Prawie 600 osób wzięło udział w trzeciej edycji charytatywnego biegu Fun Run w Proszkach Holi, który odbył się wczoraj (12 kwietnia) na terenie parku Kępa Potocka w Warszawie. Impreza była okazją do zbierania środków na rzecz wsparcia neuroatypowych dziewczynek i kobiet w spektrum autyzmu, z zespołem Aspergera oraz ADHD.
Bieg miał charakter otwarty i rodzinny. Słoneczna pogoda sprawiła, iż do parku Kępa Potocka ściągnęły tłumy, a impreza miała postać wiosennego pikniku z kilkoma strefami m.in. edukacyjną prowadzoną przez Stowarzyszenia Terapeutów, gdzie można było można zgłębić wiedzę na temat neuroróżnorodności, plastyczną dla dzieci, muzyczną i gastronomiczną.
Kolorowy zawrót głowy
Organizatorzy zaplanowali dwie serie startowe. Biegacze pokonywali dystans 5 kilometrów, a trasa prowadziła parkowymi alejkami. Co kilometr ustawione były stacje, na których uczestnicy byli obsypywani kolorowymi proszkami holi – żółtym, zielonym, niebieskim, fioletowym i różowym. Kolory symbolizowały różnorodność i ideę akceptacji, która przyświeca wydarzeniu.
Na mecie zameldowało się dokładnie 538 zawodników – dwa razy więcej niż przed rokiem. Każdy otrzymał medale w kształcie puzzla, który podkreśla ideę integracji i wzajemnego zrozumienia.
– Jesteśmy absolutnie poruszeni tak ogromnym odzewem ze strony biegaczy – mówi Natalia Macioch, Prezes Stowarzyszenia Terapeutów. – To był niesamowity dzień pełen wzruszeń i pozytywnej energii. Świadomość, iż tak wiele osób poświęciło swój czas i siły, aby wesprzeć osoby w spektrum autyzmu, jest dla nas niezwykle motywująca i daje ogromną nadzieję na przyszłość – dodaje.
Wciąż można wesprzeć neuroróżnorodność
Bieg Fun Run miał na celu gromadzenie środków na wsparcie dziewczynek oraz kobiet w spektrum autyzmu, z zespołem Aspergera oraz ADHD. Zbiórka na rzecz dziewczyn i kobiet w spektrum autyzmu przez cały czas trwa na platformie Siepomaga.pl: https://www.siepomaga.pl/fun-run
Organizatorzy zachęcają wszystkich, którzy nie mieli okazji wesprzeć inicjatywy podczas biegu, do dokonywania wpłat online.
– Każda, choćby najmniejsza kwota, ma znaczący wpływ na poprawę jakości życia neuroatypowych dziewczynek i kobiet. Wszystkie środki zebrane podczas zbiórki i z otrzymanych darowizn, zostaną przeznaczone na pomoc psychologiczną dla nich – podkreślają.
Zapowiedzieli już kolejną edycję wydarzenia, która odbędzie się 25 kwietnia 2026 roku.
red