Znów to zrobiła! Faith Kipyegon pobiła własny rekord świata na 1500 m

2 miesięcy temu

Przed rokiem na mityngu Diamentowej Ligi Faith Kipyegon pobiła rekord świata na 5000 m, a dzisiaj (7 lipca) w stolicy Francji powtórzyła ten wyczyn, tyle iż na dystansie 1500 m.

Tempo biegu na mityngu Meeting de Paris od początku było szybkie. Kipyegon pokonała 800 m w morderczym czasie 2:04. Za jej plecami utrzymała się jedynie Australijka Jess Hull. Wielokrotna mistrzyni świata i olimpijska po wycofaniu się pacemakerów pokonała trzecie okrążenie w 60,8 sekundy.

Wbiegając na ostatnie okrążenie Kipyegon przyspieszyła, zwiększyła przewagę nad rywalką i wygrała z czasem 3:49.04. To wynik 0,07 sekundy lepszy od poprzedniego rekordu świata, który Kenijka uzyskała w ubiegłym roku na mityngu w Firenze.

Hull ukończyła bieg na drugim miejscu z czasem 3:50.83, który jest piątym najlepszym wynikiem na liście wszechczasów. Australijka pobiła własny rekord Oceanii. Trzecie miejsce zajęła Laura Muir z rekordem Wielkiej Brytanii 3:53.79.

Kipyegon chce obronić tytuł

Faith Kipyegon to dwukrotna mistrzyni olimpijska na 1500 m. Złote medale przywiozła z Rio de Janeiro (2016) i Tokio (2021). Na koncie ma również cztery tytuły mistrzyni świata – trzy na dystansie 1500 m i jeden na 5000 m.

– Wiedziałam, iż rekord świata jest możliwy, ponieważ niedawno biegłam bardzo gwałtownie w Kenii – powiedziała Faith Kipyegon, która osiągnęła czas 3:53.98 na krajowych olimpijskich eliminacjach. – Przyjechałam tutaj, aby po prostu pobiec swój wyścig i zobaczyć, w jakiej jestem formie przed obroną mojego tytułu na Igrzyskach Olimpijskich – dodała.

Źródło: World Athletics