Przegląd najważniejszych wydarzeń
-
Polska ma bogatą historię piłkarską, ze złotym pokoleniem w latach 70. i 80. XX wieku.
-
Najlepszym wyborem jest Robert Lewandowski, który w ciągu ostatniej dekady zyskał miano jednego z najlepszych zawodników na świecie.
-
Borussia Dortmund odegrała dużą rolę w rozwoju wspaniałych polskich zawodników we współczesnych czasach, a trzech na tej liście – w tym Lewandowski – grało wcześniej w drużynie niemieckiej.
PRZEWIŃ, ABY KONTYNUOWAĆ TREŚĆ
Być może zajmują w tej chwili 28. miejsce na świecie, ale Polska ma bogatą piłkarską historię. Do tej pory naród europejski brał udział w dziewięciu Pucharach Świata FIFA, a dwa razy zajął trzecie miejsce w 1974 i 1982 r. Okres ten uznano za złote pokolenie dla Polski, w którym to czasie drużyna zdobyła także złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w 1972 r. w Monachium, a cztery lata później w Montrealu zdobył srebrny medal.
W XXI wieku o sukces było znacznie trudniej, ale dzięki dużemu naciskowi na rozwój młodzieży i piłce nożnej będącej głównym sportem narodowym w Polsce, kraj ten przez cały czas wydał kilku czołowych zawodników także w epoce nowożytnej. Polska zakwalifikowała się do każdych mistrzostw Europy od 2008 roku i po raz kolejny będzie obecna na Euro 2024.
Na tej liście znajdują się niektóre z wybitnych gwiazd czasów świetności lat 70. i 80., garstka imponujących talentów z niedawnej przeszłości oraz dwóch wspaniałych graczy, którzy przez cały czas są aktywni.
Czynniki rankingowe
-
Jakość jako zawodnik
-
Osiągnięcia z Polską
-
Znaczenie w szerszej historii piłki nożnej
1 |
Robert Lewandowski |
2005- |
148 |
2 |
Zbigniewa Bońka |
1975-1988 |
80 |
3 |
Grzegorza Lato |
1969-1984 |
100 |
4 |
Kazimierz Deyna |
1966-1984 |
97 |
5 |
Władysław Żmuda |
1970-1987 |
91 |
6 |
Jakub Błaszczykowski |
2002-2023 |
109 |
7 |
Jerzego Dudka |
1996-2011 |
60 |
8 |
Łukasza Piszczka |
2001-2021 |
66 |
9 |
Piotr Zieliński |
2010- |
88 |
10 |
Włodzimierz Lubański |
1962-1985 |
75 |
10 Włodzimierz Lubański
Przebieg kariery: 1962-1985
Zadebiutując w reprezentacji narodowej w wieku zaledwie 16 lat Lubański reprezentował Polskę 75 razy, strzelając 48 goli. Ta duża liczba trafień czyni go jednym z najlepszych strzelców wszechczasów w kraju. Niestety, jego międzynarodową karierę przerwała kontuzja kolana odniesiona w eliminacjach do Mistrzostw Świata w 1973 roku przeciwko Anglii i przegapił turniej w 1974 roku, na którym Polska zajęła trzecie miejsce.
Lubański ugruntował swój legendarny status na poziomie klubowym, spędzając 12 lat w Górniku Zabrze, gdzie zdobył wiele tytułów mistrza Polski i Pucharu Polski. Wielokrotnie był królem strzelców ligi Ekstraklasy, a w 1970 roku pomógł choćby swojej drużynie dotrzeć do finału Pucharu Zdobywców Pucharów UEFA. Później przeniósł się do belgijskiego KSC Lokeren, by zakończyć karierę we Francji.
9 Piotr Zieliński
Przebieg kariery: 2010-
Zieliński, jeden z zaledwie dwóch zawodników, którzy grają do dziś, był częścią drużyny Napoli, która w okresie 2022–2023 zdobyła tytuł Serie A. Jako uzdolniony technicznie, wszechstronny i kreatywny środkowy pomocnik, istnieje bardzo duża szansa, iż Zieliński doda do swoich 88 występów w reprezentacji Polski tego lata na Euro 2024. Tego lata będzie także szukał nowego klubu, ponieważ jego kontrakt z Liverpoolem Za miesiąc Napoli dobiegnie końca.
Zieliński całą swoją karierę seniorską spędził we Włoszech, dołączył do Udinese jako młodzieniec, a następnie w 2016 roku przeniósł się do Napoli. 364 mecze później, z 51 golami i 46 asystami na swoim koncie, a także tytułem mistrzowskim i medalem Coppa Italia można śmiało powiedzieć, iż ten polski pomocnik jest jednym z najlepszych zawodników, jakich wyprodukował swój naród od przełomu tysiącleci.
