W środę, Lin Yu-ting, reprezentująca Chińskie Tajpej, awansowała do finału kategorii piórkowej na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu, pokonując jednogłośnie Turczynkę Esrę Yildiz Kahraman. W sobotę zmierzy się w walce o złoty medal z Julią Szeremetą. Osiągnięcia Lin Yu-ting są w cieniu globalnej debaty na temat płci i uczciwości w sporcie. Kim jest rywalka Julii Szeremety? Kim jest Lin Yu-ting?
Lin Yu-ting i inna olimpijska bokserka, Imane Khelif z Algierii, od miesięcy są pod ostrzałem intensywnej krytyki i fałszywych oskarżeń dotyczących ich płci. Po przegranej Kahraman wykonała gest „X” palcami, podobnie jak Bułgarka Svetlana Staneva, która wcześniej przegrała z Lin. Bułgarski Komitet Olimpijski potwierdził, iż Staneva w ten sposób ironicznie nawiązywała do swoich chromosomów XX, sugerując, iż Lin nie powinna rywalizować z kobietami.
Rywalka Julii Szeremety: skupienie na kolejnej walce
Lin Yu-ting stara się ignorować kontrowersje, koncentrując się na kolejnych pojedynkach.
Krok po kroku, skupiaj się na każdej walce, wykorzystuj każdą szansę w ringu i dąż do zwycięstwa do samego końca – powiedziała Lin dziennikarzom po wygranej.
Złożone zasady dotyczące płci w sporcie
Zasady dotyczące płci w sporcie są skomplikowane i prawnie trudne do zdefiniowania. Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) stanowczo broni Lin i Khelif, podkreślając, iż ich płeć jest zgodna z dokumentami tożsamości.
Prezydent MKOl, Thomas Bach, potępił nienawistne komentarze online, nazywając je „mową nienawiści”.
Oskarżenia oparte na wątpliwych testach
Pytania dotyczące płci Lin, ale też Khelif wynikają z decyzji Międzynarodowej Federacji Boksu (IBA) o ich dyskwalifikacji na Mistrzostwach Świata w Nowym Delhi w zeszłym roku. Prezydent IBA, Umar Kremlev, twierdził, iż obie bokserki nie przeszły testów płci, co ponownie wypłynęło podczas igrzysk w Paryżu.
Reakcje na oskarżenia
Znane postacie, takie jak Elon Musk, J.K. Rowling i Donald Trump, zabrały głos w tej sprawie, często krytykując obecność Lin Yu-ting w zawodach kobiet. Jednakże, niektórzy, jak Logan Paul, przeprosili za szerzenie dezinformacji, gdy prawda o IBA wyszła na jaw.
Lin Yu-ting wielokrotnie zaprzeczała oskarżeniom, podkreślając, iż jest kobietą od urodzenia. Lin podziękowała swoim fanom za wsparcie i apelowała o zakończenie nękania sportowców. Bliscy również bronią córki, mówiąc, iż jest kobietą, którą wychowywał jako dziewczynkę.
Przyszłość Lin
Lin w sobotę stawi czoła Polce Julii Szeremecie. Lin podkreśliła, iż nie lekceważy żadnej rywalki, mówiąc:
Na olimpiadzie, dotarcie do czołowej czwórki oznacza, iż każdy jest bardzo silny. Pewne działania podejmowane w celu zwycięstwa są zrozumiałe. Będę się pokornie reflektować i starać się dać z siebie wszystko.
Osiągnięcia Lin Yu-ting. droga na szczyt w świecie boksu
Jest uznaną bokserką z imponującymi osiągnięciami na arenie międzynarodowej. Oto przegląd jej najważniejszych sukcesów, które przyczyniły się do jej obecnej pozycji w świecie boksu.
Lin Yu-ting zdobyła dwa złote medale na Mistrzostwach Świata w Boksie Amatorskim, odbywających się w 2018 i 2022 roku. Jej dominacja na ringu była widoczna również na arenie azjatyckiej, gdzie zdobyła dwa złote medale na Igrzyskach Azjatyckich oraz jeden na Mistrzostwach Azji.
Olimpijskie wyzwania i kontrowersje
Lin zadebiutowała na igrzyskach olimpijskich w Tokio w 2021 roku, gdzie zajęła dziewiąte miejsce w kategorii piórkowej. W 2024 roku awansowała do finału olimpijskiego w Paryżu, pokonując w półfinale Turczynkę Esrę Yildiz Kahraman.
Historyczny sukces na Igrzyskach Azjatyckich
W 2023 roku Lin zdobyła pierwszy od 65 lat złoty medal dla Tajwanu w boksie na Igrzyskach Azjatyckich w Hangzhou, wygrywając finałowy pojedynek z reprezentantką Kazachstanu jednogłośnym werdyktem sędziów.
FoxNews/Olympedia/mn