Sportowy alfabet 2024

1 tydzień temu
Igrzyska Olimpijskie wróciły do Paryża po 100 latach / Źródło: Flickr.com/Pam B-Kelley/CC BY 2.0

Każdy fan sportu znalazł dla siebie coś miłego w 2024 roku. Ponownie mogliśmy podziwiać wspaniałe zmagania w wielu dyscyplinach. Nie zabrakło rekordów i historycznych momentów, również z udziałem polskich sportowców. Natomiast latem byliśmy świadkami dwóch wielkich imprez – Euro i Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

A jak Alonso Xabi, czyli sezon bez ligowej porażki Bayeru Leverkusen

Bask objął „Aptekarzy” w październiku 2022 roku, kiedy zajmowali 17. miejsce w tabeli. Sezon zakończyli na szóstym miejscu z dorobkiem 50 punktów i awansem do Ligi Europy, co pozwoliło zbudować solidną podstawę do walki o wyższe cele. Rok później Alonso świętował, podnosząc paterę za Mistrzostwo Niemiec, nie przegrawszy ani jednego meczu w lidze. Sukces odniósł również w Lidze Europy, w której aż do finałowego starcia nie poniósł porażki. Sezon 23/24 dla Bayeru Leverkusen zapisał się na kartach historii, a powtórzenie go będzie nie lada wyczynem.

B jak Bartosz Zmarzlik

Ponownie nie było żadnego zaskoczenia – Bartosz Zmarzlik po raz trzeci z rzędu, a piąty w karierze został indywidualnym mistrzem świata na żużlu. W cyklu Grand Prix 2024 wygrał trzy rundy (Malilla, Ryga, Toruń), osiem razy stanął na podium i dziewięciokrotnie meldował się w finałach. Drugiego w klasyfikacji Roberta Lamberta wyprzedził aż o 35 punktów. Do wyrównania rekordu dwóch najlepszych zawodników w historii brakuje mu już tylko jednego tytułu. Wszystko wskazuje na to, iż Zmarzlik jest na najlepszej drodze, by zapisać się w dziejach jako najwybitniejszy żużlowiec wszech czasów.

C jak Celtics

Po 16 latach wyczekiwania kibice Boston Celtics wreszcie mogli cieszyć się z triumfu w najlepszej koszykarskiej lidze świata. Nie był to jedyny powód do radości, gdyż zespół ze stanu Massachusetts stał się najbardziej utytułowaną organizacją w historii NBA (18 tytułów). W ten sposób bostończycy zostawili za sobą odwiecznych rywali, Los Angeles Lakers. Zawodnicy Joe Mazzulli wygrali rozgrywki w przekonującym stylu. w okresie zasadniczym mieli najlepszy bilans w całej lidze (64-18), a przez play-offy przeszli jak burza. W seriach rozgrywanych do czterech zwycięstw wygrywali kolejno: 4-1, 4-1, 4-0 i 4-1.

D jak debiut na Igrzyskach

Igrzyska Olimpijskie wciąż się rozwijają, wprowadzając nowe dyscypliny. Mają one za zadanie przyciągnąć kolejnych widzów i zobrazować zmieniające się trendy sportowe. W Paryżu pierwsze kroki stawiał breakdance, zdobywając rozgłos za sprawą „oryginalnych” ruchów tanecznych australijskiej zawodniczki Rachael Gunn, która nie zdobyła punktów za swój występ i została skrytykowana przez opinię publiczną za swoją technikę oraz styl. Na rok 2028 breakdance został skreślony z programu IO w Los Angeles, a możliwą przyczyną tej decyzji mogła być ogólnoświatowa krytyka występu Gunn.

