19 października we Włoszech podczas Il Golfo dell Isola Trail Race rozpocznie się Wielki Finał Golden Trail World Series. Potrwa aż 4 dni, a biegi kobiet i mężczyzn odbędą się osobno. Zapowiada się bardzo mocne ściganie z mnóstwem czołowych biegaczy trailowych.
Zasady kwalifikacji do Wielkiego Finału
Po sześciu biegach klasyfikacyjnych (Zegama, Marathon du Mont-Blanc, Sierre-Zinal, Dolomyths Run, Pikes Peak Ascent i Mammoth 26K) wyłoniono 30 zawodników, którzy zgromadzili największą liczbę punktów (30 kobiet i 30 mężczyzn). Punktowane były miejsca od 1. do 60. za udział w każdym z biegów klasyfikacyjnych. Maksymalnie można było zdobyć 600 punktów, gdyż do końcowej klasyfikacji wliczają się punkty z 3 biegów klasyfikacyjnych. TOP30 zawodników, czyli łącznie 60 osób otrzymuje zaproszenie na Wielki Finał oraz wsparcie w postaci sfinansowania podróży, zakwaterowania i wyżywienia.
Kto zakwalifikował się do finału?
TOP30 można sprawdzić na stronie GTWS. Listę faworytów otwiera oczywiście Szwajcar Remi Bonnet, który zdobył maksymalną ilość punktów klasyfikacyjnych (600 pkt.) zdecydowanie zwyciężając w Marathon du Mont-Blanc, Pikes Peak Ascent i Mammoth 26K. Niewygrannie przez niego Wielkiego Finału byłoby wielkim zaskoczeniem. Drugi na liście faworytów to także Szwajcar Roberto Delorenzi, który zgromadził 520 punktów, a jego największym osiągnięciem w tegorocznym GTWS było drugie miejsce na Dolomyths Run. Kolejnym mocnym zawodnikiem jest Hiszpan Manuel Merillas (516 pkt.), który zwyciężył na Zegamie i pokonał tam samego Remiego Bonneta. TOP5 zamyka Amerykanin Eli Hemming (514 pkt.) i Kenijczyk Patrick Kipngeno.
Wśród kobiet faworytką jest Amerykanka Sophia Laukli, która tak jak Remi Bonnet do finału przystąpi z kompletem 600 punktów. Jednak w rywalizacji kobiet nie ma aż takiej różnicy punktowej, jak w przypadku mężczyzn, bowiem druga na liście Szwajcarka Judith Wyder zgromadziła aż 588 punktów. Przepaść punktacyjna zaczyna się od trzeciej na liście Hiszpanki Malen Osy (488 pkt.). W finale pojawi się także Norweżka Sylwia Nordskar (472 pkt.), którą zapamiętamy szczególnie z 5. miejsca na Marathon du Mont-Blanc, kiedy na metę wbiegła cała zakrwawiona od krwi lejącej się z rozbitego na trasie nosa. TOP5 zamyka Chinka Miao Yao (463 pkt.).
Polacy w GTWS
Do Wielkiego Finału zakwalifikowało się trzech Polaków: 7. miejsce w TOP30 zajmuje Bartek Przedwojewski (446 pkt.), 16. miejsce Marcin Kubica (351 pkt.), i 20. miejsce Marcin Rzeszótko (312 pkt.).
Jednak to nie koniec Polaków w Wielkim Finale. Bowiem równolegle z Wielkim Finałem GTWS odbędzie się rywalizacja krajowa w ramach Golden Trail National Series (GTNS). Biegacze wyłonieni z dwunastu krajowych serii będą rywalizować na tej samej trasie, ale prowadzony będzie osobny ranking dla biegaczy rywalizujących w ramach GTWS oraz ranking indywidualny GTNS, a także ranking drużynowy GTNS. Z serii krajowej, w ramach której odbywały się biegi w Polsce, Czechach i na Słowacji, do Wielkiego Finału zakwalifikował się Dominik Tabor.
W Wielkim Finale mogą wystartować także biegacze, którzy nie zgromadzili punktów w ramach klasyfikacji GTWS czy GTNS. A takiej zasadzie udział w zawodach weźmie Krzysztof Bodurka. Jedyna różnica polega na tym, iż będzie on klasyfikowany w klasyfikacji generalnej, a nie GTWS.
Jak będzie wyglądał Wielki Finał?
Wielki Finał odbędzie się we Włoszech podczas Il Golfo dell Isola Trail Race. Żeby uwaga kibiców była skupiona w równej mierze na rywalizacji męskiej i damskiej, odbędą się osobne biegi dla kobiet i mężczyzn. Wielki Finał będzie składał się dwóch wyścigów:
- Prolog – bieg na dystansie 8,7 kilometra i 400 metrów przewyższenia. Start odbędzie się w grupach 4-osobowych co minutę. Prolog zostanie rozegrany na dwa dni przed Biegiem Głównym. Bieg kobiet odbędzie się w czwartek 19 października, a mężczyzn w piątek 20 października.
- Bieg Główny – bieg na dystansie 24 kilometrów i 1430 metrów przewyższenia. Kobiety startują w sobotę 21 października, a mężczyźni w niedzielę 22 października.
W Prologu zwycięzcy otrzymają 100 punktów i pierwsza 30-tka klasyfikacji generalnej GTWS po Prologu znajdzie się na pierwszych liniach startu wyścigu finałowego. Miejsce startu z pewnością będzie miało spore znaczenie, ponieważ trasa biegu będzie dość wąska i techniczna, więc wyprzedzanie przeciwników będzie wymagające. W Wielkim Finale zwycięzcy otrzymają 300 punktów.
Do końcowej punktacji, która zadecyduje o tym, kto wygra GTWS 2023, wliczają się punkty z biegów klasyfikacyjnych, z Prologu i z Biegu Głównego, czyli łącznie można zdobyć 1000 punktów.
Nagrody
Uczestnicy GTWS walczą o wysokie nagrody finansowe, które zostaną przyznane aż do miejsca dwudziestego! Za 1. miejsce: 15.000 EUR, 2. miejsce: 10.000 EUR, 3. miejsce: 8.000 EUR, 4. miejsce: 6.000 EUR, 5. miejsce: 4.000 EUR. Za dziesiąte miejsce przewidziano 1.600 EUR, a za 20. miejsce 300 EUR.
W ramach rywalizacji GTNS przewidziano nagrody indywidualne dla TOP3 kobiet i mężczyzn (1.500, 1.250 i 1000 EUR) oraz nagrody dla teamów (3000, 2.400 i 1.800 EUR).
Na Wielkim Finale pojawią się także przedstawiciele bieganie.pl, więc możecie liczyć na relacje na bieżąco.