Polska wciąż liderem w rankingu FIVB. Awans Rosjan pomimo… braku gry

10 miesięcy temu

W najnowszym zestawieniu rankingu FIVB siatkarze reprezentacji Polski w dalszym ciągu są wyraźnymi liderami. Co ciekawe, awans o jedną lokatę zanotowała reprezentacji Rosji, która ostatni oficjalny mecz rozegrała prawie dwa lata temu.

Polacy wciąż liderami rankingu FIVB

Siatkarze reprezentacji Polski udanie rozpoczęli zmagania w tegorocznej edycji Ligi Narodów. Na początek rywalizacji drużyna Nikoli Grbicia wygrała 3:1 z Francją, a następnie stoczyła dwa emocjonujące pięciosetowe pojedynki. W obu jednak okazywała się lepsza – wygrywała po 3:2 z Iranem i Bułgarią.

Co ciekawe, oba zwycięstwa po pięciu setach nie dały polskim siatkarzom zbyt imponującego zastrzyku punktowego w rankingu FIVB, bowiem do ich konta dodano zaledwie 0,01 punktu. Mimo to wciąż pewnie prowadzą na światowej liście, mając aktualnie 395,78 punktu.

Poland France

In a duel between two of the best teams in the world, Poland prevailed in 4 sets against the reigning VNL champions.

#volleyball #VNL2023 pic.twitter.com/vUTxlkNZW9

— Volleyball World (@volleyballworld) June 8, 2023

Awans Rosji pomimo braku gry

Dość absurdalnie może brzmieć fakt, iż awans w światowym rankingu zanotowała reprezentacja Rosji, która swój ostatni międzynarodowy mecz rozegrała we wrześniu 2014 roku. Po porażce 0:3 z Polską w ćwierćfinale mistrzostw Europy straciła 7,58 punktu.

Mimo tak długiej przerwy w grze, Rosjanie przesunęli się w rankingu FIVB z piątej na czwartą pozycję. Wszystko za sprawą dwóch porażek Włochów w Lidze Narodów (0:3 z Argentyną i USA). Odjęto im za to niemal 26 punktów, co sprawiło, iż osunęli się na piątą lokatę.