E jak emocjonujący sezon Natalii Kaczmarek

Sezon 2024 był przełomowy dla Natalii Kaczmarek, jednej z najbardziej obiecujących polskich lekkoatletek. Reprezentantka Polski po zdobyciu srebra MŚ (2023) i złota ME, w Paryżu udowodniła swoją wysoką formę, sięgając po brąz Igrzysk Olimpijskich w biegu na 400 m. Uzyskała taki sam czas, jak na ME w Rzymie (48,98 sekund). Poprawiła wtedy 48-letni rekord najbardziej utytułowanej polskiej lekkoatletki, śp. Ireny Szewińskiej. Nie jest to najlepszy wynik z tego sezonu, bo niespełna miesiąc przed Igrzyskami Polka pobiła własny rekord życiowy, ustanawiając go na poziomie 48,90.

F jak fatalny rok Reprezentacji Polski w piłce nożnej

Przywykliśmy do kompromitacji i niepowodzeń naszej kadry, ale ten rok był pod tym względem wyjątkowy. Zmiana trenera, która miała skutkować rewolucją w stylu gry, przyniosła jedynie festiwal… garniturów. Była to jedyna rzecz, z której polski zespół został zapamiętany na Euro. Szybkie pożegnanie z turniejem (w fatalnym stylu) było jedynie początkiem dramatu w wykonaniu drużyny Probierza. Zwycięstwo na inaugurację Ligi Narodów przyniosło złudne nadzieje, gwałtownie zweryfikowane przez cztery porażki i remis, skutkujące spadkiem do dywizji B. Pozytywów szukać na próżno.

G jak gala pełna emocji

Gala Złotej Piłki 2024 przyniosła wiele emocji, przede wszystkim za sprawą reakcji Viníciusa Júniora i jego klubu, Realu Madryt. Głównym bohaterem wieczoru został Rodri, który zdobył nagrodę po fantastycznym sezonie z Manchesterem City i wygranej w Euro 2024. Zaskoczeniem była jednak reakcja Realu, który zbojkotował galę i nie pojawił się na rozdaniu nagród. Klub oraz piłkarze, w tym trener Carlo Ancelotti, wyrazili w ten sposób niezadowolenie z powodu braku głównej nagrody dla Viníciusa, typowanego na kandydata do Złotej Piłki. Dla nich „Złota Piłka już nie istnieje”.

H jak historyczne zwycięstwo Niewiadomej

Katarzyna Niewiadoma wygrała Tour de France Femmes, osiągając największy sukces w swojej karierze oraz w historii kobiecego kolarstwa w Polsce. Polka na metę ostatniego etapu dojechała jako czwarta, ale obroniła przewagę w klasyfikacji generalnej, wygrywając cały wyścig. Najtrudniejszy etap padł łupem Demi Vollering, która straciła w całym wyścigu tylko cztery sekundy do Niewiadomej. Zwycięstwo wiąże się z nagrodą pieniężną – 50 tysięcy euro za wygranie klasyfikacji generalnej. To jednak 10 razy mniej niż dla triumfatora męskiego wyścigu.

I jak imponujący sukces Verstappena

Max Verstappen osiągnął niesamowity wynik, zdobywając czwarte mistrzostwo świata w Formule 1. Holenderski kierowca Red Bull Racing przypieczętował swoje zwycięstwo piątym miejscem w GP Las Vegas, co zapewniło mu tytuł na dwie rundy przed końcem sezonu. Verstappen dołączył do elitarnego grona sześciu kierowców, którzy zdobyli co najmniej cztery mistrzostwa, obok Michaela Schumachera, Lewisa Hamiltona, Juana Manuela Fangio, Sebastiana Vettela i Alaina Prosta. Z przewagą 80 punktów nad Lando Norrisem po 23 rozegranych rundach (z 24 łącznie) Holender zdominował kolejny sezon F1.

