Japończyk Jo Fukuda i Niemka Esther Pfeiffer wygrali Wings for Life World Run 2025 pokonując odpowiednio 71,67 km i 59,03 km. W biegach stacjonarnych i wirtualnych wzięło udział łącznie 310 tys. biegaczy w 170 krajach. Celem niezmiennie było wsparcie badań nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego.
Wings for Life World Run wyróżnia się nietypowym formatem – nie ma tu klasycznej mety. Po 30 minutach od startu uczestników zaczyna gonić tzw. Samochód Pościgowy. Gdy kogoś wyprzedzi – kończy się jego bieg.
Nożyński i Młynarczyk najlepsi w Polsce
W Polsce głównym centrum wydarzeń był Poznań, gdzie na starcie tzw. Biegu Flagowego stanęło 8 tys. osób. Kolejne 11,4 tys. uczestników dołączyło do biegu dzięki aplikacji mobilnej, co łącznie daje niemal 20 tys. biegaczy w naszym kraju.
W Poznaniu za kierownicą tego wyjątkowego pojazdu zasiadł Adam Małysz, który razem z aktorem Bartłomiejem Topą motywował zawodników głosami w specjalnym audio-show.
fot. Damian Kramski
Bieg wygrał już po raz czwarty niezawodny Dariusz Nożyński, który pokonał dystans 67,34 km. – Zwycięstwa się nie nudzą, ale tu nie chodzi tylko o wynik. Ten bieg łączy ludzi z różnych światów i motywacji – powiedział zwycięzca biegu.
Wśród kobiet najdłużej przed samochodem pościgowym uciekała Martyna Młynarczyk. Pokonała aż 57,80 km, to drugi wynik na świecie. – Wiedziałam, iż biegnę dla ważnego celu i to dodawało skrzydeł. A Samochód Pościgowy skutecznie motywował, by biec dalej – dodała Martyna Młynarczyk.
fot. Damian Kramski
W polskiej edycji świetnie wypadli także uczestnicy na wózkach. Julia Ryńska uzyskała wynik 14 km, a Przemysław Zdziabek – imponujące 29,4 km.
Na poznańskiej trasie można było spotkać wiele znanych twarzy. Modelka Zuza Kołodziejczyk przebiegła 15 km, prezenterka Malwina Wędzikowska 10,6 km, a aktor Bartłomiej Topa 7,6 km. Z kolei skialpinista Andrzej Bargiel pokonał 22 kilometry.
– To mój debiut w imprezie masowej i jestem zachwycona! Energia ludzi, wspólny cel i wyjątkowy format tego biegu to coś niesamowitego – mówiła brązowa medalistka olimpijska Natalia Bukowiecka, która również stanęła na starcie w Poznaniu.
W innych częściach świata pobiegli m.in. trener Jurgen Klopp (5,6 km), skoczek Thomas Morgenstern (11 km), piłkarze Leeds United, a także lekkoatleta Karsten Warholm.
Trzeci tytuł Fukudy, pierwszy Pfeiffer
Globalnymi triumfatorami zostali Niemka Esther Pfeiffer (59,03 km) i Japończyk Jo Fukuda (71,67 km), który zdobył swój trzeci globalny tytuł. Pobił tym samym rekord z 2024 roku i przedłużył dystansowy rekord świata o 1,58 km. Z kolei Pfeiffer wygrała po raz pierwszy i od razu osiągnęła drugi najlepszy wynik w historii Wings for Life. Co ciekawe, jej mąż, Hendrik Pfeiffer, został zwycięzcą Flagowego Biegu w Monachium i zajął piąte miejsce w klasyfikacji globalnej.
fot. Marc Conzelmann for Wings for Life World Run
Zebrane podczas tegorocznej edycji opłaty startowe pozwoliły Fundacji Wings for Life zgromadzić 8,6 mln euro na badania nad rdzeniem kręgowym. Od pierwszej edycji w 2014 roku, w Wings for Life World Run wzięło udział już 1 870 253 uczestników, którzy wspólnie zebrali 60,53 miliona euro. Dzięki tym środkom fundacja mogła wesprzeć 324 projekty badawcze i testy kliniczne na całym świecie. Dla wielu osób z urazami kręgosłupa to konkretna nadzieja na odzyskanie sprawności.
Znamy datę kolejnej edycji
Kolejna edycja Wings for Life World Run odbędzie się 10 maja 2026 roku. Zapisy – zarówno na biegi stacjonarne, jak i te z aplikacją – ruszą już w listopadzie 2025. Do tego czasu retransmisję z tegorocznego biegu można obejrzeć na stronie wingsforlifeworldrun.com oraz na darmowej platformie Red Bull TV.
Źródło: Wings for Life, red
fot. Damian Kramski