Polska wciąż liderem w rankingu FIVB. Awans Rosjan pomimo… braku gry

Aktualizacja: 11 cze 2023, 13:46
10 cze 2023, 13:43

W najnowszym zestawieniu rankingu FIVB siatkarze reprezentacji Polski w dalszym ciągu są wyraźnymi liderami. Co ciekawe, awans o jedną lokatę zanotowała reprezentacji Rosji, która ostatni oficjalny mecz rozegrała prawie dwa lata temu.

Polacy wciąż liderami rankingu FIVB

Siatkarze reprezentacji Polski udanie rozpoczęli zmagania w tegorocznej edycji Ligi Narodów. Na początek rywalizacji drużyna Nikoli Grbicia wygrała 3:1 z Francją, a następnie stoczyła dwa emocjonujące pięciosetowe pojedynki. W obu jednak okazywała się lepsza – wygrywała po 3:2 z Iranem i Bułgarią.

Co ciekawe, oba zwycięstwa po pięciu setach nie dały polskim siatkarzom zbyt imponującego zastrzyku punktowego w rankingu FIVB, bowiem do ich konta dodano zaledwie 0,01 punktu. Mimo to wciąż pewnie prowadzą na światowej liście, mając aktualnie 395,78 punktu.

Awans Rosji pomimo braku gry

Dość absurdalnie może brzmieć fakt, że awans w światowym rankingu zanotowała reprezentacja Rosji, która swój ostatni międzynarodowy mecz rozegrała we wrześniu 2014 roku. Po porażce 0:3 z Polską w ćwierćfinale mistrzostw Europy straciła 7,58 punktu.

Mimo tak długiej przerwy w grze, Rosjanie przesunęli się w rankingu FIVB z piątej na czwartą pozycję. Wszystko za sprawą dwóch porażek Włochów w Lidze Narodów (0:3 z Argentyną i USA). Odjęto im za to niemal 26 punktów, co sprawiło, że osunęli się na piątą lokatę.