J jak Jannik Sinner

W 2024 roku Włoch dość niespodziewanie wyrósł na najlepszego tenisistę świata, osiągając poziom, który zaskoczył wielu ekspertów. Zdobył osiem tytułów ATP, w tym triumfował w Australian Open, US Open oraz ATP Finals w Turynie. Sinner nie przegrywając choćby jednego seta w turnieju, stał się pierwszym Włochem, który wygrał finały ATP. W listopadzie poprowadził reprezentację Włoch do triumfu w Pucharze Davisa. Jego gra na kortach twardych była niemal nie do zatrzymania. Był to przełomowy sezon, który zakończył z imponującym bilansem meczów 73–6. Od 10 czerwca nieprzerwanie lideruje w rankingu ATP.

K jak „Królewscy”

Sezon 2023/24 był dla Realu Madryt wyjątkowy. „Królewscy” zakończyli go w wielkim stylu, triumfując w finale Ligi Mistrzów na Wembley, gdzie 1 czerwca pokonali Borussię Dortmund 2:0. Po bezbramkowej pierwszej połowie Real pokazał mistrzowską klasę – gole Carvajala w 74. i Viníciusa Juniora w 83. minucie zapewniły mu wygraną. Drużyna Carlo Ancelottiego przeszła przez całą edycję bez porażki, udowadniając, iż zasługuje na miano najlepszej w Europie. To już 15. triumf Realu w tych elitarnych rozgrywkach, co jeszcze bardziej umacnia jego status najbardziej utytułowanego klubu w historii Ligi Mistrzów.

L jak legenda

Takim mianem bezapelacyjnie należy określić Rafaela Nadala, który zapracował na nie już dobre kilka lat temu. Niestety dla kibiców tenisa w listopadzie stało się to, na co zanosiło się od co najmniej kilku miesięcy. Tenisista z Majorki na ostatnim etapie kariery zmagał się z licznymi kontuzjami, przez które opuszczał kolejne turnieje. przez cały czas wygrał łącznie 22 turnieje wielkoszlemowe, a ostatni raz dokonał tego w 2022 roku w ukochanym Paryżu. Większą liczbą tytułów wielkoszlemowych może pochwalić się tylko Novak Djoković. Swój ostatni mecz Hiszpan rozegrał 19 listopada w ramach Pucharu Davisa.

Wyczyny sportowych ikon oraz międzynarodowe zmagania na najwyższym poziomie, rok 2024 był w sporcie pełen emocji / Źródło: kolaż własny/Wikimedia Commons

Ł jak łamiąca wszelkie bariery

Simone Biles to jedna z najwybitniejszych gimnastyczek XXI wieku. Debiutując na igrzyskach w Rio w 2016 roku, zdobyła cztery złote medale, ustanawiając nowe standardy w gimnastyce. W Tokio w 2021 roku zmagała się z wyzwaniami mentalnymi, wycofując się z kilku konkurencji. Dla fanów była to odważna decyzja. W Paryżu Biles osiągnęła niesamowity sukces, zdobywając trzy złote medale – w wieloboju, drużynowo i na trampolinie. Na koncie ma już 11 medali olimpijskich, w tym siedem złotych, dwa srebrne i dwa brązowe, zapisując się na kartach historii nie tylko amerykańskiego, ale również światowego sportu.

M jak Mistrzostwa Europy

Czerwiec i lipiec były dla kibiców futbolu wyjątkowe. Mogli bowiem śledzić, jak ich reprezentanci radzą sobie w prestiżowym Euro 2024. Triumfujący Hiszpanie należeli do ścisłego grona faworytów. Potwierdzili to, będąc jedną z niewielu drużyn grających w tak atrakcyjnym dla oka stylu. Ich finałowi rywale – Anglicy – byli tego dokładnym przeciwieństwem, wpierw „przepychając” mecze w grupie, a następnie przechodząc do kolejnych etapów po dogrywce czy też serii rzutów karnych (półfinał wygrali po 90 minutach), by ostatecznie zostać zweryfikowanymi w finale. Futbol zdecydowanie nie wrócił do domu.

