NBA: Dopiero skończyli sezon, już myślą o przyszłości. Spore zmiany w Lakers?

2 tygodni temu

Drugi sezon na stanowisku trenera Jeziorowców może okazać się ostatnim dla Darvina Hama. Według Shamsa Charanii zespół nie jest skłonny do przedłużenia umowy ze szkoleniowcem i latem rozejrzy się za jego następcą.

Los Angeles Lakers zakończyli bieżący sezon na pierwszej rundzie. Po względnie wyrównanej i zaciętej serii musieli oni uznać wyższość Denver Nuggets. Obecni mistrzowie ligi pokonali swoich przeciwników w pięciu meczach. Wynik nie do końca oddaje jednak przebieg całej rywalizacji. We wszystkich spotkaniach LeBron James i spółka prowadzili do przerwy, a także byli na prowadzeniu zdecydowanie dłużej od swoich przeciwników, sumując czas wszystkich minut na parkiecie w pięciu meczach. W decydujących momentach skuteczniejsi byli jednak podopieczni Michaela Malone’a i to oni przed własną publicznością przypieczętowali awans do Półfinału Konferencji Zachodniej.

Gwoździem do trumny dla 17-krotnych mistrzów ligi był – podobnie jak w drugim meczu – świetny występ w końcówce Jamala Murraya. Kanadyjczyk minął Austina Reavesa i na niespełna cztery sekundy przed końcem regulaminowego czasu gry dał swojej drużynie dwupunktowe prowadzenie. Lakers, którzy wykorzystali wcześniej wszystkie przysługujące im przerwy, nie byli w stanie odpowiedzieć i przegrali całe spotkanie 106:108.

Po zakończeniu piątego spotkania w mediach zaczęto spekulować nad przyszłością drużyny z Kalifornii. Według Shamsa Charanii z The Athletic w Los Angeles poważnie zastanawiają się nad przyszłością trenera Darvina Hama. Jak podaje Charania, źródła blisko związane z Lakers twierdzą, iż powrót szkoleniowca na ławkę trenerską w kolejnych rozgrywkach jest mało prawdopodobny.

Lakers finish to season has left coach Darvin Ham’s future in serious peril, as some stakeholders indicate he is highly unlikely to return, sources say.

What went wrong for L.A. and inside LeBron James’ future at @TheAthletic with @sam_amick, @jovanbuha: https://t.co/soHAI7QRpk

— Shams Charania (@ShamsCharania) April 30, 2024

W trakcie trwania serii pod adresem 50-latka płynęło wiele słów krytyki. Szkoleniowcowi zarzucano brak odpowiednich pomysłów taktycznych, nieumiejętne zarządzanie przerwami na żądanie, a także brak reakcji w kryzysowych momentach. Sam zainteresowany przed jednym ze spotkań powiedział, iż nie ma absolutnie żadnego pomysłu na zatrzymanie duetu Nikola Jokić – Jamal Murray. To z pewnością nie poprawi jego notowań przed nadchodzącym latem.

Darvin Ham jest trenerem Los Angeles Lakers od początku sezonu 2022/2023. Jego dotychczasowy bilans w okresie regularnym to 90 zwycięstw i 74 porażki, a w fazie play-off 9 zwycięstw i 12 porażek. Do sukcesów szkoleniowca należy zaliczyć Finał Konferencji Zachodniej osiągnięty w maju 2023 roku i zwycięstwo w pierwszym w historii In-Season Tournament w grudniu 2023 roku.