43. Bieg Malinowskiego w Tomaszowie Mazowieckim za nami

W Tomaszowie Mazowieckim odbył się 43. Ogólnopolski Bieg im. Bronisława Malinowskiego, jeden z najstarszych biegów ulicznych w Polsce. To wyjątkowa impreza biegowa, poświęcona pamięci wybitnego polskiego lekkoatlety – mistrza olimpijskiego w biegu na 3000 m z przeszkodami. Co istotne, Bieg Malinowskiego jest jednym z nielicznych, które kontynuowane były choćby w czasie pandemii COVID-19, co tylko podkreśla jego znaczenie i wyjątkowy charakter.

Na starcie stanęło 205 uczestników, którzy zmierzyli się na atestowanej trasie o długości 10 km. Trasa składała się z dwóch 5-kilometrowych pętli, prowadzących ulicami Tomaszowa Mazowieckiego, a start i meta usytuowane były na Placu Kościuszki. Choć pogoda nie była łaskawa – wysoka temperatura i porywisty wiatr utrudniały zawodnikom walkę o najlepsze czasy – rywalizacja była zacięta.

Najlepszym biegaczem okazał się Tomasz Owczarek z Bełchatowa, który powtórzył swój ubiegłoroczny sukces, finiszując z czasem 35:11. Dla porównania, w 2023 roku osiągnął wynik 33:23. Drugie miejsce zajął Krzysztof Pietrzyk (36:27), a trzecie Bartłomiej Szporak (36:51).

W rywalizacji kobiet triumfowała Martyna Stańczak, reprezentantka Tomaszowa Mazowieckiego, z wynikiem 41:37. Za nią uplasowały się Joanna Kuchta (44:27) i Agata Fater-Dębska (46:26). Wśród uczestników nie mogło zabraknąć patronki biegu, Wandy Panfil – najsłynniejszej polskiej maratonki, która całe życie związana była z miejscowym klubem Lechią Tomaszów Mazowiecki. Choć w tej chwili biega rekreacyjnie, Wanda Panfil finiszowała z czasem 47:48, wygrywając w swojej kategorii wiekowej.

Ciekawym akcentem imprezy była obecność Krzysztofa Syguta z Opoczna, jedynego zawodnika, który brał udział we wszystkich edycjach biegu. Choć dziś finiszował na przedostatnim miejscu, organizatorzy docenili jego wieloletnią lojalność, przyznając mu specjalną nagrodę.