Rekordowa Królewska Triada Biegowa. 15000 zawodników na mecie

5 miesięcy temu

Cracovia Maraton, Bieg Trzech Kopców i Cracovia Półmaraton Królewski – to imprezy, które składają się na wyjątkową Królewską Triadę Biegową, która w 2023 roku była szczególnie udana. Triada zgromadziła jedną z największych frekwencji w swojej historii i wiele wskazuje na to, iż przyszły rok będzie jeszcze bardziej okazały.

Przystanek pierwszy: Maraton Wielki

Królewska Triada Biegowa rozpoczęła się na dobre 23 kwietnia. O godzinie 9:00 z Rynku Głównego wystartował jubileuszowy 20. Cracovia Maraton. Trasa „z historią w tle” wiodła przez najsłynniejsze krakowskie zabytki. Do rywalizacji przystąpiło ponad 5000 zawodników. W tej doborowej obsadzie znalazło się wielu biegaczy z zagranicy. Krakowski bieg jest najbardziej międzynarodowym maratonem w Polsce. W międzynarodowym gronie zobaczyliśmy przedstawicieli 41 państw:

• Europa: Polska, Hiszpania, Słowacja, Wielka Brytania, Ukraina, Niemcy, Dania, Finlandia, Włochy, Szwecja, Francja, Belgia, Białoruś, Łotwa, Holandia, Grecja, Czechy, Węgry, Irlandia, Norwegia, Rumunia, Portugalia, Szwajcaria, Estonia, Chorwacja, Luksemburg, Litwa, Cypr,
  • Azja: Azerbejdżan, Chiny, Izrael, Katar, Arabia Saudyjska,
  • Ameryka Południowa: Argentyna, Brazylia, Wenezuela, Chile,
  • Ameryka Północna: Stany Zjednoczone, Meksyk,
  • Afryka: Kenia,
  • Australia: Australia

Zachęcamy do obejrzenia relacji wideo z 20. Cracovia Maraton TUTAJ.

Zgodnie z oczekiwaniami rywalizację zdominowali zawodnicy z Kenii, którzy zajęli pierwsze sześć miejsc. Wygrał Lani Rutto (02:17:05), drugi był zwycięzca sprzed roku David Kiprono Metto (02:18:13), a trzecie miejsce zajął Ezekiel Kipkorir (02:20:27). Na piątej pozycji znalazł się trzykrotny triumfator krakowskiego maratonu Cosmas Mutuku Kyeva. Najlepszy z Polaków był Mateusz Mrówka, który dobiegł do mety na siódmej pozycji z czasem 02:28:15.

Wśród pań udało się zatrzymać afrykańską dominację. Zwyciężyła Litwinka Lina Kiriliuk (02:42:25), którą kibice mogą pamiętać z występu na Mistrzostwach Świata w Półmaratonie w Gdyni. Za nią była Kenijka Ruth Chemisto Matebo (02:44:24), a trzecie miejsce zajęła najlepsza z Polek Ewa Jagielska (02:44:39). Kilka miesięcy później podopieczna trenera Wojciecha Kopcia wygrała Maraton Warszawski. Dodajmy, iż tydzień przed startem w Krakowie Jagielska zajęła drugie miejsce podczas maratonu w Łodzi. Kompletne wyniki 20. Cracovia Maraton znajdują się TUTAJ.

Tegoroczny maraton w Krakowie zgromadził o ponad 2000 więcej osób niż w roku 2022. Najstarszym zawodnikiem, który ukończył maraton w Krakowie, był Czesław Mędrala. 77-letni biegacz dobiegł w czasie 05:09:34. Organizatorzy maratonu nie zapomnieli o zawodnikach na wózkach. Wśród nich najlepszy był trzykrotny mistrz paraolimpijski Rafał Wilk. Uhonorowano też uczestników, którzy brali udział we wszystkich 20. edycjach maratonu w Krakowie. Z tej okazji organizatorzy przygotowali specjalne, multimedialne wydawnictwo, w którym wspominają dotychczasowe edycje krakowskiego maratonu. Opowieści i historie osób związanych od lat z imprezą, a także medale, koszulki, plakaty, garść statystyk. To wszystko zostało zebrane w tej publikacji.

Dzień przed biegiem głównym odbyły się wydarzenia towarzyszące – Igrzyskowy Bieg Nocny na 10 km, 16. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego i 16. edycja Cracovia Maraton na Rolkach. Bieg na 10 km stanowił promocję dla Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023, które rozgrywano w czerwcu i lipcu. To właśnie podczas biegu oficjalnie zaprezentowano symbol igrzysk, czyli Ogień Pokoju. Fotogaleria z wydarzenia autorstwa Szymona Gruchalskiego.

