Polska toruje drogę do organizacji Igrzysk Olimpijskich Warszawa 2040 dzięki nowej, kompleksowej strategii

biegowelove.pl 3 tygodni temu
Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras prezentuje Strategię Rozwoju Sportu Warszawa 2040 w Kancelarii Premiera w stolicy 25 października 2024 r. (© Ministerstwo Sportu i Turystyki)

Polska w piątek włączyła się w olimpijski wyścig, omijając kontrowersyjną kampanię na rok 2036 i walcząc o kolejną edycję 2040.

Strategia zaprezentowana przez Ministra Sportu i Turystyki Sławomira Nitrasza, nazwana „Warszawa 2040”, ma na celu opracowanie nowych planów rozwoju sportu w kraju, które zapewnią mu pozycję kandydata do igrzysk olimpijskich. Inwestując więcej w infrastrukturę, szkolenia i rozwój oddolny, Netras ma nadzieję przyciągnąć uwagę kierownictwa Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) przy wyborze gospodarza w roku 2040.

Ministerstwo zostało otwarte Przetargi publiczne Na prace planistyczne, które mają zakończyć się na początku 2026 r. Minister ma nadzieję, jeżeli się powiedzie, rozpocząć formalny dialog z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim w celu złożenia ofert na organizację igrzysk w 2040 r. w stolicy.

„Musimy zbudować narodową strategię rozwoju sportu” – powiedział Nitras grupie ponad 200 dyrektorów sportowych oraz olimpijczyków i paraolimpijczyków w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, przedstawiając plany.

„Ta strategia nazywa się Warszawa 2040, ale tak naprawdę nie jest to strategia organizacji Igrzysk, to strategia zmiany polskiego sportu w taki sposób, aby Igrzyska w Polsce były możliwe. Nie mamy barier organizacyjnych i finansowych bariery strukturalne oraz pewne bariery infrastrukturalne i społeczne, które musimy pokonać, aby móc działać dalej”.

Polska wróciła do olimpijskiego wyścigu ofert, którego celem jest teraz rok 2040 lub 2044

Według ministerstwa Polska wydaje na sport około 1% swojego budżetu, a Nitras uważa, iż ​​to powinno wystarczyć na przygotowanie kraju do igrzysk olimpijskich.

„To naprawdę duże pieniądze” – stwierdził.

„Możemy więc zadać pytanie nie to, czy stać nas na gry, ale dlaczego jeszcze nie stać nas na gry. Mamy naprawdę dobre budżety, ale wydajemy te pieniądze nieefektywnie i to jest zadanie przed nami. A jeżeli chodzi o pieniądze, to „Kiedy środki publiczne są wydawane na sport, nie pozostajemy daleko w tyle za bogatymi krajami europejskimi”.

Na Igrzyskach w Paryżu w 2024 r. Polska zdobyła jedno złoto, cztery srebrne i pięć brązowych medali, co stanowi najsłabszy wynik od dziesięcioleci.

Polska była współgospodarzem Pucharu Europy 2012 wraz z Ukrainą, a ostatnio Igrzysk Europejskich 2023 Kraków-Małopolska.

Minister Sportu i Turyzmu @slavomirnitras Temat „Strategia sportu olimpijskiego – IO Warszawa 2040” został wprowadzony w ramach zaprzyjaźnionej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, poprzez pomysł organizacyjny na Polskich Igrzyskach Olimpijskich.

– myślę, iż już niedługo, wtedy zaczniemy rok 2026… pic.twitter.com/gxuuABUWCj

– Minister Sporto e Turistici (@SPORT_GOV_PL) 25 października 2024 r

Polska tenisistka Magda Linette powiedziała, iż ​​chociaż organizacja igrzysk olimpijskich w Polsce będzie dużym wyzwaniem, „przy odpowiedniej determinacji wszystko jest możliwe”.

Polska nigdy nie ubiegała się o organizację Igrzysk Letnich, ale dwukrotnie ubiegała się o organizację Igrzysk Zimowych. Kraków został zmuszony do wycofania swojej kandydatury na rok 2022 po przegranej w ogólnokrajowym referendum, a Pekin pokonał Ałmaty w Kazachstanie w roli gospodarza turnieju. Oferta Zakopanego z 2006 roku została wykluczona z ostatecznego głosowania, podczas gdy MKOl borykał się z następstwami skandalu korupcyjnego w Salt Lake City i do końcowego głosowania wybrał jedynie Turyn we Włoszech i Sion w Szwajcarii – ten pierwszy przez cały czas był gospodarzem turnieju.

Niemcy, Wielka Brytania i Hiszpania wyraziły zainteresowanie ubieganiem się o organizację Igrzysk w 2040 r., ale kilka państw prowadzi ciągły dialog z MKOl w sprawie organizacji Igrzysk w 2036 r., a te, które przegrają, mogą przedłużyć igrzyska do następnych. Należą do nich Stambuł w Turcji, Indiach i Indonezji, Santiago w Chile, Seul w Korei Południowej, Dania, Katar i Arabia Saudyjska. Egipt i Republika Południowej Afryki przygotowują się na rok 2036 lub 2040, starając się zostać pierwszymi w historii afrykańskimi gospodarzami.

Nie ma ustalonego harmonogramu wyboru kraju gospodarza, ale MKOl prowadzi już aktywne dyskusje na temat Igrzysk w 2036 r., z możliwością zawężenia wyboru do jednego lub większej liczby preferowanych kandydatów w latach 2026 lub 2027. Igrzyska 2040 zostaną przyznane na w późniejszym terminie lub być może w ramach tego. Z podwójnego przydziału do 2036 r. według kaprysów kierownictwa MKOl. W lipcu Międzynarodowy Komitet Olimpijski przyznał prawo do organizacji Zimowych Igrzysk 2030 Alpom Francuskim, a edycji 2034 Salt Lake City, a Szwajcaria obiecała organizację 2038, jeżeli spełni warunki postawione do końca 2027 roku.

Idź do oryginalnego materiału