Warsztat rowerowy w domu zawsze warto założyć, ponieważ za naprawy nie płacisz. Zachęcamy do przemyślenia własnego serwisu i zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu, w którym znajdziesz kompletne wyposażenie.
Dlaczego warto mieć własny serwis rowerów?
Jeśli dużo jeździsz rowerem, musisz od czasu do czasu wykonać naprawę. Nie potrzebujesz odwiedzać serwisu, jeżeli będziesz miał go w domu. Oszczędzasz przez to czas i pieniądze. Doskonałym miejscem na warsztat rowerowy jest garaż. Potrzebujesz niewielkiej powierzchni na narzędzia i stojak oraz smary, oleje, odtłuszczacze do konserwacji jednośladu. Własny serwis rowerowy może stać się Twoją pasją, a jeżeli masz szeroką wiedzę na temat serwisowania pojazdów dwukołowych różnych marek, również sposobem na życie. Stworzenie biznesu wymaga posiadania funduszy i zarejestrowania działalności gospodarczej. Dobrym pomysłem jest świadczenie usług u klientów, szczególnie gdy w okolicy nie ma tego rodzaju warsztatu.
Jak urządzić domowy warsztat rowerowy?
Domowy serwis rowerowy wymaga zakupu m.in. narzędzi do łańcucha i centrowania kół, kluczy, łyżek do opon, obcinaczek do linek i pancerzy. Sprzęt wymaga konserwacji, więc swój warsztat rowerowy musisz wyposażyć w oleje i smary do kół, łożysk sterów, kółeczek przerzutek tylnych, suportu, łańcuchów. Pielęgnacja to podstawa, by jednoślad służył jak najdłużej. Serwisy rowerowe używają również wszelkiego rodzaju odtłuszczaczy do hamulców i środków ochronnych do ram, jak też do czyszczenia oraz pielęgnacji roweru. Przydatne są: pędzle, szczotki i aplikatory do przeprowadzania zabiegów. W domowym serwisie masz możliwość wykonania każdej naprawy, w tym zlikwidowania luzów. Aby ułatwić sobie pracę, zakup stabilny stojak, odpowiedni do modelu roweru.
Co należy do podstawowych czynności serwisowych?
Przed konserwacją powinieneś umyć rower, by usunąć błoto, kurz oraz inne zabrudzenia. Oczywiście pielęgnację powinieneś przeprowadzać za każdym razem, gdy jednoślad tego wymaga. Jest to konieczne w celu zapobiegania uszkodzeniom. Nie tylko błoto, ale i pył jest szkodliwy dla sprzętu. Możesz w tym celu użyć myjki ciśnieniowej Muc-Off Pressure Washe, która jest innowacyjnym urządzeniem. Pozwala dokładnie i bezpiecznie umyć poszczególne elementy, choćby trudnodostępne. Do czyszczenia roweru przeznaczone są środki polerujące, które chronią i pozostawiają lśniący połysk na częściach metalowych, plastikowych oraz gumowych. Poza tym zmniejszają tarcie, m.in. na tylnych amortyzatorach. Silikonowa formuła chroni przed gromadzeniem się brudu. Produkty do czyszczenia i pielęgnacji podzespołów występują w szerokiej ofercie, co pozwala zaopatrzyć się w najwyższej jakości preparaty.
Jak często przeprowadzać serwisowanie roweru?
Jeśli chcesz, by Twój rower był w idealnym stanie, a jazda była bezpieczna, musisz serwisować sprzęt. Jesteś w stanie we własnym zakresie przeprowadzić czynności konserwujące i zająć się naprawą oraz wymianą uszkodzonych elementów. Przeglądy przeprowadzaj przed nadejściem wiosny i późną jesienią, czyli przed i po sezonie. Nie wyjeżdżaj z domu, gdy nie jesteś pewien czy Twój rower jest w idealnym stanie. Serwisuj go dwa razy w roku. Pierwszy raz przed wiosennym wyruszeniem w trasę, a drugi jesienią po zakończeniu sezonu. Przed odstawieniem roweru do garażu czy piwnicy umyj pojazd i przeprowadź smarowanie poszczególnych elementów i naprawę części. Wiosną zrobisz tylko przegląd hamulców, przerzutek, kół, opon, kierownicy itd. Serwis jest niezwykle ważny, ale jeżeli będziesz miał zestaw narzędzi, nic Cię nie będzie kosztował.