Piłkarz angielskiej drużyny nie założył tęczowej opaski

1 rok temu

W Polsce stosunek do LGBT stał się jednym z ważnych punktów w publicznej debacie. Pamiętamy, iż na prezydenta Andrzeja Dudy spadły gromy, gdy zdecydował się na retorykę dehumanizującą tę społeczność: „Próbuje się nam wmówić, iż to ludzie, a to jest po prostu ideologia”. Z kolei jeden z ważnych hierarchów Kościoła katolickiego w naszym kraju abp Marek Jędraszewski mówił o „tęczowej zarazie”. Cóż, w Polsce wciąż mamy w społeczeństwie w dużej mierze konserwatywny światopogląd. W Anglii jest zupełnie inaczej.

Angielscy konserwatyści poparli małżeństwa jednopłciowe

Nie będzie już dłużej ważne, czy jesteś lesbijką, czy gejem, wszyscy są równi. To jest dla mnie bardzo ważne” – pisał swego czasu były konserwatywny premier David Cameron w komentarzu specjalnie przygotowanym dla pisma LGBT „Pink News”. W 2009 roku Cameron bronił choćby sojuszu z PiS w Parlamencie Europejskim – Prawo i Sprawiedliwość to nie jest partia homofobów – mówił wtedy. W 2013 roku Izba Lordów, także głosami torysów, zaakceptowała ustawę Izby Gmin o legalizacji małżeństw homoseksualnych.

Kampania Rainbow Laces firmy Stonewall to coroczne wydarzenie mające na celu wsparcie społeczności LGBTQ+ i wspieranie rosnącej różnorodności w sporcie na całym świecie. Aprobuje ją także angielska liga piłkarska – Premier League. Dlatego w ostatnich tygodniach gracze angielskich drużyn zakładali na ramię tęczowe opaski. Odmówił tylko rzeczony Anel Ahmedhodzić. Pytanie, czy miał do tego prawo? Być może zostanie uznany za homofoba, nie znamy jego motywacji, powodów, dla których podjął tak niespodziewaną i kategoryczną decyzję. Być może jest radykalnym konserwatystą? Musielibyśmy poznać w większym stopniu jego przekonania, by to rozstrzygnąć i móc pochylić się nad tym z większą uwagą.

Hipokryzja FIFA

Podczas mundialu w Katarze piłkarze nie mogli zakładać tęczowych opasek, bo FIFA zagroziła im karami. Organizacja, która tyle mówi o tolerancji i prawach człowieka, uległa naciskom homofobicznego emiratu. A szef FIFA Gianni Infantino przeszedł samego siebie twierdzeniem, iż Europejczycy nie mogą krytykować sytuacji politycznej w Katarze, gdyż wyrządzili ogrom krzywd i nie mają moralnego prawa, by „prawić komukolwiek moralne kazania”. W kontekście represji osób LGBT+ w tym kraju powiedział, iż wie, co to znaczy być prześladowanym. „Jako dziecko byłem dyskryminowany, bo byłem rudy”. Sprowadził więc sprawę do absurdu.

Piłkarze byli bezradni. Ustawiając się do zdjęcia przed meczem z Japonią, Niemcy zasłaniali usta w geście, który miał unaocznić, iż są zmuszani do milczenia przez FIFA. Opaski „OneLove” miały symbolizować „różnorodność i tolerancję”.

Lewandowski o LGBT

Robert Lewandowski w 2021 podczas konferencji prasowej reprezentacji Polski został zapytany przez Stefana Szczepłka o tęczową opaskę i wówczas zdradził, iż nie miałby problemu, by na mecze kadry wybiec z takową, by wyrazić wsparcie dla osób LGBT. „Myślę, iż nie miałbym z tym problemu” – powiedział napastnik Barcelony.

Idź do oryginalnego materiału