Arabia Saudyjska dostała MŚ w 2034 roku. Oto, dlaczego jest to tak kontrowersyjne

2 tygodni temu
FIFA zdecydowała, iż Hiszpania, Portugalia i Maroko będą gospodarzami piłkarskich mistrzostw świata w 2030, a Arabia Saudyjska w 2034 roku. Ten drugi wybór wywołuje spore kontrowersje.


FIFA oficjalnie ogłosiła gospodarzy dwóch kolejnych mistrzostw świata w piłce nożnej. Nie ma tutaj jednak zaskoczenia. Hiszpania, Portugalia i Maroko zostały organizatorami w 2030 roku, a Arabia Saudyjska w 2034 roku.

Arabia Saudyjska zorganizuje MŚ w 2034 roku


I chociaż obie kandydatury poddawane były wnikliwej analizie w trakcie całego procesu, to jednak ta druga wzbudziła dużo kontrowersji.



Michael Page, zastępca dyrektora Human Rights Watch (HRW) na Bliski Wschód i Afrykę Północną niedawno ostrzegł, co cytuje CNN, przed "niewyobrażalnymi kosztami ludzkimi" związanymi z organizacją prawdopodobnie największej imprezy sportowej na świecie w Arabii Saudyjskiej. Chodzi tutaj o m.in. nadużycia wobec pracowników migrujących, wolność słowa i prawa grup mniejszościowych.

Wielu takich pracowników migrujących przez cały czas trafia w arabski system sponsorowania "Kafala", który wiąże ludzi z konkretnym pracodawcą. HRW stwierdziło, iż pracownicy są "narażeni na powszechne nadużycia jak wygórowane opłaty rekrutacyjne, niewypłacanie wynagrodzeń, konfiskatę paszportów przez pracodawców i pracę przymusową".

Arabia Saudyjska nie przestrzega prac pracowniczych i praw kobiet


Mimo serii reform ogłoszonych przez Arabię ​​Saudyjską w ostatnich latach, pracodawcy "wciąż mają nieproporcjonalną kontrolę nad pracownikami". Taki wniosek wyłania się z raportu HRW. Odrębną kwestią pozostają prawa kobiet, które w tym kraju są mocno ograniczone.

Władze Arabii Saudyjskiej twierdzą z kolei, iż inwestycja jest częścią projektu Saudi Vision 2030, realizowanego przez następcę tronu Arabii Saudyjskiej księcia Mohammeda bin Salmana, którego celem jest dywersyfikacja gospodarki i uczynienie z Arabii Saudyjskiej ważnego gracza na świecie.

Warto też przypomnieć, iż w ostatnich latach Arabia Saudyjska kupiła uznany klub piłkarski – drużynę angielskiej Premier League Newcastle United – i przekonała wielu legendarnych piłkarzy do dołączenia do Saudi Pro League, w tym Cristiano Ronaldo.

W kwestii MŚ Arabia Saudyjska już zaangażowała się w znaczące projekty infrastrukturalne. Teraz planuje m.in. budowę lub renowację 11 stadionów i powstanie 185 tys. nowych miejsc hotelowych.

Idź do oryginalnego materiału