11 listopada obchodzimy w Polsce Narodowe Święto Niepodległości. Jedną z tradycji związanych z tym dniem jest wywieszanie flag na balkonach, w oknach oraz budynkach. Wiele osób skupia się jedynie na tym, aby umieścić ten symbol w widocznym miejscu, nie zdając sobie sprawy, iż przy okazji może dojść do pewnego rodzaju zaniedbań.
REKLAMA
Zobacz wideo 11 listopada 2022. Kilka minut po 13:00. W Warszawie ustawia się Marsz Niepodległości
11 listopada Święto Niepodległości. Jak prawidłowo wieszać flagę?
Protokół flagowy jasno określa, jak należy postępować z tym symbolem narodowym. jeżeli zostaniemy posądzeni o znieważenie flagi, będzie grozić nam wysoka kara finansowa, a w skrajnych przypadkach może choćby dojść do aresztowania. Zatem, aby zrobić to dobrze, warto zajrzeć do specjalnego przewodnika opublikowanego na stronach rządowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na stan flagi. Nie powinna być ona brudna, wyblakła oraz podarta. Zabronione jest również umieszczanie na niej dodatkowych oznaczeń, rysunków i napisów. Zgodnie z protokołem flaga może pozostawać na maszcie od świtu do zmroku. jeżeli ma wisieć dłużej, powinna zostać odpowiednio oświetlona. Istotne są także jej proporcje, które w naszym kraju wynoszą 5:8. Ponadto flaga musi składać się z dwóch poziomych pasów o tej samej szerokości. jeżeli flaga zostaje zawieszona pod kątem lub poziomo, biały kolor powinien być skierowany w lewą stronę, natomiast na pionowym maszcie flaga Polski musi być wywieszona białym kolorem do góry. Najczęściej wiesza się ją w specjalnym uchwycie pod kątem około 45 stopni w stosunku do ściany budynku, tak aby nie dotykała ziemi lub wody.
Złe wywieszenie flagi to nie tylko kara finansowa. Kodeks karny mówi o ograniczeniu wolności
Według protokołu flaga nie powinna być podnoszona i wywieszana w dni deszczowe oraz przy bardzo silnym wietrze. W przypadku trudnych warunków pogodowych należy zdjąć ją z budynku. jeżeli jednak ulegnie zniszczeniu, powinna zostać spalona. Zasad dotyczących prawidłowego eksponowania symboli narodowych jest naprawdę wiele, a ich ignorowanie może skończyć się poważnymi problemami.
Osoba, która narusza przepisy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze aresztu od 5 do 30 dni albo grzywny od 20 do 5 tys. złotych
- czytamy w art. 49 Kodeksu wykroczeń. Kara finansowa to jednak nie wszystko. Znieważenie flagi narodowej wiąże się również z ryzykiem utraty wolności.
Kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo więzienia do roku
- brzmi art. 137 par. 1 Kodeksu karnego.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.