informacja prasowa
Już dziś stadion im. Zbigniewa Podleckiego w Gdańsku przy ul. Zawodników 1 zapełni się od młodych żużlowców z 10 państw Starego Kontynentu. Tego dnia, we wtorek, o godzinie 17.00 odbędzie się tam pierwszy z trzech tegorocznych finałów Texom European 250cc Pairs Speedway Championship. Wstęp dla kibiców jest wolny.
Będzie to turniej dla żużlowców do 16. roku życia, którzy startują na motocyklach z silnikami o pojemności 250 cc. Ta klasa to ostatni etap przed przesiadką na klasyczny motor żużlowy (500 cc). Tytułu bronić będzie reprezentacja Polski.
Rywalami Biało-Czerwonych będą reprezentacje Czech, Danii, Estonii, Niemiec, Słowenii, Szwecji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii oraz mieszany duet francusko-słowacki. Na gdańskich zawodach rywalizacja o medale Mistrzostw Europy się nie zakończy. Pozostałe dwa finały zaplanowano w Randers (Dania, 16 sierpnia) oraz Krsko (Słowenia, 26 września).
Przed dwoma laty Biało-Czerwoni – jadący w składzie Emil Maroszek, Maksymilian Pawełczak, Kacper Mania – wywalczyli pierwsze w historii złoto tej imprezy (wcześniej miała ona rangę Pucharu Europy).
Rok temu Polacy powtórzyli swój sukces. Pawełczak, a także Maksymilian Kostera i Karol Szmyd okazali się najlepsi w przekroju trzech turniejów. W tym roku trener Kościecha celuje w trzecie z rzędu złoto.
– Na pewno chcemy dobrze zacząć tegoroczną rywalizację. Dobrze znamy tor w Gdańsku, lepiej od rywali, co powinno być dodatkowym atutem. Skład na te zawody wybrałem optymalny, szansę otrzymują zawodnicy, którzy najrówniej spisywali się w tym sezonie. Będą to Dawid Oscenda i Maksymilian Kostera z Unii Leszno oraz Bartosz Byszowski z KS Toruń, który niemal w ostatniej chwili zastąpił kontuzjowanego Jakuba Plutowskiego z Włókniarza Częstochowa. Świadomie nie korzystam z usług Maksymiliana Pawełczaka, choć teoretycznie mógłbym to zrobić. Jednak ten utalentowany zawodnik niech skupia się już na rywalizacji w klasie 500 cc i tam się dalej rozwija. Zapraszamy kibiców do Gdańska – doping na pewno się nam przyda – powiedział trener naszej reprezentacji.
Lista startowa
Grupa 1
Niemcy
Carlos Gennerich
Janek Konzack
Mike Jarczewski
Czechy
Karel Průša
Petr Marek
Szwecja
Casper Appelgren
Tyr Söderblom
Fabian Magnusson
Estonia
Silvar Avi
August Lattik
Dania
Villads Pedersen
Niklas Bager
Grupa 2
Ukraina
Makar Levishyn
Volodymir Skorokhod
Polska
Dawid Oscenda
Maksymilian Kostera
Bartosz Byszowski
Francja/Słowacja
Matys Sambarrey
Marek Ziman
Wielka Brytania
Norman Seth
Archie Rolph
Słowenia
Sven Cerjak
Gregor Zorko
Wstęp na ten turniej dla kibiców jest wolny, w sprzedaży będą jedynie programy zawodów. Serdecznie zapraszamy wszystkich fanów żużla na stadion im. Zbigniewa Podleckiego. Przed nami sporo emocji i kto wie, czy nie będziemy na torze przy ul. Zawodników oglądać przyszłych medalistów mistrzostw świata czy Europy w gronie seniorów.
Tegoroczny regulamin różni się od tego z poprzedniego sezonu. Dziesięć ekip zostanie podzielonych na dwie pięciodrużynowe grupy. Do pierwszej trafili Niemcy, Czesi, Szwedzi, Estończycy oraz Duńczycy. Do drugiej Ukraińcy, Polacy, Brytyjczycy, Słoweńcy oraz duet francusko-słowacki. W sumie odbędą się 23 wyścigi.
Rywalizacja w fazie zasadniczej odbędzie się system każdy z każdym – osobno dla grup 1 i 2. Następnie – po 20 wyścigach – zespoły z trzecich miejsc w grupach wystąpią w Finale C, te z drugich – w Finale B, a najlepsi zmierzą się w Finale A czyli wyścigu, który przesądzi o ostatecznym zwycięstwie w turnieju. W przypadku remisu w wyścigach finałowych – wyżej w klasyfikacji będzie ta para, której zawodnik odniesie zwycięstwo biegowe.