Jednym z najbardziej popularnych producentów samochodów w Polsce i na świecie jest Citroen. Na czym polega w tym przypadku fenomen? Wydaje się, iż generalnie na tym, na czym polega w przypadku większości francuskich marek. Są to samochody bardzo ładne, modne i stylowe. Wyróżniają się na tle konkurencji i przyciągają oko. W tym przypadku jest dokładnie tak samo. Tego Citroena swego czasu chciał mieć niemal każdy.
Citroen, który gwałtownie zyskał sympatię kierowców
Francuskie samochody mają w sobie coś wyjątkowego. Oczywiście bywają modele lepsze i gorsze. Szczególnie jeżeli chodzi o to, co w środku, pod maską. Wokół trwałości i niezawodności francuskich aut na przestrzeni lat urosło wiele mitów i legend. Natomiast nie da się im odmówić tego, iż są to auta w większości bardzo ładne, modne i stylowe. I sprawdzi się to tak samo w przypadku takich producentów, jak chociażby Citroen, Peugeot, czy Renault. Te auta mają w sobie jakiś urok i sprawiają, iż człowiek aż chce nieco dłużej zawiesić na nich oko.
Dla mnie osobiście jednym z najładniejszych modeli Citroena w ostatnich latach było DS3. Oczywiście umówmy się, to nie jest auto dla wszystkich. Trzeba mieć na uwadze, iż to trzydrzwiowy hatchback. To z natury dosyć mały, miejski samochód, który niekoniecznie będzie dobrym rozwiązaniem dla rodziny z dziećmi. jeżeli jednak ktoś nie potrzebuje wiele miejsca, DS3 na pewno może być dobrym rozwiązaniem. Tym bardziej, iż mówimy tutaj jednak o modelu, który może być zaliczany do segmentu premium. I nie da się odmówić mu sportowego, zadziornego charakteru.
Mały, ale wariat
W gruncie rzeczy mówimy tu o silnikach benzynowych o pojemności 1.2, 1.4 oraz 1.6. Były też wersje z silnikiem diesla, chociaż mam wrażenie, iż w tym przypadku cieszą się one zdecydowanie mniejszą popularnością. W zależności od wariantu DS3 może mieć spokojny i łagodny charakter… ale może być też agresywnym i narwanym hot hatchem. Dość powiedzieć, iż w niektórych wersjach mówimy tu o mocy przekraczającej 200 koni mechanicznych. DS3 Racing rozpędza się do setki w 6,5 sekundy i osiąga maksymalną prędkość na poziomie 235 km/h.
Ma to związek m.in. z rajdowym rodowodem tego samochodu. To właśnie DS3 zastąpił C4 w Rajdowych Mistrzostwach Świata. O ile C4 na przestrzeni lat wygrał 36 rajdów WRC, tak w przypadku DS3 licznik zatrzymał się na 26. Ma to natomiast związek ze zmieniającą się strategią Citroena i z tym, iż ten program w WRC jednak stopniowo wygasał. Trzeba natomiast zaznaczyć, iż to właśnie za kierownicą DS3 WRC Sebastien Loeb i Daniel Elena wywalczyli swoje dwa ostatnie tytuły rajdowych mistrzów świata. A fascynacja jego sukcesami przeniosła się na to, jak postrzegane było drogowe DS3. Swego czasu był to samochód, który w garażu chciał mieć niemal każdy.
Ile kosztuje Citroen DS3?
Trzeba podkreślić, iż pomimo sportowego charakteru i bardzo przyzwoitych osiągów, DS3 cechuje się również bardzo dobrym spalaniem. Mówimy tu o wartościach poniżej 6 litrów na 100 kilometrów, co w przypadku silników benzynowych nie zawsze jest normą. Dziś na rynku tych aut jest całkiem sporo. Cena zależy od wielu czynników – m.in. od rocznika. Modele wyprodukowane do 2012 roku kupimy dziś bez większego problemu za mniej, niż 20 tysięcy złotych. Ich też jest najwięcej. Cena nowszych zbliża się do 30 tysięcy. Zważając na to, iż 30 tysięcy często potrafią kosztować auta z rocznika 2010, nie wydaje się to przesadzoną kwotą.
Zdjęcie główne: Media Stellantis