Następna stacja: Od Kraka do marszałka

Bardziej przełajowy charakter ma drugi z biegów Królewskiej Triady Biegowej. 24 września Kraków był organizatorem PGE Energia Ciepła 16. Biegu Trzech Kopców. To wyjątkowa impreza nie tylko ze względu na trasę, ale też nietypowy dystans liczący około 13 kilometrów. Tak, jak w przypadku maratonu, tak i tutaj organizatorzy chcieli pokazać piękno i wizytówki stolicy Małopolski. Bieg wystartował o 10:30 pod Kopcem Krakusa, a dokładnie na Wzgórzu Lasoty, usytuowanym na 271 metrze nad poziomem morza. Następnie biegacze przez bulwary wiślane udali się w stronę Kopca Kościuszki, skąd ruszyli w kierunku mety – Kopca Piłsudskiego. Zobacz Fotogalerie z biegu.

Tę malowniczą trasę pokonało prawie 3000 osób, zawodników z ponad 20 różnych krajów. Zwycięzcą okazał się broniący tytułu David Kiprono Metto (44:02). Jako drugi do Kopca Piłsudskiego dobiegł jego rodak Laban Cheruiyot (45:07), a podium uzupełnił Ukrainiec Oleh Bondarchuk (50:53). Tuż za podium był Tomasz Kawik (51:38).

W klasyfikacji pań również triumfowała Kenia. Zwycięstwo odniosła Philice Cheboriot Kipkerio (51:49). Siedem sekund straty miała do niej Ukrainka Lilia Fisikovici (51:56), a ponad minutę straciła kolejna z Kenijek Rabecca Chepkwemoi (52:56). Najlepsza z Polek zajęła piąte miejsce. Była to Agnieszka Cader (56:00). Filmowe podsumowanie wydarzenia znajduje się TUTAJ.

Dodajmy, iż osoby niepełnosprawne, a także zawodnicy, którzy ukończyli wszystkie dotychczasowe Biegi Trzech Kopców, mogli za darmo wystartować w tegorocznej edycji. 50% zniżki na opłatę startową mieli też posiadacze Krakowskiej Karty Rodzinnej.

Stacja końcowa: Połówka z królami

Największy tłum startujących zgromadził 9. Cracovia Półmaraton Królewski. Mimo, iż to najmłodsza impreza w tym gronie, to już cieszy się bardzo dużym uznaniem wśród biegaczy. Półmaraton pokonało ponad 7500 zawodników, co jest piątym najlepszym wynikiem w Polsce, jeżeli chodzi o biegi uliczne w 2023 roku. Impreza, która odbyła się 8 października wystartowała sprzed TAURON Areny Kraków. Także w tym przypadku trasa wiodła przez architektoniczne perełki miasta, takie jak Wawel czy Sukiennice.

Meta znajdowała się na płycie głównej TAURON Areny Kraków. Pierwszym, który ją przekroczył był Erick Leon Ndiema (1:02:14). Na pozostałych miejscach podium stali jego rodacy – Kennedy Kimutai Kaptila (1:02:14) i Benard Kipkorir Koros (1:03:02). Najlepszy z Polaków Mateusz Kaczor zajął czwarte miejsce (1:04:14).

W kategorii kobiet zwyciężyła 25-letnia Kenijka Hilda Jelagat Kiptum (1:12:51). Nasza zawodniczka Monika Jackiewicz zajęła drugie miejsce (1:13:18) i wyprzedziła kolejną z Kenijek Glorius Jepkirui (1:13:45).

Jako ciekawostkę można dodać, iż 9. Cracovia Półmaraton Królewski stanowił jednocześnie mistrzostwa Polski fizjoterapeutów, nauczycieli i leśników. Dzień wcześniej odbył się bieg „Piątka dla krakowskiego sportu” oraz biegi dla dzieci i młodzieży, czyli Mini Melts Kraków Run. Zadbano też o panel edukacyjny. Przed imprezą można było posłuchać grona ekspertów, którzy mówili m.in. o zdrowym odżywianiu i psychologii sportowej. Zachęcamy do obejrzenia relacji wideo z 9. Cracovia Półmaratonu Królewskiego TUTAJ.

Nowe królestwo 2024

Wszystkie trzy imprezy, które odbyły się w ramach Królewskiej Triady Biegowej, zanotowały przypływ biegaczy w stosunku do 2022 roku. Maraton, Bieg Trzech Kopców i półmaraton ukończyło w sumie ponad 15 000 zawodników. Patrząc na światowe oraz polskie trendy możemy przypuszczać, iż kolejna edycja będzie się cieszyć jeszcze większą popularnością.

Motywem przewodnim Królewskiej Triady Biegowej 2024 są silne, unikatowe charaktery, które nie stawiają sobie granic. Przed sobą mają wyzwania i cele. Tak właśnie postrzegamy wszystkich naszych biegaczy i biegaczki” – tak organizatorzy zapowiadają kolejną edycję wyścigów.

Kalendarz Królewskiej Triady Biegowej 2024:

• 21 kwietnia – Cracovia Maraton
  • 22 września – Bieg Trzech Kopców
  • 6 października – Cracovia Półmaraton Królewski

Zapisy na 21. Cracovia Maraton są już otwarte. Szczegóły znajdziecie TUTAJ.

Organizatorami Królewskiej Triady Biegowej są Gmina Miejska Kraków i Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie.