PŚ w Lillehammer. Dzień z zawodami na skoczni dużej (listy startowe)

4 miesięcy temu

W sobotnim konkursie indywidualnym swoją pozycję w klasyfikacji generalnej umocnił Austriak Stefan Kraft. Z kolei u pań pierwszą liderką Pucharu Świata została Japonka Yuki Ito. Zaplanowane w Norwegii zmagania na olimpijskich skoczniach Lysgaardsbakken przeniosą się dzisiaj na większą z nich (HS140). Niedziela w Lillehammer rozpocznie się bowiem od poprzedzonej kwalifikacjami, drugiej w okresie rywalizacji kobiet. Następnie na tym samym obiekcie o kolejne pucharowe punkty zawalczą mężczyźni.

Najlepsze zawodniczki globu rozpoczęły walkę o Kryształową Kulę. W premierowym konkursie edycji 2023/2024 Pucharu Świata kobiet zwyciężyła Yuki Ito. Japonka na skoczni normalnej uzyskała 90,5 oraz 94 m odległości, co przełożyło się na łączny wynik 244,6 pkt. Notę o 1,9 pkt wyższą niż uzyskała reprezentantka Francji Josephine Pagnier. Na trzeciej pozycji uplasowała się Kanadyjka Alexandria Loutitt.

Sobotnie zawody mężczyzn umocniły pozycję dotychczasowego lidera klasyfikacji generalnej, Stefana Krafta. Austriak w drugim konkursie w Lillehammer dał popis swoich umiejętności nie tylko po raz kolejny sięgając po zwycięstwo, ale również za sprawą rekordowej w historii cyklu noty punktowej na normalnej skoczni wynoszącej 296,7 pkt. Z pięcioma “oczkami” straty do prowadzącego miejsce na drugim stopniu podium wywalczył reprezentant Niemiec Andreas Wellinger. Czołówkę uzupełnił Daniel Tschofenig.

Ośmioro reprezentantów Polski przed kolejną szansą

Nadeszła niedziela, a wraz z nią kolejna okazja, by powalczyć o jak najwyższe lokaty w konkursie. Na starcie kwalifikacji ponownie ujrzymy łącznie ośmioro Polaków. Poprzednie w komplecie przeszła męska część drużyny, natomiast u pań przed szansą na zdobycie pierwszych pucharowych punktów stanęła tylko Anna Twardosz.

Niestety, same zawody nie ułożyły się pomyślnie dla Biało-Czerwonych. Jedyna reprezentantka w konkursie zakończyła zmagania już na pierwszej serii, zajmując ostatecznie trzydziestą dziewiątą pozycję- wyprzedzając jedynie zdyskwalifikowaną Natalie Eilers z Kanady.

Najlepiej wśród mężczyzn spisał się tym razem dwudziesty trzeci Paweł Wąsek. Lokatę niżej sklasyfikowany został Piotr Żyła. Miejsce dwudzieste ósmę zajął Kamil Stoch. Sztuka awansu do drugiej serii nie powiodła się Aleksandrowi Zniszczołowi oraz, ku zaskoczeniu kibiców, Dawidowi Kubackiemu.