8 Łukasza Piszczka
Przebieg kariery: 2001-2021
To niemal zbrodnicze, iż zawodnik taki jak Łukasz Piszczek wystąpił w reprezentacji swojego kraju tylko w 66 meczach. Wszechstronny obrońca, choć grający głównie na prawym obrońcy, Piszczek spędził większość swojej kariery w Niemczech, gdzie po ponad dziesięciu latach spędzonych w gigantach Bundesligi zyskał status kultowego w Borussii Dortmund.
Piszczczek rozegrał w barwach Dortmundu prawie 400 występów i znalazł się w składzie, który sięgnął po tytuł w okresie 2010/11, a następnie ponownie w okresie 2011/12. Był także częścią polskiej drużyny, która dotarła do ćwierćfinału Euro 2016, co wciąż stanowi największy postęp, jaki nasz kraj kiedykolwiek osiągnął w tych rozgrywkach. w tej chwili jest menadżerem czwartej ligi polskiej drużyny Goczałkowice.
7 Jerzego Dudka
Przebieg kariery: 1996-2011
25 maja 2005. Stadion Olimpijski Ataturk w Stambule, Turcja. Najbardziej kultowy moment Jerzego Dudka jako zawodowego bramkarza na długo pozostanie w pamięci nie tylko fanów Liverpoolu, ale także widzów na całym świecie. Liverpool przegrywał 3:0 z AC Milan do przerwy w finale Ligi Mistrzów, ale udało mu się odrobić straty i doprowadzić mecz do rzutów karnych. Dudek słynął z tego, iż obronił łagodny rzut karny Andrija Szewczenki i zdobył trofeum dla Liverpoolu, ale to jego podwójna interwencja w późniejszych fazach meczu tak naprawdę zwyciężyła.
Jego kariera międzynarodowa nie wyróżniała się na tle innych, gdyż dla Polski rozwijała się w czasach, gdy o najważniejsze zawody nie było łatwo. Mimo to na poziomie klubowym nie tylko stał się ikoną Liverpoolu, ale także spędził cztery lata w Realu Madryt, zanim w 2011 roku przeszedł na emeryturę.
10 klubów z największą liczbą występów w finałach Ligi Mistrzów
GIVEMESPORT zawiera listę 10 klubów z największą liczbą występów w finałach Ligi Mistrzów, w tym Liverpool, AC Milan i Real Madryt.
6 Jakub Błaszczykowski
Przebieg kariery: 2002-2023
Błyskawiczny, ze sprytnymi nogami i wysokim piłkarskim IQ, Jakub Błaszczykowski jest jednym z najwybitniejszych polskich zawodników współczesnej epoki. Po świetnych wynikach w swojej ojczyźnie w Wiśle Kraków, Błaszczykowski został przeniesiony do Borussii Dortmund i naprawdę zaczął zdobywać sławę w całej Europie. Był częścią tej samej odnoszącej sukcesy drużyny z Dortmundu, co Łukasz Piszczek.
Na poziomie międzynarodowym Błaszczykowski rozegrał ponad 100 występów w reprezentacji swojego kraju i wielokrotnie był kapitanem Polski. Wystąpił w trzech mistrzostwach Europy i jednym Pucharze Świata, a szczególnym wydarzeniem było Euro 2016, gdzie pomógł Polsce dotrzeć do ćwierćfinału.
5 Władysław Żmuda
Przebieg kariery: 1970-1981
To złote pokolenie dla Polski było nie tylko wypełnione jedwabistymi pomocnikami i płodnymi strzelcami. Władysław Żmuda to jeden z najlepszych obrońców, jaki kiedykolwiek założył polską koszulkę. Był sercem reprezentacji narodowej podczas czterech turniejów Pucharu Świata FIFA w latach 1974–1986, notując przy tym 91 występów dla Polski. Zmuda został koronowanym zawodnikiem turnieju w 1974 r., a w 1986 r. wyrównał rekord większości występów z pola w Pucharze Świata.
Zmuda był silnym napastnikiem i świetnie czytał grę ze swojej środkowej pozycji defensywnej. Większość swojej klubowej kariery spędził w Polsce, grając w Górniku Zabrze, Śląsku Wrocław i Widzewie Łódź. Zmuda zakończył karierę we Włoszech, po krótkim pobycie w Ameryce w New York Cosmos.
