– Łączą Państwo to, co w sporcie i nauce jest najważniejsze – pasję oraz konsekwencję w jej realizacji. Potrafią Państwo również trudne sytuacje zamieniać w sukces. Chylę przed Państwem czoła – powiedział prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, podczas obchodów 100-lecia udziału polskich sportowców Niesłyszących w Igrzyskach Głuchych. Uroczystość odbyła się 6 grudnia w Auditorium Maximum na kampusie UW przy Krakowskim Przedmieściu. Polski Związek Sportu Niesłyszących wręczył rektorowi Uniwersytetu Warszawskiego wyróżnienie.
6 grudnia w Auditorium Maximum na kampusie UW przy Krakowskim Przedmieściu odbyła się uroczystość jubileuszowa z okazji 100-lecia udziału polskich sportowców Niesłyszących w Igrzyskach Głuchych oraz 100-lecia działalności Międzynarodowego Komitetu Sportu Głuchych. W latach 1924–2022 polscy sportowcy Niesłyszący zdobyli 209 medali, wystąpili 837 razy w Igrzyskach Głuchych. Dla porównania: w tym samym czasie w Igrzyskach Olimpijskich wzięło udział 3648 sportowców, którzy zdobyli 298 medali.
– Łączą Państwo to, co w sporcie i nauce jest najważniejsze – pasję oraz konsekwencję w jej realizacji. Potrafią Państwo również trudne sytuacje zamieniać w sukces. Chylę przed Państwem czoła, zarówno jako rektor Uniwersytetu Warszawskiego, jak i prezes Akademickiego Związku Sportowego. Jestem dumny, iż na UW prowadzimy pierwszy i jedyny w kraju kierunek filologia Polskiego Języka Migowego. Proszę pamiętać, iż uczelnia jest dla Państwa zawsze otwarta. Zapewniam jednocześnie o stałym wsparciu ze strony UW i AZS – powiedział prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW.
Odznaczenia za zasługi
W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele UW, Polskiego Związku Sportu Niesłyszących (PZSN), doradczyni prezydenta RP ds. osób z niepełnosprawnością, wojewoda mazowiecki, a także sportowcy i działacze. Dr Adam Szulc z Instytutu Kultury Fizycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy przedstawił historię występów Polaków na Igrzyskach Głuchych. Wręczono również odznaczenia i medale zasłużonym na rzecz rozwoju sportu Niesłyszących: Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi nadane przez prezydenta RP, Złote, Srebrne i Brązowe Odznaki nadane przez ministra sportu i turystyki, a także nagrody z okazji 100-lecia udziału Polaków w Międzynarodowym Ruchu Sportowym Niesłyszących.
Tytuł Honorowego Członka PZSN otrzymał Mieczysław Grajek (odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju sportu osób Niesłyszących).
PZSN uhonorował również rektora UW prof. Alojzego Z. Nowaka, dziękując za zaangażowanie we wspieranie rozwoju sportu Niesłyszących.
Wydarzeniami towarzyszącymi były Gale Mistrzów Sportu Niesłyszących PZSN 2023 i 2024 i wystawa Kalendarium 100-lecia Polskiego Ruchu Sportowego Niesłyszących.
Z okazji 100-lecia Polskiego Ruchu Sportowego Niesłyszących została wydana książka Kronika 100-lecia sportu głuchoniemych, głuchych i niesłyszących w Polsce. Tom 1 autorstwa dr Adama Szulca.
Zapis transmisji wydarzenia jest dostępny na kanale YouTube PZSN >>