N jak Niels Frederiksen

Latem, po najgorszym sezonie Lecha Poznań od 2021 roku, do klubu trafił duński trener Niels Frederiksen. Bilans ośmiu zwycięstw w pierwszych 10 ligowych meczach pozwolił „Lechitom” zająć pozycję lidera, której nie oddali od 25 sierpnia i triumfu nad Pogonią Szczecin. Pozostaną na niej co najmniej do lutego, gdy Ekstraklasa wróci po zimowej przerwie. Atrakcyjny i ofensywny styl gry „Kolejorza” połączony z żelazną defensywą sprawiły, iż drużyna Duńczyka na półmetku rozgrywek miała najlepszy bilans bramkowy w lidze, co daje kibicom nadzieję na powrót ich ukochanego klubu na adekwatne tory.

O jak Ola Mirosław

Aleksandra Mirosław osiągnęła historyczny sukces na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu, zdobywając złoty medal w konkurencji wspinaczki sportowej na czas. Mirosław, specjalizująca się w tej dyscyplinie, ustanowiła nowy rekord świata (6,06 sekundy). Finałowy dystans pokonała w zaledwie 6,10 sekund, co pozwoliło jej wyprzedzić Chinkę Lijuan Deng i sięgnąć po upragnione złoto. To monumentalne osiągnięcie przyszło po czwartej pozycji na Igrzyskach w Tokio w 2021 roku. W Paryżu udało jej się jednak zrealizować marzenie, stając się pierwszą w historii, która zdobyła medal olimpijski w tej konkurencji.

P jak Paryż, który na przełomie lipca i sierpnia po 100 latach znów stał się światową stolicą sportu

Klasyfikację medalową XXXIII Letnich Igrzysk Olimpijskich wygrały Stany Zjednoczone, których reprezentanci zdobyli łącznie 126 medali (w tym 40 złotych). Kolejne lokaty należały do: Chin, Japonii, Australii i Francji. Polska uplasowała się na 42. pozycji z dorobkiem 10 medali (jeden złoty, cztery srebrne, pięć brązowych). Sportowców z całego świata gościły wspaniałe sportowe obiekty, ale też kultowe paryskie lokalizacje. Dodało to dodatkowej magii i tak już emocjonującym zmaganiom.

R jak Roland Garros

To już prawdziwa dominacja Igi Świątek na paryskich kortach. Po raz trzeci z rzędu, a czwarty w karierze, Polka odniosła spektakularny triumf w wielkoszlemowym French Open. W tegorocznym finale Świątek w dwóch setach pokonała Włoszkę Jasmine Paolini 6:2 i 6:1, odnosząc 21. zwycięstwo z rzędu na kortach Rolanda Garrosa. Jedynego seta straciła w meczu drugiej rundy z Naomi Osaką, kiedy to przegrywała już 2:5 w trzecim secie, by ostatecznie wygrać w nieprawdopodobny sposób. Ogólny bilans Igi we French Open to 35 zwycięstw i tylko dwie porażki. Niech ta wspaniała passa trwa jak najdłużej!

S jak Szeremeta Julia

Polska pięściarka zdobyła srebrny medal w boksie na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w kategorii do 57 kg. Została pierwszą Polką w historii na podium olimpijskim w tej dyscyplinie, a jej sukces był pierwszym medalem dla polskiego boksu od 1992 roku. W finale walczyła z Lin Yu-ting z Tajwanu, przegrywając na punkty, ale jej determinacja i odwaga zyskały ogromne uznanie. Szeremeta jest nie tylko obiecującą bokserką, ale służy też w Wojsku Polskim. Jej sukces inspiruje nowe pokolenie sportowców, a sama Julia zapowiada, iż w Los Angeles 2028 powalczy o złoto, przynosząc jak największą dumę Polsce.

