wykorzystania technologii z korzyścią dla wyników zespołu i strategii wyścigowej” – mówi. .
Na przykład w 2020 r., upamiętniającym 70. rocznicę tego sportu, wykorzystano usługi uczenia maszynowego AWS do zadania pytania, kto jest najszybszym kierowcą wyścigowym F1 wszechczasów, korzystając ze wszystkich danych historycznych przechowywanych przez Formułę 1. Jak podkreśla Ralph, istnieje 70 lat wyników i informacji na temat wszystkich kierowców, którzy kiedykolwiek rywalizowali w Formule 1. Dodaje jednak: „Najczystszą formą informacji są kwalifikacje, podczas których samochody mają najmniej paliwa na pokładzie, mają najmiększą mieszankę opon, a kierowcy dają z siebie wszystko, aby pokonać wszystkich na boisku”.
Ale, co ważniejsze, dla Ralpha najdokładniejszym sprawdzianem umiejętności kierowcy jest to, czy uda mu się pokonać kolegę z drużyny w sąsiednim garażu. „Korzystając z relacji członków zespołu, usunęliśmy wpływ samochodu, aby uzyskać względne porównanie całej gamy kierowców, którzy kiedykolwiek ścigali się w Formule 1”. Chociaż przyznaje, iż techniczne wyzwanie związane z odpowiedzią na to pytanie było zarówno „odrobiną zabawy, jak i świetnym wykorzystaniem technologii”, analiza wykazała, iż Ayrton Senna jest najszybszym kierowcą wszechczasów.
„W Formule 1 chodzi przede wszystkim o opowiadanie historii” – mówi Ryan Kirk, główny architekt chmury w F1. „Mamy wyścig główny, ale w tle dzieje się też wiele historii, a wiele z nich opiera się na danych”. Kirk twierdzi, iż technologia udostępniana przez AWS umożliwiła F1 dostarczanie informacji w czasie rzeczywistym dzięki strumieniowego przesyłania danych w czasie rzeczywistym pochodzących z milionów punktów danych na sekundę. „Jesteśmy w stanie przetwarzać te dane w czasie rzeczywistym, aby zapewnić informacje zza kulis, których widz tak naprawdę nie zobaczyłby w tradycyjnej transmisji”.
Mówi, iż te spostrzeżenia przedstawiają indywidualne historie, aby zapewnić widzowi więcej informacji o tym, co naprawdę dzieje się podczas wyścigu F1. „Przy każdym wydarzeniu przesyłamy 500 TB danych z toru z powrotem do Wielkiej Brytanii”. Wiele tych danych trafia do AWS i jest przetwarzanych.
Dla Kirka każdy wyścig jest inny. „W Formule 1 nowe funkcje są udostępniane podczas każdego wyścigu” – mówi. Obejmują one dodatkowe funkcje zwiększające wygodę użytkowników-fanów, takie jak wykorzystanie wglądu w dane w celu opowiedzenia większej liczby historii, a tym samym zapewnienia widzom bogatszych wrażeń. Każde wydarzenie wyścigowe służy do opracowania funkcjonalności i prototypów potwierdzających słuszność koncepcji. „Testujemy je podczas wydarzenia, aby zobaczyć, jaką wartość wnoszą do produktów, które staramy się dostarczyć” – dodaje Kirk.