4 Kazimierz Deyna
Przebieg kariery: 1966-1984
Fani Manchesteru City będą zaznajomieni z tym nazwiskiem, ponieważ Kazimierz Deyna spędził trzy lata w Anglii w latach 1978–1981. Niestety jego czas w drużynie Citizens był nękany kontuzjami, choć jego umiejętności i klasa przez cały czas błyszczały, gdy był w dobrej formie. Wcześniej Deyna spędził 12 lat w Legii Warszawa, gdzie zdobył dwa tytuły mistrzowskie i Puchar Polski.
Jednak to na poziomie międzynarodowym Deyna naprawdę spisał się znakomicie. W blisko 100 występach w reprezentacji Polski Deyna strzelił 41 goli i jest powszechnie uważany za jednego z najważniejszych zawodników złotego pokolenia w kraju. Poprowadził drużynę do trzeciego miejsca w Pucharze Świata w 1974 r., a w 1972 r. zajął także tytuł króla strzelców drużyny olimpijskiej, która zdobyła złoty medal.
3 Grzegorza Lato
Przebieg kariery: 1969-1984
Lato rozegrał w reprezentacji Polski dokładnie 100 występów i strzelił 45 goli, stając się jednym z najczęściej występujących zawodników w historii kraju, a także jednym z najlepszych strzelców. Napastnik zrobił furorę na Mistrzostwach Świata w 1974 roku, gdzie zdobył na turnieju Złotego Buta z siedmioma bramkami, pomagając Polsce w zajęciu trzeciego miejsca. Lato wystąpił w dwóch kolejnych Pucharach Świata, a także był członkiem kadry olimpijskiej w 1972 i 1976 roku.
Na poziomie klubowym Lato zawsze strzelał gole, gdziekolwiek się pojawił. Większość swojej kariery spędził w Polsce, w Stali Mielec, gdzie zdobył dwa tytuły Ekstraklasy. Po 14 latach spędzonych w klubie przeniósł się do Belgii, Meksyku i Kanady, zanim rozpoczął niesamowitą karierę.
2 Zbigniewa Bońka
Przebieg kariery: 1975-1988
Niewielu zawodników może poszczycić się takim dziedzictwem, jakie pozostawił dla Polski Zbigniew Boniek. Niezwykle utalentowany piłkarz, prawdziwy lider zarówno na boisku, jak i poza nim. Po zakończeniu kariery piłkarskiej Boniek ostatecznie objął stanowisko kierownicze w drużynie narodowej, a w latach 2012–2021 pełnił funkcję prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej.
Przełomowym momentem w karierze Bońka był Puchar Świata w 1982 roku. Napastnik strzelił hat-tricka w fazie grupowej przeciwko Belgii i pomógł Polsce dotrzeć do półfinału, gdzie ostatecznie zapewnił sobie trzecie miejsce. Boniek znalazł się choćby w drużynie turnieju. W sumie rozegrał 80 występów w reprezentacji swojego kraju i strzelił po drodze 24 gole, zyskując uznanie przez cały mecz dzięki swoim umiejętnym występom. Legendarny Brazylijczyk Pele był jego fanem, ponieważ w 2004 roku umieścił Bońka na swojej liście FIFA 100 najlepszych żyjących graczy na świecie.
1 Robert Lewandowski
Przebieg kariery: 2005-
35-letni Robert Lewandowski najprawdopodobniej w ciągu najbliższych kilku lat zakończy karierę, a świat futbolu będzie w jeszcze gorszej sytuacji po stracie zawodnika o takim talencie. Ze 148 występami w reprezentacji Polski i 82 golami na swoim koncie jest z dość dużą odległością najczęściej występującym w kraju zawodnikiem i najlepszym strzelcem. A podczas Euro 2024 kapitan Polski będzie miał szansę uzupełnić te statystyki i będzie miał nadzieję, iż naprawdę ugruntuje swoje miejsce w polskim folklorze.
Legenda Niemiec, Jurgen Klinsmann, o Lewandowskim: „W moich czasach Marco van Basten był najbardziej kompletnym napastnikiem na świecie na przełomie lat 80. i 90. Myślę, iż Robert Lewandowski odcisnął piętno na ostatniej dekadzie jak nikt inny. ”
Większość fanów piłki nożnej będzie jednak bardziej zaznajomiona z wyczynami Lewandowskiego na poziomie klubowym. Od wielkiego przełomu w Borussii Dortmund, przed przejściem do Bayernu Monachium i prawdziwą dominacją w Bundeslidze, Lewandowski przeniósł się do Barcelony i udowadnia, iż może tego dokonać także w Hiszpanii.