T jak trofeum Jagiellonii Białystok

„Duma Podlasia” w maju pierwszy raz w swojej historii zdobyła Mistrzostwo Polski. Zespół, który jeszcze rok wcześniej długo bronił się przed spadkiem z ligi, zaliczył imponującą metamorfozę. Zasługa w tym zaledwie 32-letniego trenera Adriana Siemieńca, który uczynił z Jagiellonii nie tylko skuteczny, ale też bardzo widowiskowo grający zespół. Po tegorocznej części sezonu można jednoznacznie stwierdzić, iż białostoczanie nie zmarnowali tego sukcesu. Awansowali bowiem do Ligi Konferencji, gdzie zanotowali świetny start. Natomiast po 17 kolejkach ligowych byli na podium w Ekstraklasie.

U jak uznanie, jakim od lat w lekkoatletycznym świecie cieszy się Armand Duplantis

Szwed na tyle zdominował konkurs skoku o tyczce, iż podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu nie zastanawiano się, kto wygra. Przedmiotem rozważań było to, czy Duplantis ustali rekord świata, a jeżeli tak, to jaką wysokość osiągnie. Odpowiedź okazała się twierdząca. Szwed pokonał wysokość 6,25 metra i drugi raz w karierze zdobył olimpijskie złoto. Na tym jednak nie koniec tegorocznych sukcesów Duplantisa. Podczas Memoriału Kamili Skolimowskiej na Stadionie Śląskim w Chorzowie poprawił rekord świata, ustanawiając go na wysokość 6,26 metra.

W jak Wisła Kraków z Pucharem Polski

Mimo braku awansu do Ekstraklasy, powodów do euforii kibice „Białej Gwiazdy” mieli ponad miarę. Łatwa drabinka w Pucharze Polski z pewnością przyczyniła się do awansu Wisły do finału, ale trofeum za darmo się nie dostaje. Wygrana w dogrywce 2-1 nad Pogonią na pewno przejdzie do historii jako jeden z bardziej nieoczekiwanych triumfów w tych rozgrywkach. Pucharowe zwycięstwo dało Wiśle przepustkę do gry w eliminacjach do europejskich pucharów, w których jej przygoda dobiegła końca dopiero w ostatniej rundzie kwalifikacyjnej. To był z pewnością dobry rok dla kibiców z ulicy Reymonta.

Y jak „You’ll Never Walk Alone”

Tak brzmi najbardziej znany fragment hymnu Liverpoolu, który wybrzmiewa przed każdym meczem tego zespołu na Anfield. Bez wątpienia z tymi słowami w sercu do końca życia będzie kroczył Jürgen Klopp. Niemiecki szkoleniowiec w maju po prawie dziewięciu latach pożegnał się z Liverpoolem. Tym samym zakończyła się wspaniała era w najnowszej historii zespołu z Merseyside. Klopp przywrócił Liverpool do ścisłej angielskiej i europejskiej czołówki, tworząc niesamowitą więź z kibicami. Oto, żeby nie zaprzepaścić tego dziedzictwa, dba Arne Slot, który zaliczył imponujący start jako sukcesor Niemca.

Z jak zaprzepaszczone szanse Arsenalu

Wydaje się, iż lepszy sezon niż 2023/24 dla „Kanonierów” długo nie nadejdzie. Wyraźna przewaga punktowa nad Manchesterem City – już na półmetku rozgrywek – nie wystarczyła, by Arsenal zakończył je z mistrzostwem. Porażki z: Fulham (1-2), West Hamem (0-2) i dwa razy z Aston Villą (0-1, 0-2) to rezultaty, których drużyna Pepa Guardioli nie wybacza. „Kanonierzy” byli zatem zmuszeni kolejny raz uznać wyższość „Obywateli”, podnoszących puchar za Mistrzostwo Anglii, a sami zadowolić się drugą pozycją. Szkoda, bo obecny sezon dla drużyny Artety nie maluje się póki co w kolorowych barwach.

Szymon BERNAŚ

Damian BIEGAŃSKI

Igor DZIEDZIC

Weronika SZCZUKIEWICZ

Idź do oryginalnego materiału