28 września 2025 roku odbędzie się 47. Maraton Warszawski, który w tym roku był największym w Polsce biegiem na królewskim dystansie. Na uczestników czeka trasa w centrum stolicy, efektowne strefy startu i mety i tłumy kibiców. Będzie to drugi bieg w nowym cyklu Złota Seria 42 do której należą również wiosenny Cracovia Maraton i zaplanowany na 12 października Poznań Maraton.
47. Maraton Warszawski wystartuje 28 września o godzinie 9:00. Nie znamy jeszcze dokładnego przebiegu trasy, ale wiadomo iż będzie posiadała atest PZLA i World Athletics. Na pokonanie dystansu 42,195 km biegacze będą mieli 6 godzin i 30 minut.
Organizatorzy ustawili limit uczestników na 9 tys. osób. jeżeli do mety dotrze tylu zawodników, padnie rekord frekwencji, który od 2013 roku wynosi 8506 finiszerów.
fot. Adrian Stykowski
To wyzwanie zdecydowanie jest w zasięgu organizatorów, bo wrześniowa 46. edycja imprezy przyciągnęła aż 7086 osób, czyli 27% więcej niż przed rokiem. Rywalizacja przyniosła także wyjątkowe osiągnięcia sportowe – zwycięzca, Levente Szemerei, poprawił swój rekord życiowy i ustanowił nowy rekord Węgier, uzyskując czas 2:10:43.
W rywalizacji drużynowej – TEAM UP! – najlepszy okazał się polski zespół, a w biegu towarzyszącym na 10 km (Nice To Fit You Warszawska Dycha) padł rekord frekwencji – 5 358 finiszerów.
Biegacze, którzy 6 kwietnia ukończą 22. Cracovia Maraton we wrześniu w Warszawie będą mogli skompletować swój drugi bieg w cyklu Złota Seria 42. Od startu w stolicy będzie można również rozpocząć biegową wyprawę po medal Pegaza w jednym z kolorów – brązowym, srebrnym, platynowym lub złotym. To właśnie mityczny skrzydlaty koń jest symbolem nowego cyklu maratonów. Więcej szczegółów na temat tej inicjatywy znajduje się na stronie www.zlotaseria.pl
Klasycznie czy charytatywnie?
Zapisy na przyszłoroczny 47. Maraton Warszawski realizowane są przez nowy panel rejestracyjny dostępny na stronie rejestracja.maratonwarszawski.com. Organizatorzy zachęcają uczestników do dzielenia się uwagami na temat nowego systemu. Biegacze mają do dyspozycji dwie ścieżki – tradycyjną i charytatywną w ramach akcji #BiegamDobrze. Zebrane środki wesprą wybrane fundacje, a uczestnicy otrzymają wyróżniające się pomarańczowe numery startowe.
Do końca grudnia pakiet startowy bez koszulki kosztuje 200 zł, po Nowym Roku zdrożeje o 50 zł i taka cena obowiązywać będzie do 10 kwietnia.
Źródło: Fundacja „Maraton Warszawski”, red
fot. w nagłówku Adrian Stykowski