Paryż nie zachwycił. Najbardziej spektakularne ceremonie otwarcia Igrzysk Olimpijskich

5 miesięcy temu

26 lipca oficjalnie rozpoczęła się Olimpiada w Paryżu. Choć to impreza sportowa, to najbardziej oglądanym momentem tych zawodów jest właśnie ich inauguracja. Skoro tegoroczne otwarcie igrzysk mamy już za sobą, warto rzucić okiem na legendarne ceremonie, które przeszły do historii.

26 lipca fani wielkich widowisk na pewno nie byli znudzeni. Ceremonia otwarcia tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Paryżu była gratką dla wielbicieli muzyki, tańca czy mody. Mieliśmy okazję zobaczyć artystów z całego świata, a punktem kulminacyjnym był występ Céline Dion. Mimo to w internecie nie brakuje opinii, iż tegoroczne otwarcie olimpiady odbiegało od pompatycznych i widowiskowych imprez, które widzieliśmy kiedyś, a element sportowy zszedł na drugie miejsce. Warto przypomnieć sobie te najciekawsze ceremonie otwarcia Igrzysk Olimpijskich, które zapisały się w pamięciach wielbicieli sportu i widowisk.

Tokio, 1964

Ceremonia otwarcia igrzysk w Tokio w 1964 choć może mało ekscytująca, to była znaczącym wydarzeniem w świecie sportu. Ta doniosła uroczystość to pierwszy raz, kiedy olimpiada była transmitowana na żywo w większości państw na świecie. Miała duże znaczenie dla gospodarzy, bo symbolizowała odrodzenie Japonii po wojnie i jej sojusz ze światem zachodnim. Uwagę zwracają także dostojnie ubrani atleci, którzy są głównym elementem imprezy.

Los Angeles, 1984

Otwarcie olimpiady w Los Angeles w 1984 można podsumować jako popis amerykańskiej ekstrawagancji. Na stadionie L.A. Coliseum obecnych było niemal 100 tys. widzów. Głównymi atrakcjami były m.in chór grający muzykę rodem z hollywoodzkich produkcji, pokaz fajerwerków czy liczne wystąpienia gwiazd. Jednak momentem, który na zawsze zapisał się w amerykańskiej popkulturze był przelot kaskadera z plecakiem odrzutowym nad wielotysięczną publiką. Obserwujący tę uroczystość mieli wrażenie, jakby znajdowali się w wysokobudżetowym filmie akcji.

Barcelona, 1992

Było to prawdziwe święto sportu. W otwarciu Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w 1992 pierwsze skrzypce grali atleci. Uwagę zwracała także oprawa muzyczna, która była połączeniem opery, pieśni ludowych z różnych państw i muzyki popularnej. Jednak najbardziej kultowym momentem imprezy było zapalenie znicza olimpijskiego. Antonio Rebollo, hiszpański łucznik paraolimpijski, zapalił go dzięki płonącej strzały.

Ateny, 2004

Jeżeli mowa o spektakularnych imprezach, to trzeba wspomnieć o otwarciu olimpiady w Atenach, stolicy kraju, z którego wywodzą się Igrzyska Olimpijskie. Motywem przewodnim tej imprezy była mitologia. Widzowie byli świadkami przedstawień o charakterze historycznym, tradycyjnej muzyki i zapierającej dech w piersiach oprawy wizualnej, łączącej nowoczesność ze starożytnością. Fani muzyki mogą również zapamiętać tę imprezę z występów artystów takich jak Björk czy DJ Tiesto.

Pekin, 2008

W 2008 Chiny pokazały, iż można zadowolić każdego. Na uroczystości otwierającej igrzyska w Pekinie nie zabrakło niczego. Były pokazy świetlne, taneczne i akrobatyczne. Była zarówno muzyka tradycyjna, jak i nowoczesna. Otwarcie olimpiady w Pekinie można podsumować jako niemal pięciogodzinne przedstawienie teatralne.

Londyn, 2012

Otwarcie igrzysk w Londynie było nie lada gratką dla wielbicieli brytyjskiej kultury. Uroczystość została oficjalnie otwarta przez Królową Elżbietę II, która razem z Jamesem Bondem wyskoczyła z lecącego helikoptera i wylądowała na stadionie (oczywiście popis kaskaderski wykonała dublerka). Innymi ciekawymi momentami były m.in występ Rowana Atkinsona – serialowego Jasia Fasoli czy koncert byłego członka Beatlesów Paula McCartneya.

Idź do oryginalnego materiału